Przypadki koronawirusa w Chinach rosną, a mocno dotknięty Pekin zaostrza zasady wjazdu

  • Trzy zgony w weekend w Pekinie, pierwszy od maja
  • Kanton zarządził pięciodniową blokadę w dystrykcie Baiyun
  • W całym kraju Chiny zgłosiły 26 824 nowych lokalnych przypadków
  • Przybywający do Pekinu musieli przejść trzydniowe egzaminy

BEIJING (Reuters) – Stolica Chin ostrzegła w poniedziałek, że stoi w obliczu najpoważniejszego testu pandemii COVID-19, zamykając firmy i szkoły w najbardziej dotkniętych obszarach oraz zaostrzając zasady wjazdu do miasta w związku ze wzrostem liczby infekcji w Pekinie . I na szczeblu krajowym.

Chiny walczą z wieloma ogniskami COVID-19, od Zhengzhou w centralnej prowincji Henan po Chongqing na południowym zachodzie. W niedzielę zgłosiło 26 824 nowych przypadków przeniesionych lokalnie, blisko dziennego szczytu zakażeń w kraju w kwietniu.

W Pekinie odnotowano również dwa zgony, w porównaniu z jednym w sobotę i pierwszym w Chinach od końca maja.

Guangzhou, południowe miasto liczące około 19 milionów ludzi, które ostatnio walczyło z największą epidemią w Chinach, zarządziło pięciodniową blokadę Baiyun, najbardziej zaludnionej dzielnicy. Zawiesił także usługi gastronomiczne oraz zamknął kluby nocne i teatry w głównej dzielnicy biznesowej miasta.

Najnowsza fala wystawia na próbę determinację Chin do trzymania się dostosowań, jakie wprowadziły w swojej polityce antykoronawirusowej, która wzywa miasta do większego ukierunkowania represji i unikania powszechnych blokad i testów, które zdusiły gospodarkę i zdemoralizowały gospodarkę. populacja.

Azjatyckie giełdy i ceny ropy spadły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy martwili się o skutki gospodarcze pogarszającej się sytuacji związanej z koronawirusem w Chinach, z niechęcią do ryzyka w stosunku do obligacji i dolara.

Pekin zgłosił w niedzielę 962 nowe infekcje, w porównaniu z 621 dzień wcześniej i kolejne 316 w ciągu pierwszych 15 godzin w poniedziałek.

Władze miasta poinformowały, że osoby przybywające do stolicy z innych części Chin będą musiały przejść trzydniowy test na COVID, zanim będą mogły opuścić swoje domy lub miejsca zakwaterowania.

„Miasto stoi w obliczu najbardziej złożonej i poważnej sytuacji w zakresie zapobiegania i kontroli od czasu wybuchu koronawirusa” – powiedział Liu Xiaofeng, zastępca dyrektora Pekińskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób.

READ  Co najmniej 112 osób zginęło w pożarach lasów w Chile, a Buric ostrzega przed wzrostem liczby ofiar śmiertelnych | Wiadomości o dzikiej przyrodzie

Nie możesz nigdzie iść

Mieszkańcy rozległej dzielnicy Chaoyang w Pekinie, w której mieszka 3,5 miliona ludzi, a także ambasady i kompleksy biurowe, zostali wezwani do pozostania w domu, ponieważ szkoły zaczynają działać.

Ulice były niezwykle ciche, a sklepy w okolicy inne niż te, które sprzedawały artykuły spożywcze, wydawały się w większości zamknięte.

Restauracje były puste, ale jeden lub dwóch pracowników skuliło się przy wejściach wokół małych stolików z napisami „tylko na wynos”.

„Nigdzie nie możesz iść. Wszystko jest zamknięte. Klienci też nie mogą przychodzić. Co możesz zrobić? Nie możesz nic zrobić” – powiedział 32-letni Jia Shi, sprzedawca w branży farmaceutycznej.

Personel przy wejściach do budynków przeprowadzał rygorystyczne kontrole mobilnej aplikacji zdrowotnej za pomocą polecenia znanego teraz wszystkim pekińczykom: „Zeskanuj kod!”

Zmiana podejścia

Kilka chińskich miast zaczęło w zeszłym tygodniu ograniczać rutynowe testy na COVID-19 w społecznościach, w tym miasto Shijiazhuang na północy, które stało się przedmiotem intensywnych spekulacji, że może być poligonem doświadczalnym do schłodzenia polityki.

Ale późną niedzielą Shijiazhuang ogłosił, że przeprowadzi masowe testy w sześciu z ośmiu hrabstw w ciągu najbliższych pięciu dni po tym, jak codziennie liczba nowych przypadków w kraju wyniesie 641. Zachęciła również mieszkańców do zakupów online i nakazała niektórym szkołom zawieszenie nauczania osobistego.

„Trwają od tygodnia”, powiedział popularny komentarz na Weibo na granicy Shijiazhuang, który był jednym z najczęściej oglądanych tematów na platformie mediów społecznościowych.

People’s Daily, oficjalny organ rządzącej Partii Komunistycznej w Chinach, opublikował w poniedziałek artykuł podkreślający potrzebę wczesnego wychwytywania infekcji, ale unikania podejścia „jeden rozmiar dla wszystkich”. To ósmy artykuł od czasu ogłoszenia przez Chiny jego publikacji. 20 zmienione działanie z dnia 11 listopada.

READ  Głód w Gazie jest „katastrofalny”. CNN

Nadzieje i ostrzeżenia

Niedawne wysiłki Chin mające na celu lepsze ukierunkowanie ograniczeń COVID-19 na inwestorów wzbudziły nadzieje na bardziej znaczące złagodzenie, nawet gdy Chiny stoją w obliczu pierwszej zimy, walcząc z wysoce zakaźnym wariantem Omicron.

Wielu analityków spodziewa się jednak, że taka zmiana rozpocznie się dopiero w marcu lub kwietniu, a rząd argumentuje, że podpisanie przez prezydenta Xi Jinpinga polityki nierozprzestrzeniania się COVID-19 ratuje życie i jest potrzebne, aby zapobiec przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej.

Eksperci twierdzą, że pełne ponowne otwarcie wymagałoby ogromnego wysiłku w celu promowania szczepień i zmiany przekazu w kraju, w którym choroba nadal budzi powszechny strach. Władze twierdzą, że planują zbudować więcej szpitali i klinik zajmujących się gorączką w celu badań przesiewowych pacjentów i formułują kampanię szczepień.

Oxford Economics powiedział, że spodziewa się wyjścia z sytuacji zerowej COVID-19 dopiero w drugiej połowie 2023 r., ponieważ wskaźniki szczepień osób starszych pozostają stosunkowo niskie.

„Z perspektywy epidemiologicznej i politycznej nie wierzymy, że kraj jest jeszcze gotowy na otwarcie” – powiedziała w poniedziałkowym raporcie.

Relacje z redakcji w Szanghaju i Pekinie. Napisane przez Brendę Goh. Montaż autorstwa Tony’ego Monroe, Lincoln Feast i Mike’a Harrisona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *