Powód, dla którego brytyjskie lotniskowce mają dwie wyspy

Ostatecznie Brytyjczycy opracowali proste, ale pomysłowe podejście: dwie oddzielne wyspy z niezależnymi układami wydechowymi i dolotowymi. Dwie mniejsze wyspy mają kilka zalet w porównaniu z jedną dużą wyspą, w tym mniejsze turbulencje wiatru.

Dwie wyspy mają mniejszą łączną powierzchnię niż jedna duża wyspa, co oszczędza miejsce w kabinie załogi i pozwala na zbudowanie każdej jednostki całkowicie poza terenem budowy. Wreszcie, na każdej wyspie można zainstalować wydajne systemy radarowe, zmniejszając zakłócenia, które występowałyby, gdyby radary były zainstalowane blisko siebie we wspólnej przestrzeni.

Jeśli są jakieś wady tego projektu, to to, że nawigacja jest zwykle obsługiwana z wyspy dziobowej, a samoloty są obsługiwane z wyspy rufowej. Ponieważ podczas misji często wymagany jest wspólny wysiłek między nimi, komunikacja, która kiedyś była osobista, odbywa się teraz poprzez duże poleganie na interkomie. Niektórzy entuzjaści lotniskowców uważają, że te dwie wyspy psują wygląd lotniskowca, ale może to być kwestia przyzwyczajenia.

Do tej pory z tego innowacyjnego podejścia korzysta dwóch lotniskowców klasy Queen Elizabeth. Okręty flagowe HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales weszły do ​​służby odpowiednio w 2017 i 2019 roku. Oprócz bliźniaczych wysp, inne obiekty załogi obejmują kino, pięć sal gimnastycznych i cztery kuchnie z 27 pracownikami.

READ  Korg Berlin prezentuje prototyp „syntezatora akustycznego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *