Prawicowy fiński Kongres Narodowy minimalnie wyprzedza premiera Marina w liczeniu przedterminowych wyborów

  • Partia premiera Marina jest niemal śmiertelnie zaciekła z rywalami z opozycji
  • Głos lidera Koalicji Narodowej chce cięcia wydatków rządowych
  • Wybory może wygrać także nacjonalistyczna partia Finowie

HELSINKI (Reuters) – fińska prawicowa opozycyjna Partia Narodowa Koalicja ledwo prowadziła w niedzielnych wyborach parlamentarnych z 20,8% poparciem w zaawansowanych głosowaniach, ale wczesne liczenie jest często wypaczone, a wynik pozostaje anemiczny. liczyłem dalej.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że ​​drugie miejsce zajęła Partia Socjaldemokratyczna premier Sanny Marin z poparciem 20,7%, a następnie nacjonalistyczna Partia Finów z 18,6%, po podliczeniu 40,1% głosów.

37-letnia Marin jest uważana przez fanów na całym świecie za tysiącletni wzór do naśladowania dla nowych postępowych przywódców, ale spotkała się z krytyką w domu za jej imprezowanie i wydatki publiczne jej rządu.

Jeśli KPK będzie się opierać, to jej przewodniczący Pettere Urbu będzie miał pierwszą szansę na utworzenie koalicji w celu zdobycia większości w parlamencie, a kadencja Marin jako premiera prawdopodobnie dobiegnie końca.

KPK prowadzi w sondażach od prawie dwóch lat, choć w ostatnich miesiącach jej przewaga topnieje. Obiecała ograniczyć wydatki i powstrzymać wzrost długu publicznego, który od objęcia urzędu przez Marin w 2019 r. osiągnął nieco ponad 70% produktu krajowego brutto.

Urbu Marin został oskarżony o podważanie odporności gospodarczej Finlandii w czasie, gdy europejski kryzys energetyczny, wywołany wojną Rosji na Ukrainie, mocno uderzył, a koszty życia gwałtownie wzrosły.

Po obejrzeniu pierwszych wyników Marin powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​przewaga może obrócić się na korzyść jej partii.

„Mam przeczucie, że zdobędziemy dużą część głosów w dniu wyborów” – powiedział dziennikarzom Marin.

Po wyborach prawdopodobnie rozpoczną się przedłużające się rozmowy koalicyjne, choć partia, która zwycięży w niedzielę, jako pierwsza spróbuje sformować rząd.

Orpo powiedział, że będzie negocjował ze wszystkimi ugrupowaniami, aby zdobyć większość w parlamencie, podczas gdy Marin powiedziała, że ​​jej socjaldemokraci mogą rządzić z NCP, ale nie przejdą do rządu z partią Finów.

READ  Ukraina robi postępy w Chersoniu i – o dziwo – w Charkowie

Marin nazwał fińską partię „jawnie rasistowską” podczas styczniowej debaty – oskarżenie, które grupa nacjonalistów odrzuciła.

Głównym celem fińskiej partii jest ograniczenie tego, co liderka Rikka Pjora nazywa „szkodliwą” imigracją z krajów rozwijających się spoza UE. Opowiada się również za polityką oszczędnościową w celu ograniczenia wydatków na deficyt, stanowisko, które podziela z KPK.

Dodatkowe raporty Anne Koranen, Essy Leto i Attila Sir w Helsinkach; Montaż autorstwa Justiny Paflak, Frances Kerry, Philippy Fletcher i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *