Powell przygotowuje się do dłuższego utrzymania Fed na wyższej ścieżce

(Bloomberg) – Komentarze Jerome’a Powella w przyszłym tygodniu zostaną dokładnie przeanalizowane przez inwestorów pod kątem jakichkolwiek wskazówek dotyczących tego, jak długo Fed jest skłonny czekać z obniżką stóp procentowych.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Kiedy ostatni raz przemawiał szef amerykańskiego banku centralnego, zauważył, że decydenci prawdopodobnie utrzymają wysokie koszty pożyczek dłużej niż wcześniej oczekiwano, powołując się na brak dalszych postępów w obniżaniu inflacji i utrzymującą się dobrą koniunkturę na rynku pracy.

Najnowsze dane cenowe, które pokazały uporczywą inflację bazową, w połączeniu z oczekiwaniami na mocny raport o zatrudnieniu w piątek, raczej nie skłonią szefa Fed do zmiany nastawienia.

Powell porozmawia z reporterami po środowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych, kiedy powszechnie oczekuje się, że bank centralny utrzyma koszty pożyczek na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad. Oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przesunięto jeszcze bardziej do 2024 r., a inwestorzy obstawiają obecnie co najwyżej dwie obniżki do końca roku.

Tydzień zakończy miesięczny raport o zatrudnieniu, który daje świeże spojrzenie na stan amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści uważają, że w kwietniu wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem spadnie do szybkiego tempa w obliczu stabilnego, niskiego bezrobocia.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Oczekujemy, że Powell dokona jastrzębiego zwrotu. Prawdopodobnie zasygnalizuje, że przeciętny uczestnik FOMC spodziewa się obecnie w tym roku „mniejszej” obniżki w kierunku bardziej jastrzębim, co mógłby zasugerować możliwość braku cięć nawet Wskazuje, że możliwa jest podwyżka stóp procentowych, ale nie w obecnym scenariuszu bazowym.

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger i Estelle Au, ekonomiści. Aby zobaczyć pełną analizę, kliknij tutaj

Otrzymamy także aktualizacje dotyczące uważnie obserwowanego kwartalnego miernika kosztów zatrudnienia, a także miesięczne dane dotyczące wolnych miejsc pracy i produkcji.

Patrząc na północ, lutowe dane o PKB Kanady mogą wykazać niewielki wzrost gospodarki, dając Bankowi Kanady możliwość rozważenia, kiedy przejść na łatwiejszą politykę.

Gdzie indziej dane ze strefy euro mogą pokazać, że inflacja przestała zwalniać i gospodarka zaczyna ponownie rosnąć, podczas gdy chińskie badania ankietowe wskazują na siłę ekspansji w tym kraju. Banki centralne od Norwegii po Kolumbię ustalą stopy procentowe, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu opublikuje w czwartek nowe globalne prognozy.

READ  Elon Musk mówi pracownikom Tesli: wróć do biura lub wyjdź

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Poniżej znajduje się podsumowanie tego, co będzie się działo w gospodarce światowej.

Azja

Publikując we wtorek oficjalne dane PMI, Chiny podkreślają perspektywy wykorzystania ekspansji gospodarczej w pierwszym kwartale. Raport wskaże, czy w kwietniu aktywność produkcyjna wzrosła drugi miesiąc.

Może wystąpić pewna sezonowa słabość wynikająca z mniejszej liczby dni roboczych, ale według Bloomberg Economics ogólna tendencja prawdopodobnie wskazuje na dalsze ożywienie. Indeks Caixin ma zostać opublikowany tego samego dnia i będzie oscylował powyżej progu 50, który oddziela wzrost od spadku przez pięć miesięcy.

Handel światowy znajdzie się w centrum uwagi, ponieważ Australia, Korea Południowa, Tajlandia, Sri Lanka i Wietnam publikują w ciągu tygodnia dane dotyczące handlu.

Japonia otrzyma we wtorek dużą partię danych, które mają wykazać odbicie produkcji przemysłowej w marcu, wraz z publikacją sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia.

Oczekuje się, że opublikowane w Korei Południowej dane o inflacji konsumenckiej wykażą nieznaczne spowolnienie wzrostu cen, utrzymując się jednocześnie powyżej celu Banku Korei, co da bankowi centralnemu dodatkową zachętę do odroczenia wszelkich zmian w polityce pieniężnej.

Tymczasem premier Tajlandii Sritha Thavisin mianowała weterana rynków kapitałowych Pichai Chunhavagirę na nowego ministra finansów kraju, co może złagodzić napięcia między premierem a bankiem centralnym w związku z polityką pieniężną.

Europa, Bliski Wschód, Afryka

W strefie euro dane mogą pokazać, że w kwietniu po raz pierwszy w tym roku spowolnienie inflacji zostało zatrzymane. Ceny konsumpcyjne prawdopodobnie wzrosną o 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z marcowymi wynikami, w związku z rosnącymi cenami energii.

Podstawowy środek, który wyklucza takie zmienne elementy, może zapewnić urzędników, że tendencja w zakresie podróży pozostaje spadkowa, chociaż dane krajowe mogą ujawnić pewne rozbieżności. Niemcy i Hiszpania, które opublikują swoje dane w poniedziałek, mogą odnotować szybszą inflację.

READ  Trump ma otrzymać premię w postaci „dywidendy” w wysokości 1,25 miliarda dolarów

We wtorek opublikowany zostanie raport strefy euro zawierający najnowsze dane dotyczące PKB. Ekonomiści uważają, że w pierwszym kwartale region mógł powrócić do wzrostu na poziomie co najmniej 0,1%, po płytkiej recesji, jakiej doświadczył pod koniec 2023 r.

Podobnie jak w przypadku inflacji, wtorkowe dane mogą maskować mieszane wyniki w całym regionie. Aby mieć tego przedsmak, inwestorzy będą prawdopodobnie uważnie śledzić poniedziałkowe dane o wzroście w Irlandii, która od dawna charakteryzuje się dużą zmiennością.

Ogólnie rzecz biorąc, raporty mogą być spójne z obserwacją prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde z tego miesiąca, że ​​gospodarka jest słaba i boryka się z „wybojami na drodze” na ścieżce inflacji.

Szwajcaria opublikuje w czwartek dane o cenach towarów i usług konsumenckich, które mogą pokazać, że inflacja utrzymuje się znacznie poniżej celu banku centralnego wynoszącego 2%.

Następnego dnia w Turcji inwestorzy będą monitorować postęp wyhamowania wzrostu cen konsumpcyjnych.

Większość rynków przewiduje, że stopa inflacji w Turcji będzie nadal przyspieszać z 68,5% w marcu do około 75% w nadchodzących miesiącach, pomimo prawie roku silnych podwyżek stóp procentowych. Dopóki wzrost cen nie ulegnie spowolnieniu, inwestorzy w obligacje raczej nie wejdą na rynek długu w lirach, będący kluczowym celem tureckiego rządu.

W całym regionie podejmowane są trzy krytyczne decyzje:

  • We wtorek można przekonać urzędników w Malawi do ponownego podniesienia głównej stopy procentowej, aby powstrzymać inflację, która prawdopodobnie pozostanie wysoka z powodu szkód w uprawach spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

  • Czeski Bank Centralny ma ogłosić swoją najnowszą decyzję w czwartek, a decydenci oczekują, że obniżą koszty pożyczek o 50 punktów bazowych.

  • Następnego dnia Norges Bank może utrzymać stopę depozytową na niezmienionym poziomie po tym, jak norweska gospodarka rozwinęła się lepiej niż oczekiwano, mimo że inflacja spowolniła szybciej niż oczekiwano. Inwestorzy będą wyczekiwać jakichkolwiek dowodów na to, czy decydenci staną się bardziej ostrożni w kwestii rozpoczęcia obniżania kosztów finansowania zewnętrznego jesienią.

READ  Jak GM planuje przekonać nabywców samochodów do zmiany pojazdu elektrycznego?

Ameryka Łacińska

Szybkie dane dotyczące produkcji w Meksyku za pierwszy kwartał prawdopodobnie pokażą, że gospodarka doświadczyła lekkiego skurczenia się w ciągu trzech miesięcy do grudnia. Analitycy zgadzają się, że w 2023 r. wzrost gospodarczy spowolni po raz trzeci, do około 2,4% z 3,2% w 2023 r.

Brazylia opublikuje szereg raportów, w tym szerszą miarę inflacji, badanie oczekiwań banku centralnego, rachunek bieżący, produkcję przemysłową i krajową stopę bezrobocia.

Od czerwca ubiegłego roku stopa bezrobocia w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej spadła poniżej 8%, co wielu brazylijskich obserwatorów postrzega jako utrzymującą się inflacyjną stopę bezrobocia w gospodarce.

Chile publikuje szereg wskaźników za marzec, w tym sprzedaż detaliczną, bezrobocie, produkcję przemysłową, produkcję, produkcję miedzi i dane o PKB. Silniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy i wyższa inflacja skłoniły bank centralny do spowolnienia tempa łagodzenia polityki pieniężnej na początku tego miesiąca.

W Peru kwietniowy raport o inflacji w Limie, ogromnej stolicy kraju, może wykazać, że ceny w końcu powróciły do ​​zakresu tolerancji od 1% do 3%, choć nadal pozostają powyżej celu 2%.

Powszechnie oczekuje się, że kolumbijski bank centralny wydłuży cykl łagodzenia polityki pieniężnej, dokonując drugiej z rzędu obniżki o pół punktu procentowego, która obniży główną stopę procentową do 11,75% w warunkach stałego procesu obniżania inflacji. BanRep będzie także publikować kwartalny raport o inflacji, aktualizować prognozy wzrostu i inflacji, a także przedstawiać zrewidowane prognozy polityki pieniężnej.

– Z pomocą Otta Omelasa, Roberta Jamesona, Laury Dillon Kane, Vince’a Juhla, Patricka Donahue, Briana Fowlera, Monique Vanek i Paula Wallace’a.

(Aktualizacje dotyczące nowego tajskiego Ministra Finansów w Azji, sekcja)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *