Putin twierdzi, że wspierał wymianę więźniów z Nawalnym na kilka dni przed śmiercią

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wczesnym rankiem w poniedziałek, że popiera pomysł uwolnienia przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego w ramach wymiany więźniów na kilka dni przed śmiercią człowieka, który był jego największym rywalem.

W swoich pierwszych komentarzach do adres Śmierć NawalnegoPutin powiedział o śmierci dysydenta: „To się zdarza. Nic nie można na to poradzić. Takie jest życie”.

Uwagi były niezwykłe, ponieważ po raz pierwszy od lat wielokrotnie zwracał się do Nawalnego po imieniu. Przyszli na nocną konferencję prasową, gdy napłynęły wyniki badania A.J Wybory prezydenckie Który przedłużył swoje rządy o kolejne sześć lat po tym, jak Kreml bezlitośnie stłumił sprzeciw i paraliżował niezależne media.

Sojusznicy Nawalnego poinformowali w zeszłym miesiącu, że trwają rozmowy z rosyjskimi i zachodnimi urzędnikami w sprawie A Trwała wymiana więźniów z udziałem Nawalnego. Maria Pevchikh, wieloletnia współpracownica polityka, powiedziała, że ​​na kilka dni przed nagłą i niewyjaśnioną śmiercią krytyka Kremla w arktycznej kolonii karnej, rozmowy w sprawie zamiany z Rosjaninem przetrzymywanym w Niemczech i dwoma obywatelami USA osiągnęły końcową fazę.

Oskarżyła Putina o „pozbycie się” Nawalnego, aby nie został on zastąpiony, nie przedstawiła jednak żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, których nie można było niezależnie potwierdzić.

Putin powiedział w poniedziałek, nie podając również żadnych dowodów, że na kilka dni przed śmiercią Nawalnego „niektórzy koledzy, nie z administracji (prezydenta)” poinformowali go o „pomyśle zastąpienia Nawalnego niektórymi osobami przetrzymywanymi w więzieniach krajów zachodnich” .” Powiedział, że popiera ten pomysł.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza dotyczące śmierci Nawalnego Putin powiedział: „Wierzcie lub nie, ale osoba, która ze mną rozmawiała, nie dokończyła zdania, nawet gdy powiedziałem: zgadzam się”. Dodał, że jego jedynym warunkiem jest to, aby Nawalny nie wrócił do Rosji.

„Ale niestety wszystko, co się wydarzyło, wydarzyło się” – powiedział Putin.

READ  Duża liczba osób ubiegających się o azyl zaczęła na granicy USA-Meksyk, gdy ograniczenia COVID-19 wygasają i zaczynają się nowe zasady

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że między Rosją a Stanami Zjednoczonymi nie było rozmów na temat wymiany Aleksieja Nawalnego na więźniów z Zachodu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział reporterom podczas poniedziałkowej odprawy w Białym Domu, że urzędnicy amerykańscy rozmawiali z Rosją „od miesięcy i lat” w sprawie uwolnienia amerykańskich więźniów, ale „nie słyszeli, jak rosyjski urzędnik podnosił Nawalnego w ramach wymiany więźniów w żadnym z te sprawy.” „Rozmowy”.

Nawalny, 47 lat, Rosjanin Najsłynniejszy polityk opozycjiZmarł w zeszłym miesiącu podczas odsiadywania 19 lat więzienia pod zarzutami o ekstremizm, które odrzucił jako motywowane politycznie. Jego sojusznicy, członkowie rodziny i zachodni urzędnicy oskarżyli Kreml o jego zabójstwo, a oskarżenia te Kreml odrzucił.

Współpracownicy polityka powiedzieli, że urzędnicy umieścili „przyczyny naturalne” w dokumentach, które matka Nawalnego pokazała, gdy próbowała odzyskać jego ciało.

To był Nawalny W areszcie od stycznia 2021 rKiedy z własnej woli wrócił do Moskwy po wyzdrowieniu w Niemczech po zatruciu środkiem paraliżującym, za które obwiniał Kreml. Został natychmiast aresztowany. Kreml stanowczo zaprzeczył, jakoby stał za incydentem otrucia.

Pevchikh twierdził, że planowano wymianę Nawalnego i dwóch obywateli USA przetrzymywanych w Rosji Wadim Krasikow. Odsiadywał w Niemczech wyrok dożywocia za zabójstwo w Berlinie w 2019 r. Zelimchana „Torniki” Changoszwilego, 40-letniego obywatela Gruzji pochodzenia czeczeńskiego. Niemieccy sędziowie stwierdzili, że Krasikow działał na polecenie władz rosyjskich.

Nie ustalono tożsamości obywateli amerykańskich, którzy mają być częścią umowy. W Rosji jest kilku zatrzymanych, w tym reporter „Wall Street Journal”. Iwan GerszkowiczZostał aresztowany pod zarzutem szpiegostwa Paula Whelana, dyrektor ds. bezpieczeństwa korporacyjnego z Michigan, został skazany za szpiegostwo i odsiaduje długi wyrok więzienia. Zarówno oni, jak i rząd USA wątpią w stawiane im zarzuty.

Sullivan powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są w regularnym kontakcie z wyższymi urzędnikami rosyjskimi i złożyły „serię ofert” uwolnienia obu mężczyzn. „Wyprowadzenie tych mężczyzn z Rosji pozostaje dla nas najwyższym priorytetem” – powiedział Sullivan.

READ  Zburzenie świątyń hinduistycznych i kolejny atak rakietowy w pakistańskiej prowincji Sindh | Wiadomości z Indii

Niemieccy urzędnicy odmówili komentarza na pytanie, czy Rosja podjęła jakiekolwiek wysiłki w celu wymiany Krasikowa.

Putin mówił już wcześniej, że Kreml jest otwarty na negocjacje w sprawie Gerszkowicza. Odniósł się do mężczyzny więzionego w „kraju sprzymierzonym ze Stanami Zjednoczonymi” za „likwidację bandyty”, który rzekomo zabił rosyjskich żołnierzy podczas walk separatystów w Czeczenii. Putin nie wymienił nazwisk, ale najwyraźniej miał na myśli Krasikowa.

———

Do powstania tego raportu przyczynił się Chris Megerian z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *