Rój meteorów Eta Aquarius, czerwony olbrzym Antares i planety majowe

Rój meteorów Eta Aquariids to coroczne wydarzenie na niebie, które ma miejsce od końca kwietnia do połowy maja, a jego szczyt przypada na 5 i 6 maja. Wynika to z przejścia Ziemi przez pozostałości pozostawione przez Kometę Halleya, a meteoryty wydają się pochodzić z gwiazdozbioru Wodnika. Rój ten znany jest z szybkich i jasnych meteorów, dostarczających około 40 meteorów na godzinę w idealnych warunkach na półkuli południowej. Źródło: SciTechDaily.com

Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w maju 2024 r.? Mars I Saturn Rano na krótko pojawia się Merkury, podczas zderzenia z Księżycem, mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża mogą zobaczyć wyłaniającego się zza Księżyca czerwonego olbrzyma Antares, a szczyt meteorów Eta Aquarius przypada na 6 maja.

Czego szukasz:

Poranne meteoryty i planety majowe

Zobacz Marsa, Saturna i Merkurego na majowym porannym niebie. Antares szybuje za księżycem dla obserwatorów nieba na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Meteoryty Eta Aquarid osiągną swój szczyt 6 maja.

Transkrypcja wideo:

Co nowego w maju? W tym miesiącu Księżyc dwukrotnie spotyka się z Saturnem, Skorpion na krótko znika, a rano dzięki Komecie Halleya pojawiają się meteoryty.

3 maja, około godziny przed świtem, o porannym zmierzchu zobaczysz półksiężyc wschodzący wraz z Saturnem. Za parą podąża czerwona planeta Mars, która wschodzi około 45 minut po Saturnie. Robią niezły wybór na Wschodzie, aby mogli cieszyć się rannymi ptaszkami. Następnego ranka Księżyc pojawia się jako cieńszy sierp i przemieszcza się pomiędzy Saturnem a Marsem. Obie planety w dalszym ciągu powiększają odległość między sobą po bliskiej koniunkcji na początku kwietnia, ponieważ wydawały się bardzo blisko nieba.

Mapa nieba Mars Saturn Księżyc maj 2024

Mapa nieba Księżyc pojawi się bardzo blisko Saturna na porannym niebie 31 maja. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Jeśli masz dobry widok na horyzont, być może uda Ci się dostrzec Merkurego wschodzącego na godzinę przed wschodem słońca. Jest bardzo jasno, ale jest też nisko na niebie i konkuruje z zmierzchem przed świtem, więc stanowi dobre wyzwanie. Ludziom z półkuli południowej łatwiej będzie dostrzec Merkurego, ponieważ znajduje się on nieco wyżej na niebie w stosunku do Ciebie.

READ  Strange Whatcheeria to „T. rex swoich czasów

23 maja księżyc w pełni pojawi się bardzo blisko jasnej czerwonej gwiazdy Antares w Skorpionie, a oba będą się wznosić. Jednak ci, którzy mieszkają na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – na południe od Delaware i na całej Florydzie – w rzeczywistości zauważą przejście Księżyca przed Antaresem – zjawisko zwane zakryciem. W ciągu kilku godzin, gdy para wzniesie się na nocne niebo, Księżyc będzie nieznacznie poruszać się po swojej orbicie, najpierw zasłaniając, a następnie odsłaniając Antaresa. Wreszcie, 31 maja, Saturn wschodzi we wczesnych godzinach porannych, czemu towarzyszy półksiężyc. Jeśli obudzisz się wcześnie ostatniego dnia maja, zobaczysz parę zwróconą na południowy wschód. Będą wystarczająco blisko, aby pojawić się w tym samym polu widzenia podczas obserwacji przez lornetkę.

Rój meteorów Wodnika jest promienny

Mapa nieba pokazuje promienny, czyli pozorny punkt początkowy roju meteorów Eta Aquarid na dwie godziny przed wschodem słońca 6 maja. Chociaż wydaje się, że wszystkie meteory wylatują z tego obszaru, meteoryty mogą pojawić się w dowolnym miejscu na niebie. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Deszcze meteorytów

Maj może przynieść jeden z corocznych rojów meteorów przypisywanych Komecie Halleya. Meteoryty Eta Aquarius można zobaczyć co roku w maju, a meteoryty Orionidy przelatują po naszym niebie w październiku. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ Ziemia przecina orbitę Komety Halleya dwa razy w roku, w miesiącach maju i październiku. Wzdłuż ścieżki Halleya znajduje się strumień meteorów, składający się z drobnych ziarenek skał i pyłu wyrzuconych przez kometę, które uderzają w naszą atmosferę i spalają się jako meteoryty.

Deszcz osiąga swój szczyt w nocy 5 maja i do rana 6 maja. Jednakże meteory z tego roju można zobaczyć przez cały tydzień, skupione wokół nocnego szczytu. Miejsce na niebie, z którego wydają się pochodzić meteoryty, czyli promień, znajduje się w konstelacji Wodnika, więc będziesz miał szansę zobaczyć meteory, dopóki radiant będzie znajdować się nad horyzontem, przy czym im wyżej będzie ten punkt, tym więcej będzie meteorów. niebo. O tej porze roku Wodnik wschodzi po północy, więc czas na zobaczenie tego deszczu przypada na kilka godzin przed świtem.

READ  Pierwsze zapierające dech w piersiach zdjęcia Mgławicy Oriona wykonane przez astronomów z kosmicznego teleskopu internetowego

To wspaniały deszcz dla obserwatorów z półkuli południowej. Blask wznosi się nieco wyżej na niebie przed porannym zmierzchem, gdyż w maju, czyli tam, gdzie jest jesień, noce są dłuższe. Ci, którzy mają idealne ciemne niebo, mogą zobaczyć 40 meteorów na godzinę. Dla obserwatorów z półkuli północnej jest to mniej niż połowa tej ilości – około 10 do 20 meteorów na godzinę.

Jednak opady są nadal powyżej średniej, zwłaszcza że tegoroczny szczyt przypada na okolice nowiu, przez co niebo staje się ciemniejsze. A wraz z wyższymi temperaturami, które pojawiają się wiosną na północ od równika, prysznice mogą być czymś, czym warto się cieszyć.

Jak zawsze, aby zobaczyć jak najwięcej meteorów, znajdź bezpieczne, ciemne miejsce z dala od jasnych świateł i daj oczom kilka minut na przystosowanie się do ciemności.

Połóż się na podłodze ze stopami skierowanymi mniej więcej na wschód i spójrz prosto w górę. Napij się ciepłego napoju z przyjacielem lub dwoma i zamień wczesny poranek w „Meteorowy poranek”, przeszukując niebo w poszukiwaniu meteorów Eta Aquarid.

Poniżej fazy księżyca w maju.

Fazy ​​​​Księżyca maj 2024

Mapa nieba przedstawiająca Księżyc, Saturna i Marsa przed wschodem słońca 3 maja. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *