Rosja przyznaje, że Putin ułaskawił skazanych, aby mogli dołączyć do Wagnera na Ukrainie

Kreml przyznał, że prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawia skazanych, aby umożliwić im walkę na Ukrainie w ramach paramilitarnej grupy Wagnera.

Rosja odrzuciła również wniosek Departamentu Skarbu USA o nazwanie grupy Jewgienija Prigożyna, która odgrywa coraz ważniejszą rolę na linii frontu, gdy inwazja Putina na pełną skalę wchodzi w 12. miesiąc, „Międzynarodowa organizacja przestępcza”.

W piątek rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że ułaskawienia były „ściśle zgodne z rosyjskim prawem” i pochwalił skazanego uzbrojonego rabusia, który go zwerbował. Wagnera Za „bohaterstwo” na polu walki po odznaczeniu przez Prezydenta medalem.

Po prawie dekadzie utrzymywania działalności najemniczej operacji w tajemnicy, kiedy jej założyciel Prigożyn twierdził, że nie istnieje, Kreml przyjął Wagnera jako kluczowy element swoich słabnących wysiłków, by ją pokonać. Ukraina i zbieranie poparcia dla wojny wśród zaniepokojonej ludności.

Chociaż Rosja początkowo zaprzeczała, jakoby grupa walczyła na Ukrainie, słabe wyniki rosyjskiej armii regularnej i powszechne niezadowolenie z kampanii wśród rosyjskiej elity pozwoliły byłemu cateringowi, ochrzczonemu jako „kucharz Putina”, a samemu byłemu skazańcowi, założyć rola jako Przywódca bojowej frakcji prowojennejzdobywając pochwałę Wagnera w telewizji państwowej za swoje ostatnie wyczyny na polu bitwy.

Jewgienij Prigożyn i domniemani bojownicy Wagnera stoją w kopalni soli, która prawdopodobnie znajduje się w Soledarze w obwodzie donieckim na Ukrainie, na początku tego miesiąca. © Concord / Handout przez Reuters

Rosyjska konstytucja daje Putinowi wyłączne prawo ułaskawiania więźniów, chociaż „są otwarte dekrety i są decyzje oznaczone jako tajne” – powiedział Pieskow, odmawiając dalszych komentarzy.

W sylwestra Putin odznaczył Aika Gasparyana, odsiadującego w 2019 roku wyrok siedmiu lat więzienia za napad z bronią w ręku, medalem za „Odwagę”. Pieskow powiedział, że Gasparian „brał udział w wojskowej operacji specjalnej, wykazał się heroizmem, który został nagrodzony odznaczeniami państwowymi”.

Pieskow zlekceważył niedawny ruch Waszyngtonu mający na celu ograniczenie międzynarodowego zasięgu Wagnera w odpowiedzi na szeroko udokumentowane doniesienia o rzekomych okrucieństwach grupy w krajach takich jak Republika Środkowoafrykańska, Libia i Syria, gdzie była zaangażowana w tajne rozmieszczanie najemników.

READ  W rosyjskich bazach wojskowych doszło do dwóch eksplozji

Pieskow twierdził, że Stany Zjednoczone „demonizowały” Wagnera „przez wiele lat” i powiedział, że oskarżenia są „bezpodstawne”.

W ramach oznaczenia Stany Zjednoczone w czwartek nałożyły nowe sankcje na firmę Wagner, a także na 15 innych rosyjskich podmiotów, ośmiu pracowników i cztery samoloty, próbując zaatakować rosyjskie zasoby pola bitwy na Ukrainie.

Prigożyn jest objęty sankcjami USA od 2017 roku w związku z jego rzekomą rolą w prowadzeniu znanej farmy trolli w Petersburgu, której pracownicy próbowali wpłynąć na wybory w USA w 2016 roku, udając Amerykanów w mediach społecznościowych.

W oświadczeniu wydanym w piątek przez Concorde Catering Prigozhin powiedział: „Przeprowadziliśmy wewnętrzne dochodzenie w sprawie zbrodni Wagnera, ale nie znaleźliśmy nic szkodliwego. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat zbrodni Wagnera, prosimy o przesłanie ich do naszego biura prasowego lub opublikowanie w mediach.” W ten sposób możemy pomóc naszym rodakom w kształtowaniu ich pozycji”.

Brytyjski wywiad szacuje, że Prigożyn, wieloletni powiernik Putina, zwerbował co najmniej 50 000 więźniów do walki po stronie Wagnera na Ukrainie.

Prigożyn wyjaśnił projekt kampanii jako niezbędny środek do zmniejszenia społecznego sprzeciwu wobec wojny spowodowanej nadmiernym poleganiem Moskwy na Imperium Rosyjskim Bardzo niepopularny projekt Putin uruchomił go we wrześniu ubiegłego roku. Mobilizacja skłoniła setki tysięcy mężczyzn do ucieczki z kraju.

Przyznał się do kierowania tajemniczą grupą później w tym miesiącu.

Prigożyn został sfotografowany z rzekomymi bojownikami Wagnera w kopalni soli w zdobytym mieście Soledar we wschodniej Ukrainie w regionie Donbasu na początku tego miesiąca. Kreml uznał rolę grupy w zdobyciu Solidaru, co było rzadkim sukcesem po serii upokarzających odwrotów z terytoriów takich jak południowe miasto Chersoń, które Putin próbował przyłączyć do Rosji.

Jednak według zachodnich i ukraińskich urzędników siły Wagnera poczyniły niewielkie namacalne postępy i poniosły znaczne straty w Donbasie.

READ  Biden rozważa złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę w celu odizolowania Rosji i zwiększenia produkcji ropy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *