Rafael Nadal, który wygląda na niepokonanego, wygrywa swój 14. tytuł French Open

PARIS – Znowu oszukiwaliśmy, co samo w sobie jest ogromnym osiągnięciem w tym momencie gry.

Rafael Nadal mógł naprawdę mieć to na myśli, mówiąc o swoich szansach na Rolanda Garrosa, i z pewnością nie było żadnej sztuczki w zeszłym miesiącu, kiedy utykał i wzruszał ramionami podczas ostatniego seta wczesnej porażki na Italian Open i wyglądał na szczególnie wyczerpanego grindami i przewlekłym bólem w lewej stopie.

Nadal znalazł się już na nieznanym terytorium, kiedy wrócił na swoje ulubione miejsce w ojczyźnie Rolanda Garrosa. Był bardzo krótki na glinie i bez żadnych tytułów na kortach ziemnych w tym sezonie wraz z rozpoczęciem turnieju. Novak Djokovic Wydaje się, że nabiera rozpędu. Carlos Alcarazmłody Hiszpan, zdawał się wznosić jak rakieta.

Ale nie ma toniku jak paryska czerwona glinka Nadala. A w niedzielę, po przebrnięciu przez załadowaną górną połowę loterii, było to za dużo, nawet mniej niż jego najlepsze, dla rozstawionego z numerem 8 Caspera Rudda w finale French Open mężczyzn, wygrywając 6:3, 6:3 , 6-0 Mecz trwał dwie godziny i 18 minut.

Zwycięstwo zapewniło Nadalowi 14. tytuł w turnieju w grze pojedynczej mężczyzn, ustanawiając rekord French Open, który z każdą mijającą wiosną wydaje się coraz bardziej niepokonany.

Umocnił również swoją przewagę w potrójnym wyścigu z Djokoviciem i Rogerem Federerem. Nadal ma na swoim koncie 22 tytuły singli Grand Slam mężczyzn, dwa razy więcej niż Djokovic, którego Nadal pokonał w ćwierćfinale tutaj, oraz Federer, który wciąż ma 40 lat, wraca do zdrowia po niedawnej operacji kolana.

Niedzielne zwycięstwo, w którym uczestniczyli Billie Jean King i król Hiszpanii Filip VI, uczyniło Nadala 36-letniego najstarszym zawodnikiem, który wygrał French Open, wyprzedzając rodaka Andresa Jimeno, który zdobył tytuł w 1972 roku w wieku 34 lat.

„Zdecydowanie nie mogłem uwierzyć, że będę tutaj w wieku 36 lat, aby móc ponownie rywalizować i zagrać w finale na najważniejszym stadionie w mojej karierze” – powiedział Nadal. „To wiele dla mnie znaczy, to znaczy wszystko. To po prostu oznacza dużo energii, aby spróbować iść dalej”.

READ  49ers głównym bohaterem NFL Pro Bowl 2024, w którym pominięto 9 graczy, takich jak Josh Allen i Jared Goff: Kto został pominięty?

Ostatni ton Nadala był pożegnaniem: wielokrotnie dawał do zrozumienia, że ​​ma szansę wystartować w finale French Open. Ale po tym, jak w niedzielę zamknął drzwi przed Ruddem, a następnie przytulił go do siatki, Nadal dał jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie to równoznaczne z równorzędnym meczem tenisowym podczas Wielkiego Szlema.

„Nie wiem, co może się wydarzyć w przyszłości, ale będę nadal walczył, aby spróbować i iść dalej” – powiedział, gdy 15 000 osób zebrało się ze sprzedaży, dobrze świadomych spekulacji, i był w stanie zgodzić się na Zgodzić się.

Z pewnością wyglądał na gotowego na więcej przeciwko Ruddowi, zdobywając zarówno szybkość, jak i celność w miarę postępu meczu. Nadal nie był w najlepszej formie na początku i czasami był daleko od swoich najlepszych: zaserwował na trzecim miejscu z dwoma podwójnymi błędami i niezamierzonym błędem forhendu w środku siatki. Ale Rudd również starał się znaleźć swoją drogę, wyglądając na nerwowego i ograniczonego do punktów obrotu w pierwszym secie, a następnie sprzedając punkty obrotu w późniejszych etapach, po przepracowaniu nerwów.

Jego jedyny prawdziwy przełom nastąpił na początku drugiego seta, kiedy ponownie przełamał Nadala, prowadząc 3-1, ale przy 30-30 w następnym meczu Ruud wykonał forhend od środka i prawdopodobnie uznał, że wymagana jest doskonałość, poszedł też daleko i chybione. Nadal złamał ją ponownie w kolejnym punkcie i nie przegra kolejnego meczu: zachwiał się 11 z rzędu i zakończył wygrywając kopnięciem w tył na linii w słońcu.

Nadal żyje w jednym ze swoich najbardziej pamiętnych sezonów, pomimo chronicznego bólu, który w Rzymie napełnił go skrajnym pesymizmem i wymagał intensywnego leczenia w Paryżu.

Po tym, jak opuścił prawie drugą połowę sezonu 2021 z powodu problemu ze stopą – cierpi na chorobę znaną jako zespół Mullera-Weissa – wrócił, aby wygrać Australian Open, by pokonać Daniila Miedwiediewa w finale pięciu setów.

READ  Mark Madden: Historia Lamara Jacksona sprawia, że ​​doceniasz Kirka Cousinsa

Rozpoczął sezon od 20 zwycięstw z rzędu, zanim przegrał w marcowym finale BNP Paribas Open z Amerykaninem Taylorem Fritzem, częściowo z powodu nowej kontuzji: złamania przeciążeniowego żeber. To zmusiło Nadala do kolejnej długiej przerwy i przegapienia większości sezonu na kortach ziemnych przed powrotem do Madrytu w zeszłym miesiącu.

W ćwierćfinale został pokonany przez Alcaraz, a następnie przegrał z Denisem Shapovalovem w 1/8 finału w Rzymie. Jednak Nadal przybył do Rolanda Garrosa ze swoim długoletnim lekarzem Angelem Ruizem Coutoro, który był w stanie pomóc Nadalowi w radzeniu sobie z bólem i bardzo trudnym losowaniem.

Nadal musiał pokonać cztery z dziewięciu najlepszych rozstawionych kobiet, aby zdobyć tytuł: Nr 9 Felix Auger-AliassimeA Nr 1 DjokovicA nr 3 Aleksander Zverev No i nr 8 Rod w tym, co okazało się najbardziej nierówne ze wszystkich tych meczów.

Nadal nie tylko wygrał 14 tytułów singlowych na French Open, ale wygrał wszystkie 14 finałów singlowych, w których grał w Roland Garros.

Mnóstwo rekordów. Mnóstwo trwałego wyróżnienia, Rudd, uroczy 23-letni Norweg, z pewnością nie potrzebował przypominania o osiągnięciach swojego przeciwnika, kiedy wszedł na kort Philippe Chatriera jako pierwszy Norweg, który zagrał w finale Wielkiego Szlema w grze pojedynczej.

Rudd, który w zeszłym roku wdarł się do pierwszej dziesiątki, miał dwa główne modele, gdy wyjechał z kraju, który jest lepiej znany z doskonałości na śniegu niż w błocie. Był jego tata, Christian, który go trenował i był zawodnikiem Tour, który w 1995 roku zajął 39. miejsce. Był też Nadal, który mocno kręcił forhendem i walczył.

Zaczął regularnie trenować ze swoim zespołem w Akademii Tenisowej Nadal na Majorce w Hiszpanii w 2018 roku i grał – i przegrał – sety treningowe z Nadalem.

Grał również w golfa z Nadalem, myśląc, że czeka go wygodne doświadczenie, ale okazało się, że pasmo rywalizacji Nadala nie ograniczało się do kortu tenisowego.

READ  Arsenal vs Brentford na żywo: wynik Premier League i końcowy wynik po golu Kai Havertza w końcówce

Ale niedziela była pierwszą szansą Rudda na zmierzenie się z Nadalem w trasie.

„Zmierzenie się z Rafą w finale na Roland Garros jest prawdopodobnie największym wyzwaniem w tym sporcie” – powiedział Rudd.

To było przed finałem, a w niedzielne popołudnie, po tym, jak w pośpiechu skończył, Rudd jasno dał do zrozumienia w liście do drugiego miejsca, że ​​nie zmienił zdania.

„To nie jest łatwe, nie jestem pierwszą ofiarą” – powiedział Nadalowi Rod. „Wiem, że wcześniej było ich dużo”.

Nie da się ponownie oszukać, ale ciekawie będzie zobaczyć, biorąc pod uwagę wiek Nadala i rosnący nostalgiczny nastrój, czy Rudd zostanie ostatnim.