Pięć osób zginęło, gdy rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Dnieprze na Ukrainie

  • Pięć osób zginęło w dziewięciopiętrowym budynku urzędników Kijowie
  • Co najmniej 60 rannych jako część budynku obróconego w gruzy
  • Rosyjskie rakiety ponownie uderzyły w obiekty energetyczne w całym kraju
  • Zełenski wzywa do większej ilości broni do walki z Rosją

Kijów (Reuters) – Rosja przeprowadziła w sobotę duży atak rakietowy na Ukrainę, niszcząc dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny w mieście Dniepr, zabijając co najmniej pięć osób i uderzając w ważne obiekty energetyczne, podali urzędnicy.

Minister energetyki Ukrainy powiedział, że nadchodzące dni będą „trudne”, ponieważ miesiące rosyjskiego bombardowania sieci energetycznej zagrażają dostawom energii elektrycznej, bieżącej wody i centralnego ogrzewania w środku zimy.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy powiedział, że 20 osób zostało uratowanych we środkowo-wschodnim mieście Dniepr, gdzie cała część budynku została obrócona w gruzy, a dym unosił się w niebo.

„Tragedia. Pojechałem na miejsce… Całą noc będziemy wędrować przez ruiny” – powiedział Borys Filatow, burmistrz miasta, które buduje rakiety nad Dnieprem.

Gubernator dystryktu powiedział, że pięć osób zginęło, a co najmniej 60 osób, w tym 12 dzieci, zostało rannych w ataku, a o wiele więcej osób wciąż jest uwięzionych pod gruzami.

Burmistrz Oleksandr Vilkol powiedział, że kolejna osoba zginęła, a kolejna została ranna w hutniczym mieście Krzywy Róg, gdzie uszkodzonych zostało sześć domów w rodzinnym mieście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W swoim nocnym przemówieniu Zełenski zaapelował do Zachodu o dostarczenie większej ilości broni, aby zapobiec większej liczbie zgonów w tym, co określił jako „rosyjski terroryzm”.

„Co jest do tego potrzebne? Takiej broni, jaką nasi partnerzy mają w zapasach i jakiej oczekują nasi wojownicy. Cały świat wie, co i jak powstrzymać tych, którzy sieją śmierć” – powiedział.

Sobotni atak ma miejsce, gdy mocarstwa zachodnie rozważają wysłanie czołgów bojowych do Kijowa i przed spotkaniem sojuszników Ukrainy w Ramstein w Niemczech w następny piątek, gdzie rządy ogłoszą swoje ostatnie obietnice wsparcia wojskowego.

READ  Chiny zmieniają sposób liczenia zgonów Covid w miarę zapełniania się krematoriów

Na liniach frontu na wschodzie Ukraina powiedziała, że ​​jej siły walczą o kontrolę nad małym miasteczkiem Solidar, podczas gdy Rosja poświęciła dużą liczbę żołnierzy i zasobów, aby spróbować zapewnić sobie jakiś postęp po miesiącach niepowodzeń.

Zdjęcia w Dnipro pokazują strażaków gaszących pożar wokół karoserii niektórych samochodów. Brakuje dużej części budynku mieszkalnego. Zewnętrzna część pozostałej części budynku została poważnie uszkodzona. Rannych wynoszono na noszach.

Rosja, która najechała Ukrainę w lutym ubiegłego roku, od października bombarduje infrastrukturę energetyczną rakietami i dronami, powodując przerwy w dostawie prądu i zakłócając centralne ogrzewanie i bieżącą wodę. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że Ukraina zestrzeliła 25 z 38 rosyjskich rakiet różnych typów.

Urzędnicy powiedzieli, że pociski uderzyły w obiekty infrastruktury krytycznej we wschodnim obwodzie charkowskim i zachodnim obwodzie lwowskim. Urzędnicy poinformowali, że obwód charkowski został całkowicie odcięty, możliwe są również przerwy w dostawie prądu i wody we Lwowie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało, że wrak rakiety został znaleziony na północy kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą, po nalotach.

poranny atak

Sobotni atak nastąpił kilka godzin po tym, jak mniejsze ataki rakietowe uderzyły w infrastrukturę krytyczną w Kijowie i we wschodnim mieście Charków.

Pierwszy atak był niezwykły, ponieważ pociski trafiły w cele, zanim zabrzmiały syreny. Urzędnicy powiedzieli, że w tym czasie nikt nie został ranny, ale szczątki pocisku spowodowały pożar w okolicy i uszkodziły domy poza stolicą.

DTEK, największa prywatna firma energetyczna, ogłosiła awaryjne przerwy w dostawie prądu w kilku regionach.

Uszkodzona została również infrastruktura mieszkaniowa we wsi Kobielew poza stolicą. Gubernator okręgu Ołeksij Kuleba powiedział, że w 18 prywatnych domach wyleciały lub zostały uszkodzone okna i dachy 18 domów.

Komentując pierwszy atak, rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że rosyjskie pociski zostały najprawdopodobniej wystrzelone z północy po wysokiej, zygzakowatej trajektorii balistycznej, co wyjaśnia, dlaczego nie było słychać syren.

READ  Przedstawiciele USA twierdzą, że Rosja wystrzeliła na Ukrainę potężne pociski naddźwiękowe. Oto co wiemy

Powiedział portalowi Ukraińska Prawda, że ​​Ukraina nie jest w stanie zidentyfikować i zestrzelić pocisków balistycznych.

Rakiety uderzyły w Charków

Według gubernatora regionu Olega Sinyhopowa, w północno-wschodniej Ukrainie dwa pociski S-300 uderzyły w Charków w pobliżu granicy z Rosją.

Powiedział, że ataki uderzyły w kluczowe cele energetyczne i przemysłowe w regionach Charkowa i Czuhojewa.

Sobotnie strajki miały miejsce, gdy siły ukraińskie i rosyjskie walczyły o kontrolę nad Soledar, małym miastem wydobywającym sól we wschodniej Ukrainie, które od wielu dni było przedmiotem nieustępliwej rosyjskiej ofensywy.

Ukraina upierała się, że jej siły walczą o kontrolę nad Solidarem, ale przyznała, że ​​sytuacja jest trudna, szaleją walki uliczne, a siły rosyjskie posuwają się z różnych kierunków.

Rosja poinformowała w piątek, że jej siły przejęły kontrolę nad miastem, które przed wojną liczyło 10 tys.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować sytuacji w Solidarze.

Scenariusz: Tom Palmforth Redakcja: Angus McSwan, Mark Heinrich, Thomas Janowski i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *