Raport: Delhi to „najbardziej zanieczyszczona” stolica świata

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Delhi przez cały rok cierpi z powodu złego powietrza

Delhi było w 2023 r. najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata – ustaliła szwajcarska grupa monitorująca jakość powietrza.

IQAir podał, że Indie, których stolicą jest Delhi, są także trzecim najbardziej zanieczyszczonym krajem na świecie, po swoich sąsiadach, Bangladeszu i Pakistanie.

Dodała, że ​​stan powietrza w kraju pogorszył się od 2022 r., kiedy to był ósmym najbardziej zanieczyszczonym krajem.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w wielu indyjskich miastach.

Eksperci twierdzą, że szybka industrializacja w połączeniu ze słabym egzekwowaniem przepisów dotyczących ochrony środowiska odegrała rolę w zwiększeniu zanieczyszczenia w kraju.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w Indiach nastąpił znaczny rozwój, ale słabe regulacje przemysłowe oznaczają, że fabryki nie przestrzegają środków kontroli zanieczyszczeń. Szybka budowa również przyczyniła się do wysokiego poziomu zanieczyszczenia.

Z raportu IQAir wynika, że ​​średni poziom PM2,5 w Indiach – drobnego pyłu zawieszonego, który może zatykać płuca i powodować szereg chorób – wynosił 54,4 mikrograma na metr sześcienny.

Globalnie, Powietrze zawierające od 12 do 15 mikrogramów Każdy metr sześcienny PM2,5 jest uważany za bezpieczny do oddychania, natomiast powietrze o wartościach większych niż 35 mikrogramów na metr sześcienny jest uważane za niezdrowe.

Jakość powietrza w Delhi była gorsza niż ogólna jakość powietrza w Indiach, a odczyt PM2,5 w mieście wyniósł 92,7 mikrograma na metr sześcienny.

W Delhi przez cały rok panuje złe powietrze, ale zimą staje się ono szczególnie toksyczne.

Jest to spowodowane różnymi czynnikami, w tym spalaniem resztek pożniwnych przez rolników w sąsiednich stanach, emisjami przemysłowymi i samochodowymi, małą prędkością wiatru i eksplozją sztucznych ogni podczas festiwali.

W zeszłym roku rząd zamknął szkoły i uczelnie na kilka dni z rzędu z powodu toksycznego powietrza.

Tymczasem miasto Begusarai w północnych Indiach i miasto Guwahati w północno-wschodnich Indiach uznano za dwa najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie.

Tylko siedem krajów spełniło roczne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące pyłu PM2,5, dla których średnia roczna wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny lub mniej.

Należą do nich Australia, Nowa Zelandia, Islandia i Finlandia.

Według IQAir dane te są zbierane z ponad 30 000 stacji monitorowania jakości powietrza zlokalizowanych w 134 krajach, regionach i terytoriach.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

READ  Biden twierdzi, że incydent w Gazie skomplikuje rozmowy o zawieszeniu broni, ponieważ administracja uznała to za pilne po zabiciu kilkudziesięciu Palestyńczyków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *