Premiera samochodu elektrycznego General Motors została opóźniona z powodu powolnej produkcji akumulatorów

General Motors inwestuje dziesiątki miliardów dolarów w produkcję nowych samochodów elektrycznych i ma nadzieję dogonić Teslę.

Te ambitne cele wydają się jednak odległe. W tym roku firma walczy o wyprodukowanie nowego pakietu akumulatorów do samochodów elektrycznych, który planuje wprowadzić na przestrzeni kilku lat.

We wtorek dyrektor generalna GM Mary T. Barra powiedziała, że ​​opóźnienia były „rozczarowujące” i wynikały z niezdolności dostawcy do oferowania zautomatyzowanych maszyn produkcyjnych.

„Pracujemy na wielu frontach, aby zostawić to za sobą” – powiedziała podczas telekonferencji z analitykami.

Wielu inwestorów jest coraz bardziej zaniepokojonych planami firmy, ponieważ pojazdy elektryczne to najszybciej rozwijający się segment przemysłu motoryzacyjnego i najważniejsza część długoterminowej strategii pani Barry dla General Motors.

Kurs akcji spółki spadł o około 4 procent we wtorek rano po telekonferencji.

Inwestorzy obawiają się, że General Motors, Ford Motor i inni duzi producenci samochodów stracą klientów, ponieważ coraz więcej kierowców będzie kupować samochody na baterie. W Chinach, Europie i Kalifornii, gdzie pojazdy elektryczne stanowią duży i rosnący udział w sprzedaży nowych samochodów, dominujący producenci samochodów, tacy jak Volkswagen i Toyota, stracili udział w rynku na rzecz Tesli i chińskich producentów samochodów, takich jak BYD.

Pani Barra powiedziała dwa lata temu, że celem GM było podwojenie rocznych przychodów do 2030 r. do około 280 miliardów dolarów. Znaczna część zwiększonego biznesu powinna pochodzić z samochodów elektrycznych, a nowe przychody z oprogramowania i usług związanych z tymi samochodami i ciężarówkami. Firma postawiła sobie również za cel wycofanie modeli spalinowych do 2035 roku.

Na razie GM jest „daleko w tyle, gdzie powinien być”, powiedział Sam Fiorani, wiceprezes globalnego prognozowania pojazdów w firmie konsultingowej AutoForecast Solutions. „Jeśli mają problemy z pierwszą falą tych nowych pojazdów elektrycznych, jeśli nie mogą ich wprowadzić, nie jest to dobre dla następnej fali modeli o większej objętości”.

READ  Dlaczego raport o zatrudnieniu jest nadal ważny dla inwestorów: Poranna odprawa

W pierwszej połowie tego roku GM wyprodukował zaledwie 50 000 pojazdów elektrycznych, z czego około 80 procent stanowiły Chevrolety Bolt, które wykorzystują stary akumulator wyprodukowany przez dostawcę. W Stanach Zjednoczonych GM sprzedał prawie 2800 pojazdów wykorzystujących nowe modułowe akumulatory Ultium, które są produkowane w zakładzie w Ohio, którego firma jest współwłaścicielem wraz z LG Energy Solution. Dwie kolejne fabryki Ultium są w budowie, w Tennessee i Michigan.

Pani Barra powiedziała, że ​​GM trzymał się swojej wcześniejszej prognozy, że w latach 2022-2024 zbuduje 400 000 pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej i oczekuje, że w drugiej połowie tego roku wyprodukuje 100 000. Nie powtórzyło się jednak wcześniejszej prognozy, że w 2025 roku firma zarobi ponad milion, z czego większość miała korzystać z technologii Ultium.

Pakiety baterii Ultium są wykonane z modułów przypominających klocki Lego, które można łączyć w różne rozmiary. Używając go w wielu pojazdach, od samochodów kompaktowych po samochody dostawcze, GM ma nadzieję na osiągnięcie korzyści skali i uzyskanie przewagi kosztowej nad innymi producentami samochodów.

GM powiedział, że zaprzestanie produkcji Bolta, ale pani Barra powiedziała, że ​​firma planuje teraz zaktualizować samochód o technologię Ultium.

Obecnie powolna praca pojazdu elektrycznego nie szkodzi wynikom firmy. GM powiedział we wtorek, że osiągnął zysk w wysokości 2,6 miliarda dolarów w okresie kwiecień-czerwiec, o 52 procent więcej niż rok wcześniej. Całkowity przychód wyniósł 44,7 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 25 procent.

Dyrektor finansowy GM, Paul Jacobson, powiedział, że firma skorzystała na wyższych cenach i dobrej sprzedaży samochodów ciężarowych i SUV-ów w Ameryce Północnej. Średnia cena samochodów sprzedawanych przez GM w drugim kwartale wyniosła 52 000 USD – wzrost o 1600 USD w porównaniu z pierwszym kwartałem roku.

W drugim kwartale GM sprzedał 833 000 samochodów osobowych i ciężarowych w Ameryce Północnej, co stanowi wzrost o 26 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W pozostałej części świata sprzedano 147 000 pojazdów, prawie 8 000 mniej niż rok wcześniej.

READ  Miejsca pracy w dużych firmach technologicznych straciły blask

Jacobson powiedział również, że GM spodziewa się zarobić w tym roku od 9,3 do 10,7 miliardów dolarów, co oznacza wzrost z poprzedniego celu wynoszącego 8,4 do 9,9 miliardów dolarów. Firma spodziewa się również obniżenia kosztów o 3 miliardy dolarów do końca 2024 roku, co oznacza wzrost o 1 miliard dolarów w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Firma może mieć trudności z osiągnięciem swoich celów finansowych w tym roku, jeśli związek pracowników samochodowych rozpocznie strajk. Kontrakt firmy z UAW wygasa we wrześniu, a kierownictwo i urzędnicy związkowi niedawno rozpoczęli negocjacje w sprawie nowej umowy. Związek przyjął bardziej agresywną postawę w rozmowach pod przewodnictwem nowego prezesa Seana Fine’a.

General Motors oferuje obecnie kilka pojazdów wykorzystujących akumulatory Ultium. Należą do nich Cadillac Lyric, który jest SUV-em; GMC Hummer, początkowa cena dokoła $90.000; oraz duże samochody dostawcze wykonane przez nowy oddział o nazwie BrightDrop.

Latem i jesienią GM ma dodać trzy elektryczne Chevrolety – SUV-y Blazer i Equinox oraz elektryczny minivan Silverado. Towarzystwo poprzednio powiedziało Silverado pójdzie na sprzedaży w skoku, ale teraz ciężarówka nie czytuje liczona dopóki upadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *