Początek strony Ukraińscy i amerykańscy przywódcy wojskowi spotykają się, aby omówić „pilne potrzeby” | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Najwyższy rangą oficer armii USA udał się do Polski i po raz pierwszy rozmawiał twarzą w twarz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, gdy wojna Rosji z Ukrainą zbliża się do końca roku.

Generał armii amerykańskiej Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, spotkał się przez dwie godziny z najwyższym oficerem armii Ukrainy, gen. Walerijem Zalognym, w nieujawnionym miejscu w południowo-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Zalogny powiedział, że wyjaśnił „pilne potrzeby” swoich sił we wtorek z Milleyem.

W ciągu ostatniego roku obaj przywódcy wielokrotnie rozmawiali o wymaganiach wojskowych Ukrainy i stanie wojny, ale nigdy się nie spotkali.

Spotkanie ma miejsce, gdy społeczność międzynarodowa zwiększa pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym rozszerzone szkolenie sił ukraińskich przez Stany Zjednoczone, dostarczenie baterii rakiet Patriot i czołgów oraz zwiększenie obrony powietrznej i innych systemów uzbrojenia przez Stany Zjednoczone i koalicję Kraje europejskie. inne kraje.

To także ważny moment w wojnie. Siły ukraińskie toczą zaciekłe walki we wschodniej prowincji Donieck, gdzie siły rosyjskie – wspierane przez tysiące prywatnych kontrahentów Grupy Wagnera – starają się odwrócić bieg wydarzeń po serii niepowodzeń na polu bitwy w ostatnich miesiącach.

„Spójrzcie sobie w oczy”

Pułkownik Dave Butler, rzecznik Milleya, powiedział, że obaj generałowie uważają, że ważne jest osobiste spotkanie.

„Ci faceci rozmawiali bardzo regularnie przez około rok i naprawdę się poznali” – powiedział Butler.

Szczegółowo rozmawiali o obronie, jaką Ukraina próbuje przygotować przed rosyjską agresją. I to jest ważne – kiedy masz dwóch wojskowych, którzy patrzą sobie w oczy i rozmawiają na bardzo ważne tematy, jest różnica”.

Butler powiedział, że istnieje nadzieja, że ​​Zalogny pojedzie w tym tygodniu do Brukseli na spotkanie ministrów obrony NATO i innych. Kiedy jednak w poniedziałek stało się jasne, że tak się nie stanie, Melly i Zalogny szybko postanowili spotkać się w Polsce, niedaleko granicy.

READ  Z powodu swojego pobytu nie spotkał prezydenta Korei Południowej Nancy Pelosi

Podczas gdy wielu cywilnych przywódców USA wyjechało na Ukrainę, administracja prezydenta USA Joe Bidena dała jasno do zrozumienia, że ​​żaden umundurowany członek służby wojskowej nie wjedzie na Ukrainę poza tymi związanymi z ambasadą w Kijowie. Butler powiedział, że tylko niewielka grupa — Milley i sześciu starszych pracowników — przyjechała na spotkanie samochodem.

Powiedział, że spotkanie pozwoli Milli przekazać obawy i informacje Zalognego innym dowódcom wojskowym podczas spotkania przywódców NATO.

Powiedział, że Milley byłby w stanie „opisać warunki taktyczne i operacyjne na polu bitwy oraz potrzeby wojskowe w tym celu, a sposób, w jaki to robi, polega na zrozumieniu tego samemu, ale także regularnych rozmowach z Zalognym”.

Milley będzie mógł również opisać nowe amerykańskie szkolenie dla sił ukraińskich na poligonie Grafenwoehr w Niemczech. Ponad 600 ukraińskich żołnierzy rozpoczęło rozszerzony program szkolenia.

„Wysyłanie wiadomości”

Spotkanie Milli-Załużny zapoczątkowało w tym tygodniu serię spotkań szefów armii i obrony na wysokim szczeblu. Milley i inni szefowie obrony spotkają się w Brukseli w środę i czwartek. Następnie tak zwana Ukraińska Grupa Kontaktowa ds. Obrony spotka się w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech w czwartek i piątek.

Oczekuje się, że spotkania będą koncentrować się na obecnych i przyszłych potrzebach wojskowych Ukrainy, ponieważ zatłoczone tereny w miesiącach zimowych zamieniają się wiosną w błotniste drogi i pola.

W grudniowym wywiadzie dla The Economist Zalogny powiedział, że Ukraina potrzebuje 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty i 500 haubic, aby odeprzeć najeźdźców.

Wielka Brytania złamała tabu dotyczące czołgów ciężkich w weekend, obiecując, że zaroi się od rywali. Ale ma bardzo niewiele, by stworzyć podstawę ukraińskiej potęgi. Amerykańskie czołgi Abrams są napędzane silnikami turbośmigłowymi, które spalają zbyt dużo paliwa, aby Ukraina mogła je wystawiać w dużych ilościach.

To pozostawia Pantery, które Niemcy wyprodukowały tysiącami podczas zimnej wojny i są obecnie używane przez armie w całej Europie. Polska i Finlandia zapowiedziały już, że wyślą Gepardy, jeśli Berlin wyrazi zgodę na reeksport.

READ  Tata zostaje aresztowany za zabicie swojej rodziny po tym, jak gliniarze biorą go za bohatera próbującego uratować jego dzieci: policję

„Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników da Ukrainie czołgi” – powiedział we wtorek prezydent RP Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Odrębnie Holandia planuje wysłać na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot, jak powiedział we wtorek holenderski premier Mark Rutte.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że sojusznicy NATO wysyłają jasny sygnał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, zwiększając dostawy broni na Ukrainę.

„Przesłanie, które wysyłamy Putinowi… jest takie, że zobowiązaliśmy się wspierać Ukraińców, dopóki nie wygrają” – powiedział Cleverly na forum w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Dziesiątki tysięcy zostało zabitych, a miliony wysiedlono ze swoich domów, odkąd Rosja rozpoczęła w lutym ubiegłego roku coś, co nazywa „specjalną operacją wojskową” w celu wyeliminowania zagrożeń dla bezpieczeństwa na Ukrainie. Ukraina i jej zachodni poplecznicy opisują działania Rosji jako imperialistyczne grabieże ziemi.

Siły ukraińskie odepchnęły siły rosyjskie w drugiej połowie 2022 r., ale w ciągu ostatnich dwóch miesięcy linie frontu zostały w dużej mierze unieruchomione, mimo że obie strony poniosły ciężkie straty w toczących się walkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *