Protestujący na Sri Lance przeciwstawiają się godzinie policyjnej, policja strzela w studentów gazem łzawiącym

  • Pokojowe demonstracje antyrządowe w Kolombo
  • Po kilku godzinach rząd znosi zakaz korzystania z platform społecznościowych
  • W poniedziałek rano kończy się godzina policyjna

COLOMBO (Reuters) – Demonstranci w największym mieście Sri Lanki, Kolombo, zorganizowali w niedzielę kilka małych, pokojowych demonstracji przeciwko poważnemu kryzysowi gospodarczemu, wbrew ogólnokrajowej godzinie policyjnej, ponieważ policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć protestujących studentów w centralnym mieście Kandy . .

Wysoki rangą funkcjonariusz policji powiedział, że funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby powstrzymać protest studentów uniwersytetu w Kandy.

„Było około 750 uczestników, ale nie dokonano żadnych aresztowań” – powiedział rzecznik policji Nihal Tldwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Teldwa powiedział, że ponad 600 osób aresztowanych w zachodnim regionie w sobotnią noc za złamanie nakazu godziny policyjnej zostało zwolnionych za kaucją i zostaną im postawione zarzuty w późniejszym terminie.

Prezydent Gotabaya Rajapaksa ogłosił w piątek stan wyjątkowy, ponieważ państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami, brakami artykułów pierwszej potrzeby i przerwami w dostawie prądu. W sobotę po gwałtownych protestach rząd wprowadził godzinę policyjną w całym kraju.

W niedzielne popołudnie rząd zniósł zakaz nałożony kilka godzin wcześniej na platformy mediów społecznościowych, w tym Facebook, Twitter i Whatsapp. Szefowa Komisji Regulacji Łączności Jayantha de Silva stwierdziła, że ​​środek ten jest realizowany na polecenie Ministerstwa Obrony i ma na celu „utrzymanie spokoju”. De Silva powiedział później Reuterowi, że ograniczenia zostały zniesione.

Podczas gdy zakaz obowiązywał, minister ds. młodzieży i sportu Namal Rajapaksa, siostrzeniec prezydenta, wysłał tweeta, w którym powiedział, że „nigdy nie toleruje blokowania mediów społecznościowych”.

Krytycy twierdzą, że korzenie kryzysu, najgorszego od kilkudziesięciu lat, leżą w złym zarządzaniu gospodarczym przez kolejne rządy, które zgromadziły ogromne deficyty budżetowe i na rachunku obrotów bieżących.

READ  Rosyjski generał twierdzi, że wyżsi oficerowie wojskowi zdradzili żołnierzy walczących na Ukrainie

Kryzys został przyspieszony przez głębokie obniżki podatków obiecane przez Rajapaksę podczas kampanii wyborczej 2019, która została uchwalona na kilka miesięcy przed pandemią COVID-19, która zniszczyła część gospodarki Sri Lanki.

Odzyskiwanie mediów społecznościowych

W Kolombo żołnierze uzbrojeni w karabiny szturmowe i policja ustawiają punkty kontrolne, aby egzekwować godzinę policyjną, która ma trwać do 6 rano (0030 GMT) w poniedziałek.

Ponad dwa tuziny przywódców opozycji protestowało na policyjnych barykadach w pobliżu Placu Niepodległości, niektórzy skandowali „Gotha (Baya) idź do domu”.

„To nie do przyjęcia” – powiedział lider opozycji Eran Wickramartne, odnosząc się do godziny policyjnej i innych ograniczeń.

Inni stali w małych grupkach przed swoimi domami lub zbierali się na ulicy, niektórzy nosili odręcznie napisane antyrządowe znaki lub machali flagą narodową.

powiedziała protestująca Anjali Wanduragala, 22 lata, studentka Uniwersytetu w Colombo.

„Naprawdę musimy się zmienić, odebrano nam podstawowe prawa… Ludzie są zmęczeni” – powiedziała.

W przeszłości uprawnienia nadzwyczajne pozwalały wojsku aresztować i przetrzymywać podejrzanych bez nakazu aresztowania, ale obecne warunki władz nie są jeszcze jasne.

Zachodni i azjatyccy dyplomaci mieszkający na Sri Lance powiedzieli, że monitorują sytuację i oczekują, że rząd pozwoli obywatelom na pokojowe demonstracje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie przez Rupama Jaina; Montaż dokonali Jacqueline Wong, William Mallard i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *