Rishi Sunak jest faworytem na nowego premiera Wielkiej Brytanii po wycofaniu się Borisa Johnsona


Londyn
CNN

Były brytyjski minister finansów Rishi Sunak wyszedł jako pierwszy kandydat na kolejnego w kraju pierwszy ministerpo, po Boris Johnson W dużej mierze wycofał się z wyścigu na przywódcę Partii Konserwatywnej.

Obecna premier Liz Truss zrezygnowała w zeszłym tygodniu po zaledwie sześciu tygodniach katastrofy na stanowisku. Graham Brady, urzędnik Partii Konserwatywnej odpowiedzialny za konkurs przywództwa, powiedział, że nowy premier obejmie urząd do piątku.

Kandydaci na wymiana przekładni Masz czas do poniedziałku do godziny 14:00, aby uzyskać poparcie 100 torysowskich prawodawców, którzy wezmą udział w wyścigu o zostanie partią i nowym liderem kraju.

Decyzja Johnsona o wycofaniu się z konkursu sprawia, że ​​Sunak, były kanclerz skarbu, rywalizuje z liderem Izby Gmin Bennym Mordauntem.

Jeśli obaj kandydaci uzyskają poparcie 100 posłów, będzie to prawie do 172.000 członków Partii Konserwatywnej Aby wybrać nowego lidera w głosowaniu online.

Od poniedziałku rano Sunak jako jedyny z pary zdobył niezbędne minimum 100 nominacji.

Jeśli Sunak pozostanie jedynym, który zdobędzie taką liczbę zwolenników, automatycznie zostanie nowym liderem Partii Konserwatywnej. Większość parlamentarna ugrupowania gwarantuje, że zostanie on także kolejnym premierem kraju.

Po wielu dniach spekulacji Sunak oficjalnie ogłosił, że weźmie udział w konkursie w niedzielę, pisząc na Twitterze: „Wielka Brytania to wspaniały kraj, ale stoimy w obliczu głębokiego kryzysu gospodarczego. Dlatego mogę być liderem Partii Konserwatywnej i twojego następnego premiera. Chcę naprawić naszą gospodarkę, zjednoczyć naszą partię i pomóc naszemu krajowi.

„Na każdym szczeblu rządu, którym kieruję, będzie uczciwość, profesjonalizm i odpowiedzialność, a ja będę codziennie pracować, aby wykonać zadanie”.

Wielu zwolenników Johnsona obwiniało Sunaka za pomoc w odsunięciu Johnsona od władzy w lipcu po serii skandali, ale w niedzielę wieczorem pochwalił byłego premiera po tym, jak wycofał się z wyścigu.

READ  Ukraińskie strajki zwiększają presję na zachodnich sojuszników w sprawie systemów obrony przeciwlotniczej

„Boris Johnson dostarczył Brexit i wielką premierę szczepionek. Poprowadził nasz kraj przez jedne z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia, a następnie zmierzył się z Putinem i jego barbarzyńską wojną na Ukrainie. Zawsze będziemy mu za to wdzięczni” Sunak napisał na Twitterze. . „Chociaż postanowił nie kandydować ponownie na premiera, mam nadzieję, że nadal będzie przyczyniał się do życia publicznego w kraju i za granicą”.

W swoim oświadczeniu ogłaszającym wycofanie się z wyścigu Johnson twierdził, że uzyskał nominacje 102 posłów, chociaż liczba posłów, którzy publicznie zadeklarowali swoje poparcie dla niego, była znacznie niższa. Uderzył Sunaka i Trussa po tym, jak nie udało mu się ich przekonać do poparcia jego powrotu.

„Istnieje bardzo duża szansa, że ​​odniosę sukces w wyborach z członkami Partii Konserwatywnej – i że rzeczywiście w piątek wrócę na Downing Street” – powiedział Johnson. „Ale w ciągu ostatnich dni niestety doszedłem do wniosku, że to po prostu nie byłoby właściwe. Nie można skutecznie rządzić, jeśli nie ma się zjednoczonej partii w parlamencie”.

„I chociaż skontaktowałem się zarówno z Rishi (Sunak), jak i Bennym (Mordaunt) – ponieważ miałem nadzieję, że możemy współpracować w interesie narodowym – niestety nie mogliśmy znaleźć na to sposobu” – dodał. . „Więc obawiam się, że najlepszą rzeczą jest to, że nie pozwolę mojej kandydaturze iść dalej i zobowiązać się do poparcia tego, kto odniesie sukces. Myślę, że mam wiele do zaoferowania, ale obawiam się, że po prostu nie jest to odpowiedni czas”.

Mordaunt jako pierwsza ogłosiła swoją kandydaturę w piątek. Obiecała „nowy początek” dla Wielkiej Brytanii, mając na celu „zjednoczenie naszego kraju, wypełnienie naszych obietnic i wygranie następnych wyborów powszechnych”. Działa również pod chwytliwym hashtagiem: „PM4PM”.

Pochwaliła również Johnsona za jego decyzję o wycofaniu się z konkursu, mówiąc, że były premier „przedstawia państwo przed partią, partię przed sobą”.

READ  Ukraina twierdzi, że rosyjskie rakiety zabiły jedną osobę i raniły pięć w Kijowie

Pracował nad zabezpieczeniem mandatu i większości, którymi teraz się cieszymy. „Musimy to dobrze wykorzystać i wiem, że będzie z nami współpracował, aby to zrobić” – powiedziała na Twitterze.

Mordaunt zajął trzecie miejsce w ostatnich wyborach kierowniczych, nieznacznie przegrywając z miejscami przed członkami. Po otrzymaniu 105 głosów posłów w ostatnich wyborach oczekuje się, że przekroczy nowy próg i dobrze sobie poradzi wśród członków partii, po części ze względu na jej kwalifikacje wojskowe. Mordaunt jest rezerwistą w Royal Navy i przez krótki czas służył jako sekretarz stanu ds. obrony.

Ostatnim razem, gdy konserwatyści zorganizowali wyścig o przywództwo – po upadku rządu Johnsona – Truss był na pierwszym miejscu, Sunak na drugim, a Mordaunt na trzecim. Johnson nie uciekł.

Keir Starmer, przywódca opozycyjnej Partii Pracy, ponowił swoje wezwania do wyborów powszechnych w niedzielę, po tym, jak stwierdził, że ludzie są „zmęczeni po zęby” konserwatywnym przywództwem i konsekwencjami decyzji ich rządu.

„Należy dokonać wyboru. Potrzebujemy wyborów powszechnych! Niech opinia publiczna zdecyduje… Czy chcą trwać w tym całkowitym chaosie, czy też chcą stabilności pod rządami Partii Pracy?”, zapytał Starmer podczas wywiadu dla BBC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *