Protestujący na Sri Lance przeciwstawiają się godzinie policyjnej, policja strzela w studentów gazem łzawiącym

  • Pokojowe demonstracje antyrządowe w Kolombo
  • Po kilku godzinach rząd znosi zakaz korzystania z platform społecznościowych
  • W poniedziałek rano kończy się godzina policyjna

COLOMBO (Reuters) – Demonstranci w największym mieście Sri Lanki, Kolombo, zorganizowali w niedzielę kilka małych, pokojowych demonstracji przeciwko poważnemu kryzysowi gospodarczemu, wbrew ogólnokrajowej godzinie policyjnej, ponieważ policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć protestujących studentów w centralnym mieście Kandy . .

Wysoki rangą funkcjonariusz policji powiedział, że funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby powstrzymać protest studentów uniwersytetu w Kandy.

„Było około 750 uczestników, ale nie dokonano żadnych aresztowań” – powiedział rzecznik policji Nihal Tldwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Teldwa powiedział, że ponad 600 osób aresztowanych w zachodnim regionie w sobotnią noc za złamanie nakazu godziny policyjnej zostało zwolnionych za kaucją i zostaną im postawione zarzuty w późniejszym terminie.

Prezydent Gotabaya Rajapaksa ogłosił w piątek stan wyjątkowy, ponieważ państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami, brakami artykułów pierwszej potrzeby i przerwami w dostawie prądu. W sobotę po gwałtownych protestach rząd wprowadził godzinę policyjną w całym kraju.

W niedzielne popołudnie rząd zniósł zakaz nałożony kilka godzin wcześniej na platformy mediów społecznościowych, w tym Facebook, Twitter i Whatsapp. Szefowa Komisji Regulacji Łączności Jayantha de Silva stwierdziła, że ​​środek ten jest realizowany na polecenie Ministerstwa Obrony i ma na celu „utrzymanie spokoju”. De Silva powiedział później Reuterowi, że ograniczenia zostały zniesione.

Podczas gdy zakaz obowiązywał, minister ds. młodzieży i sportu Namal Rajapaksa, siostrzeniec prezydenta, wysłał tweeta, w którym powiedział, że „nigdy nie toleruje blokowania mediów społecznościowych”.

Krytycy twierdzą, że korzenie kryzysu, najgorszego od kilkudziesięciu lat, leżą w złym zarządzaniu gospodarczym przez kolejne rządy, które zgromadziły ogromne deficyty budżetowe i na rachunku obrotów bieżących.

READ  Rosyjscy generałowie giną w nadzwyczajnym tempie

Kryzys został przyspieszony przez głębokie obniżki podatków obiecane przez Rajapaksę podczas kampanii wyborczej 2019, która została uchwalona na kilka miesięcy przed pandemią COVID-19, która zniszczyła część gospodarki Sri Lanki.

Odzyskiwanie mediów społecznościowych

W Kolombo żołnierze uzbrojeni w karabiny szturmowe i policja ustawiają punkty kontrolne, aby egzekwować godzinę policyjną, która ma trwać do 6 rano (0030 GMT) w poniedziałek.

Ponad dwa tuziny przywódców opozycji protestowało na policyjnych barykadach w pobliżu Placu Niepodległości, niektórzy skandowali „Gotha (Baya) idź do domu”.

„To nie do przyjęcia” – powiedział lider opozycji Eran Wickramartne, odnosząc się do godziny policyjnej i innych ograniczeń.

Inni stali w małych grupkach przed swoimi domami lub zbierali się na ulicy, niektórzy nosili odręcznie napisane antyrządowe znaki lub machali flagą narodową.

powiedziała protestująca Anjali Wanduragala, 22 lata, studentka Uniwersytetu w Colombo.

„Naprawdę musimy się zmienić, odebrano nam podstawowe prawa… Ludzie są zmęczeni” – powiedziała.

W przeszłości uprawnienia nadzwyczajne pozwalały wojsku aresztować i przetrzymywać podejrzanych bez nakazu aresztowania, ale obecne warunki władz nie są jeszcze jasne.

Zachodni i azjatyccy dyplomaci mieszkający na Sri Lance powiedzieli, że monitorują sytuację i oczekują, że rząd pozwoli obywatelom na pokojowe demonstracje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie przez Rupama Jaina; Montaż dokonali Jacqueline Wong, William Mallard i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.