Rishi Sunak obiecał zaprzestać szukania azylu na małych łodziach

  • Autorstwa Mary Jackson i Simona Jonesa
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu, każdy, kto przybywa do Wielkiej Brytanii małą łodzią, nie będzie mógł ubiegać się o azyl.

Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman powiedziała, że ​​ministrowie będą mieli obowiązek zatrzymać i szybko usunąć osoby przybywające do Wielkiej Brytanii tą trasą.

Premier powiedział już, że „zatrzymanie łodzi” to jeden z jego pięciu priorytetów.

Brytyjski Czerwony Krzyż nazwał te plany „bardzo niepokojącymi”.

Oczekuje się, że pani Braverman przedstawi nowe przepisy we wtorek.

Obecnie osoby ubiegające się o azyl mają prawo pozostać w kraju, aby ich sprawa została rozpatrzona. Zgodnie z nowym prawem, przybywający małymi łodziami nie będą mogli ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii oraz nie będą mogli zostać wydaleni i na stałe wrócić do Rwandy lub „bezpiecznego kraju trzeciego”.

Oczekuje się, że w piątek uda się do Paryża na szczyt Wielka Brytania-Francja. Spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem będzie pierwszym szczytem między Wielką Brytanią a Francją od 2018 roku.

Oczekuje się, że obaj politycy omówią kryzys małych łodzi.

Pan Sunak obiecał „zatrzymać łodzie raz na zawsze” – obietnicę, którą złożył dwukrotnie w swoim pierwszym ważnym przemówieniu w 2023 r.

„Nielegalna imigracja nie jest sprawiedliwa w stosunku do brytyjskich podatników, nie jest sprawiedliwa w stosunku do tych, którzy przybywają tu legalnie, i nie jest w porządku pozwalanie gangom przestępczym na kontynuowanie niemoralnego handlu. Jestem zdeterminowany, aby dotrzymać obietnicy zatrzymania łodzi” powiedział Mail w niedzielę.

I mówiąc niedzielne słońce Pani Braverman powiedziała, że ​​„jedyna droga do Wielkiej Brytanii byłaby bezpieczna i legalna”.

Home Office twierdzi, że istnieje kilka „bezpiecznych i legalnych” tras do Wielkiej Brytanii. Jest jednak dostępny tylko dla obywateli brytyjskich w niektórych krajach, takich jak Afganistan i Ukraina lub Hongkong.

Inne kanały azylowe przyjmują jedynie ograniczoną liczbę uchodźców zgodnie z precyzyjnymi kryteriami.

Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak wyciekły wiadomości WhatsApp od Matta Hancocka i zapytania Partygate Borisa Johnsona zdominowały program wiadomości.

Brytyjski Czerwony Krzyż powiedział, że plany zapobiegną ryzykowaniu życia w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Inna organizacja charytatywna, która zapewnia leczenie osobom ubiegającym się o azyl, Freedom from Torture, nazwała ich „mściwymi i dysfunkcyjnymi”.

Zaangażowanie rządu nie jest bezpośrednie. Do Rwandy nie wysłano żadnych migrantów, a plany ich wysłania są obecnie wstrzymane. Nie ma też umowy o wystąpieniu z UE.

W zeszłym roku rząd ogłosił porozumienie z Rwandą w sprawie wysyłania osób ubiegających się o azyl jedną trasą.

Jednak plan nie został jeszcze wdrożony po napotkaniu silnego sprzeciwu i interwencji prawnych ze strony działaczy.

Przeciwnicy argumentowali, że Rwanda nie jest bezpiecznym miejscem, a projekt narusza prawa człowieka.

W ramach programu osoby ubiegające się o azyl mogą otrzymać status uchodźcy, aby pozostać w Rwandzie lub ubiegać się o azyl w „bezpiecznym kraju trzecim”.

Rząd twierdzi, że zniechęca innych do przekraczania kanału La Manche, ale nie ma na to dowodów.

To najwyższa liczba, odkąd rząd zaczął zbierać te dane w 2018 roku.

Z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że ​​w tym roku przez kanał La Manche przekroczyło już 2950 migrantów.

Osoby ubiegające się o azyl przybywają do Wielkiej Brytanii z krajów tak różnych, jak Albania, Iran, Irak, Afganistan i Syria.

Jednak wnioski o azyl złożone w dniu 28 czerwca 2022 r. lub później mogą zostać odrzucone, jeśli wnioskodawca ma powiązania z „bezpiecznym krajem trzecim”, takim jak kraje UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *