Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za nadużycia Aborygenów w katolickich szkołach rezydencyjnych

Watykan nazwał tę podróż „zaginiętą pielgrzymką”, a papież został w niedzielę powitany w Edmonton przez premiera Justina Trudeau i kanadyjskiego gubernatora generalnego Mary Simon.

Podczas pobytu w kraju spotka się z grupami plemiennymi i zajmie się nadużyciami w krajowych szkołach i skandalami, które niszczą kulturę plemienną.

Przywódcy plemienni od dawna domagali się od papieża przeprosin za dziesięciolecia krzywd wyrządzanych dzieciom plemiennym. ostatni rok, Setki nieoznakowanych grobów Oparte na dawnych szkołach mieszkalnych w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania poinformowała, że ​​ponad 4000 aborygenów zmarło w wyniku zaniedbań lub nadużyć w szkołach mieszkalnych, z których wiele było prowadzonych przez Kościół katolicki.

W kwietniu papież powiedział przywódcom plemiennym w Watykanie, że „wielu katolików, zwłaszcza tych pełniących obowiązki akademickie, odczuwa wyrzuty sumienia i wstyd z powodu roli, jaką odegrali w nadużyciach, których doznaliście, we wszystkich tych rzeczach, które was ranią”. Twoja tożsamość, twoja kultura, a nawet twoje wartości duchowe nie są szanowane.”

Podczas tej podróży Papież odwiedzi również Quebec, stolicę Nunavut w Kanadzie i Iqaluit. Podczas wizyty towarzyszyć mu będą dwaj kardynałowie kanadyjscy, kardynał Mark Olette i kardynał Michael Czerny.

85-letni Francis odwołał wyjazd do Afryki na początku tego miesiąca z powodu problemów z kolanem.

W wywiadzie dla agencji Reuters powiedział, że nadal chciałby udać się do Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę, ale skrytykował to, że nadał temu celowi priorytet nad wyjazdem na Ukrainę i częściowo obwiniał NATO za inwazję Rosji.

„Chcę pojechać, mogę pojechać na Ukrainę. Najpierw muszę pojechać do Rosji i spróbować pomóc, ale chcę pojechać do obu stolic” – powiedział Francis.

W czerwcowym wywiadzie dla włoskiej gazety La Stampa, Franciszek powiedział, że wojna „mogła zostać w jakiś sposób sprowokowana lub nie można jej było zapobiec”.

Papież Franciszek powiedział, że spotkał się z „głową państwa, która jest bardzo zaniepokojona tym, jak porusza się NATO”, zanim Rosja zaatakowała Ukrainę.

READ  Trzech rannych w strzelaninie do Six Flags Great America w Illinois

Hada Mesia i Ratina Zikova z CNN przyczyniły się do powstania reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *