Przeciwnik Putina Nawalny skazany na kolejne 9 lat więzienia w Rosji

Rosyjski sąd we wtorek uznał czołowego przywódcę opozycji Aleksieja Nawalnego za winnego oszustwa i pogardy dla sądu i skazał go na kolejne dziewięć lat więzienia w posunięciu postrzeganym jako próba zatrzymania największego wroga prezydenta Władimira Putina za oszustwa. tak długo jak to tylko możliwe.

Nowe orzeczenie pojawia się po rocznym rozprawieniu się przez Putina ze zwolennikami Nawalnego, innymi działaczami opozycji i niezależnymi dziennikarzami, ponieważ władze wydają się być chętne do stłumienia wszystkich opozycji.

Ci bliscy Nawalnego zostali oskarżeni o przestępstwa i opuścili kraj, a infrastruktura polityczna jego grupy – instytucja antykorupcyjna i ogólnokrajowa sieć urzędów regionalnych – została zniszczona po tym, jak została uznana za organizację ekstremistyczną.

45-letni Nawalny, który w 2020 roku przeżył zatrucie środkiem nerwowym, którego obwinia Kreml, spędza już dwa i pół roku w przestępczej kolonii na wschód od Moskwy za naruszenie zwolnienia warunkowego. Nowy proces odbył się w prowizorycznej sali sądowej w zakładzie.

W poście na Facebooku jego zespołu krótko po wydaniu wyroku, zwykle cyniczny Nawalny powiedział: „Mój lot kosmiczny trwa trochę dłużej niż oczekiwano”.

Dodał, że ani on, ani jego towarzysze nie będą „po prostu czekać”, oświadczając, że jego antykorupcyjna fundacja stanie się organizacją międzynarodową, „która będzie walczyć (z Putinem), dopóki nie wygramy”.

„Wszędzie znajdziemy wszystkie ich rezydencje w Monako, wille w Miami, ich fortuny – a kiedy to zrobimy, zabierzemy wszystko od rosyjskiej elity przestępczej” – napisano na nowej stronie internetowej fundacji.

Jego nowe skazanie nastąpiło za sprzeniewierzenie funduszy, które zgromadził w swojej fundacji przez lata oraz za obrazę sędziego podczas poprzedniego procesu. Nawalny, który będzie się odwoływał od wyroku, oddalił zarzuty jako motywowane politycznie.

Niemcy potępiły orzeczenie, a ich ministerstwo spraw zagranicznych określiło je jako „część systematycznego wykorzystywania rosyjskiego systemu sądowniczego przeciwko dysydentom i opozycji politycznej”.

READ  Ukraina zaoferowała neutralność w rozmowach z Rosją - co to oznacza? | Ukraina

Nie było od razu jasne, czy i gdzie Nawalny będzie musiał odbyć nową dziewięcioletnią karę pozbawienia wolności plus dwa i pół roku. Prokuratorzy pierwotnie wnosili o karę 13 lat więzienia. Sędzia nałożył również grzywnę w wysokości 1,2 miliona rubli (około 11 500 dolarów).

Konto Navalnego na Twitterze odpowiedziało na wyrok dziewięciu lat więzienia, cytując serial telewizyjny „The Wire”: „No cóż, bohaterowie mojego ulubionego serialu telewizyjnego, The Wire, zwykli mawiać: 'Ty robisz tylko dwa dni. To jest dzień, w którym wchodzisz i dzień, w którym wychodzisz. Nosiłem nawet koszulkę z tym logo, ale władze więzienne skonfiskowały ją, uznając nadruki za ekstremistyczne.

Nawet jego prawnicy, Olga Michajłowa i Wadim Kobzew, zostali aresztowani wkrótce po tym, jak skomentowali werdykt dziennikarzom, chociaż Michajłowa powiedziała serwisowi informacyjnemu Medizona, że ​​policja wypuściła ich bez postawienia zarzutów.

Zwolennicy Nawalnego skrytykowali decyzję o przeniesieniu procesu, który rozpoczął się około miesiąc temu, do więzienia zamiast w Moskwie. Powiedzieli, że skutecznie ogranicza to dostęp mediów i zwolenników do postępowania.

Pojawił się na rozprawach ubrany w więzienny mundur i wygłosił kilka skomplikowanych przemówień, potępiając postawione mu zarzuty jako fikcyjne.

Nawalny zachorował podczas lotu krajowego w 2020 roku i zdiagnozowano u niego zatrucie chemicznego środka nerwowego Novichok, chociaż rosyjscy urzędnicy stanowczo zaprzeczyli jego oskarżeniom, że odgrywali jakąkolwiek rolę. Został przewieziony na leczenie do Niemiec, gdzie przez pięć miesięcy wyzdrowiał.

Został aresztowany po powrocie do Rosji w styczniu 2021 r., co wywołało największe protesty w kraju w ostatnich latach. W następnym miesiącu moskiewski sąd nakazał mu aresztowanie za naruszenie warunków warunkowego zwolnienia z wyroku skazującego w 2014 r. za malwersacje, który Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za „oczywiście arbitralne i nierozsądne”.

Następnie władze rozpoczęły masową rozprawę z jego organizacją, współpracownikami i zwolennikami. W zeszłym miesiącu rosyjscy urzędnicy i kilku jego współpracowników wpisali go do państwowego rejestru, który nazwał ich ekstremistami i terrorystami.

READ  Wśród rannych było 3 obcokrajowców po strzelaninie na Uniwersytecie w Pradze, w której zginęło 14 osób

Kilka spraw karnych zostało wniesionych indywidualnie przeciwko Nawalnemu, co skłoniło jego współpracowników do sugerowania, że ​​Kreml zamierza przetrzymywać go za kratkami na czas nieokreślony.

Leonid Volkov, najbliższy sojusznik Nawalnego i wieloletni strateg, napisał we wtorek na Twitterze od osoby z zewnątrz, że plan się nie powiedzie. „Putin planuje i planuje wiele rzeczy: uczynić Rosję jedną z pięciu największych gospodarek świata, przejąć kontrolę nad Kijowem w 96 godzin, zabić Nawalnego z Nowichokiem. Jego plany zawsze się nie powiodły. Tak będzie te dziewięć lat być — powiedział Wołkow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *