Rosja i Zachód kłócą się o płatności za gaz w rublach

Zawory są sfotografowane na stacji sprężarek Atamanskaya, będącej częścią projektu Gazprom Power of Siberia, poza dalekowschodnim miastem Svobodny, w regionie Amur, Rosja, 29 listopada 2019 r. REUTERS/Maxim Shemetov.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Rosja do czwartku zdecyduje o mechanizmie płatności za gaz
  • Kraje UE wciąż spierają się, jak płacić w rublach
  • Kraje G7 odmawiają płacenia za rosyjski gaz w rublach

(Reuters) – Rosja powiedziała w poniedziałek, że nie będzie dostarczać gazu do Europy za darmo, ponieważ pracuje nad znalezieniem sposobów przyjmowania płatności za eksport gazu w rublach, ale kraje G7 odrzuciły wniosek.

Na spotkaniu przywódców UE w piątek nie pojawiło się wspólne stanowisko w sprawie żądania Rosji w zeszłym tygodniu, że „nieprzyjazne” kraje powinny płacić za gaz w rublach, a nie w euro w ślad za współpracą Stanów Zjednoczonych i ich europejskich sojuszników w serii sankcje wymierzone w Rosję. Czytaj więcej

Obawy o bezpieczeństwo dostaw rosną wraz z popytem, ​​gdy firmy i kraje Unii Europejskiej starają się zrozumieć konsekwencje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjski Bank Centralny, rząd i Gazprom (GAZP.MM)który stanowi 40% europejskiego importu gazu, musi do 31 marca przedstawić prezydentowi Władimirowi Putinowi propozycje płatności za gaz rublowy.

„Nie dostarczymy gazu za darmo, to jasne” – powiedział podczas telekonferencji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „W naszej sytuacji nie jest możliwe i właściwe angażowanie się w cele charytatywne (z klientami europejskimi).”

W wywiadzie wyemitowanym później w amerykańskim radiu PBS na pytanie, czy gaz będzie wyłączony dla osób niepłacących, Pieskow odpowiedział: „Brak płatności – brak gazu”.

Dodał jednak, że Rosja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, jak zareagować, jeśli kraje europejskie odmówią płacenia w rosyjskiej walucie.

READ  „Otwarte kłamstwo”: Indie zaprzeczają groźbie zamknięcia Twittera

Tymczasem ministrowie energetyki z Grupy Siedmiu krajów uprzemysłowionych odrzucili żądania zapłaty w rublach, powiedział po rozmowach ze swoimi odpowiednikami niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck. Czytaj więcej

„Wszyscy ministrowie G7 zgodzili się, że jest to jednostronne i wyraźne naruszenie istniejących umów” – powiedział dziennikarzom po wirtualnej konferencji z ministrami energii G7.

Powiedział, że ministrowie „po raz kolejny podkreślili, że zawarte umowy są ważne i firmy muszą je respektować… Płacenie w rublach jest niedopuszczalne i wzywamy zaangażowane firmy, aby nie zastosowały się do prośby Putina”.

bezpieczeństwo energetyczne

Hurtowe ceny gazu w Holandii i Wielkiej Brytanii wzrosły w poniedziałek aż o 20% w związku z obawami o dostawy rosyjskiego gazu.

Unia Europejska zamierza w tym roku zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu o dwie trzecie i zakończyć import rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku. Eksport rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej wyniósł w ubiegłym roku około 155 miliardów metrów sześciennych.

W piątek Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w tym roku dostarczą do Unii Europejskiej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Czytaj więcej

Amerykańskie zakłady LNG produkują z pełną mocą, a analitycy twierdzą, że większość dodatkowego gazu z USA wysyłanego do Europy powinna pochodzić z eksportu, który w przeciwnym razie trafiłby gdzie indziej.

Według agencji prasowej RIA rosyjski deputowany Iwan Abramow powiedział, że odmowa G7 zapłaty za rosyjski gaz w rublach doprowadzi do pozornego zakłócenia dostaw.

Abramow jest członkiem Komisji Polityki Gospodarczej Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Habeck, prezydent Niemiec, nazwał Rosję „niepewnym dostawcą energii”.

W odpowiedzi na pytanie, co się stanie, jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu, dodał: „Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze, nie tylko od wczoraj”.

Eksperci stwierdzili jednak, że UE będzie miała trudności z zastąpieniem całego eksportu rosyjskiego gazu w krótkim czasie. Czytaj więcej

READ  Nowa rosyjska kampania próbuje zwabić mężczyzn do walki na Ukrainie

Dane operatorów pokazały, że dostawy rosyjskiego gazu do Europy przez trzy główne rurociągi były stabilne w poniedziałek, przy czym gazociąg Jamał-Europa nadal płynie na wschód z Niemiec do Polski. Czytaj więcej

rosyjski Gazprom (GAZP.MM) Powiedział, że nadal dostarcza gaz ziemny do Europy przez Ukrainę zgodnie z wymaganiami konsumentów europejskich.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Pisanie przez Ninę Chestney; Montaż przez Davida Evansa i Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *