Republika Południowej Afryki twierdzi, że w jej „interesie” leży zbadanie zarzutów dotyczących rosyjskiej broni

Doradca prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy ds.

Aby podkreślić neutralność Republiki Południowej Afryki w konflikcie między Rosją a Ukrainą, MSZ poinformowało, że Ramaphosa spotka się w sobotę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ramaphosa zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina na początku tego tygodnia, gdy wybuchł spór ze Stanami Zjednoczonymi.

Pretoria przygotowuje dochodzenie w sprawie zarzutów Waszyngtonu, że broń została załadowana na rosyjski statek w porcie w Kapsztadzie w zeszłym roku.

„W naszym interesie jest zrozumienie, co się stało i czy to, co się stało, było moralnie słuszne” – powiedział podczas sobotniej odprawy Sidney Mfamadi, doradca Ramaphosy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Dodał: „Musimy wyjaśnić, że tak naprawdę nie opowiadamy się po żadnej ze stron w tym konflikcie. . . Jesteśmy przeciwko wojnie”.

Robin Brigetti, ambasador USA w RPA, powiedział w tym tygodniu, że RPA umieściła broń na statku towarowym Lady R należącym do wspieranej przez USA rosyjskiej firmy podczas postoju w Kapsztadzie w grudniu.

Rząd Ramaphosa nie zaprzeczył wprost zarzutom, które nadwyrężyły stosunki między Stanami Zjednoczonymi a ich największym partnerem handlowym w Afryce i spowodowały zamieszanie na rynkach RPA.

Incydent poddał w wątpliwość twierdzenia Republiki Południowej Afryki o niezaangażowaniu w wojnę na Ukrainie, pomimo wcześniejszych oznak zacieśniania więzi z Rosją, w tym wspólnych ćwiczeń morskich.

Wydaje się, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i RPA szukają sposobów na deeskalację sytuacji.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken „podkreślił znaczenie partnerstwa strategicznego między Stanami Zjednoczonymi a Republiką Południowej Afryki” w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych RPA Naledi Pandorem w piątek – poinformował Departament Stanu.

„Ta relacja jest tak ważna, że ​​nie możemy pozwolić sobie na oddalenie się od siebie z najmniejszym dyskomfortem” – powiedział Mfamadi.

Mfamadi niedawno przewodził delegacji do Waszyngtonu, aby wyjaśnić stanowisko Pretorii w sprawie wojny i utrzymać preferencyjny dostęp handlowy Republiki Południowej Afryki do rynku amerykańskiego na mocy afroamerykańskiej ustawy o wzroście i możliwościach, która została zakwestionowana ze względu na oznaki bliższych więzi z Rosją . .

READ  Li Qiang spodziewa się zostać premierem w Chinach, ponieważ Xi Jinping zapewnia sobie trzecią kadencję prezydencką

Przed uwagami Brigetti w tym tygodniu Zane Dangor, urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki, powiedział, że urzędnicy amerykańscy przedstawili delegacji Mfamadiego swoje zarzuty dotyczące statku, ale zaprzeczyli, by miały one formę konkretnych dowodów.

Minister obrony Republiki Południowej Afryki powiedział w zeszłym roku, że Lady R dostarczyła ładunek dla armii tego kraju, ale nie ujawniła, co mogło zostać załadowane na statek przed powrotem do Rosji.

Wydawało się, że statek wyłączył swój transponder przed wejściem do bazy marynarki wojennej Simon’s Town w grudniu. Rząd Republiki Południowej Afryki powiedział, że nie zezwala na żaden eksport broni do Rosji w tym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *