Rosja strzela dronami i pociskami w Kijowie po eksplozji Kremla: aktualizacje na żywo

Położony w centrum Moskwy kremlowski kompleks zawiera oficjalną rezydencję i główne biuro prezydenta Rosji.kredyt…Yuri Kochetkov/EPA, za pośrednictwem Shutterstock

Prezydent Władimir Putin zawsze działał w ramach wąskiej bańki bezpieczeństwa, która w czasie pandemii koronawirusa stała się jeszcze szczelniejsza i bardziej odizolowana. Rozległy Kremlowski Czerwony Fort, który według rosyjskich urzędników był celem ukraińskiego ataku dronów w środę, zawiera zarówno oficjalną rezydencję prezydenta, jak i główne biuro, co czyni go sercem tej bańki.

Agencja odpowiedzialna za ochronę prezydenta, Federalna Służba Ochrony – znana pod rosyjskimi inicjałami FSO – rzadko potwierdza miejsce pobytu Putina lub omawia jego ruchy. Czasami zamyka okolice Kremla, w szczególności Plac Czerwony, dla publiczności.

Od kilku lat drony mają zakaz latania nad Kremlem i okolicami. Funkcjonariusze bezpieczeństwa rozmieszczają specjalne urządzenia, aby zrzucić dowolne urządzenie w pobliżu.

Kiedy Rosjanie twierdzili, że przenieśli dwa ukraińskie drony nad Kreml – około 2:30 czasu lokalnego w środę, jak wynika z nagrań wideo przejrzanych przez The New York Times – Putin był w rozległym kompleksie około 20 mil na zachód, rzecznik Dmitrij S. — powiedział dziennikarzom Pieskow. Kompleks znajduje się w elitarnej dzielnicy Novo-Ogaryovo, wzdłuż rzeki Moskwy.

Putin często podróżuje między kompleksem a Kremlem długą konwojem. Zamożni mieszkańcy sąsiedztwa cicho narzekają, że FSO zamyka drogę dla innych pojazdów na czas przejazdu prezydenta.

Doniesienia rosyjskich mediów wskazywały, że od początku kryzysu związanego z koronawirusem Putin spędzał więcej czasu na terenie kompleksu lub na innym obszarze wiejskim na północny wschód od Moskwy, w pobliżu jeziora Wałdaj.

Konwój prezydenta Władimira Putina zbliża się w marcu do Kremla.kredyt…Natalia Kolesnikowa/AFP — Getty Images

Podczas gdy rozległe przestrzenie Kremla obejmują oficjalną rezydencję prezydencką, są one bardziej ceremonialne niż funkcjonalne. Pan Putin dopiero niedawno wspomniał publicznie o istnieniu prywatnego mieszkania, z którego, jak twierdzi, często korzysta – niezwykły przypadek w jego dyskusji na temat warunków mieszkaniowych.

READ  Senat uchwala przełomową ustawę, aby pomóc weteranom, którym grozi poparzenie podczas służby wojskowej

„Mam tu mieszkanie, w którym ostatnio spędzam dużo czasu, pracuję i często spędzam noce” – powiedział dziennikarzom, kiedy chiński prezydent Xi Jinping odwiedził Moskwę pod koniec marca.

Jego główne biuro i mieszkanie znajdują się w Pałacu Senackim, konstrukcji z żółtą kopułą, która była widoczna na filmie pokazującym coś, co wyglądało jak eksplodujący dron. W pałacu znajduje się również Catherine Hall, wysoka niebiesko-biała okrągła sala recepcyjna, w której Putin organizuje ceremonie, takie jak wręczanie odznaczeń państwowych, a ta sama kopuła pokrywa bibliotekę prezydencką.

W Zamku Kremlowskim znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak Muzeum Carskich Artefaktów i Biżuterii oraz średniowieczna Rosyjska Cerkiew Prawosławna, w której pochowani są niektórzy carowie. To także centralne miejsce pracy administracji prezydenckiej, choć najbliżsi doradcy Putina spędzają czas przy jego biurku. Reszta znajduje się w biurowcu poza murami Kremla.

Według byłego kapitana FSO, który zbiegł, nawet jeśli wydaje się, że Putin jest na Kremlu, tak naprawdę może go tam nie być. Według byłego kapitana Gleba Karakołowa prezydent Rosji urządził identyczne biura w wielu lokalizacjach, wszystkie umeblowane i udekorowane tak samo w każdym szczególe, w tym pasujące biurka i draperie. Oficjalne raporty czasami opisywały go jako przebywającego w jednym miejscu, podczas gdy w rzeczywistości był w innym, Pan Karakułow powiedział londyńskiemu opozycyjnemu serwisowi informacyjnemu The Centre for Fileswe wczesnym kwietniu.

Środki bezpieczeństwa wokół Kremla mogą również blokować strony internetowe innych osób. Od czasu pojawienia się GPS sygnał w pobliżu zamku czasami zanika lub jest teleportowany na lotnisko oddalone o ponad 20 mil od Moskwy. Wiadomo, że ceny taksówek odpowiednio podskakują, jakby pasażer leciał na lotnisko, a nie do centrum Moskwy.

Iwan Nikiporenko Współudział w przygotowywaniu raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *