Rosja zakazuje skuterów wodnych i przejażdżek przed uhonorowaniem II wojny światowej

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosja nałożyła poważne represje bezpieczeństwa przed corocznymi uroczystościami we wtorek Zaznaczenie klęski nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej, ograniczenie użycia dronów i usług wspólnych przejazdów w największych miastach – nawet skuterów wodnych na kanałach Petersburga – podczas 14-miesięcznej wojny z Ukrainą.

Co najmniej 21 rosyjskich miast odwołało defilady wojskowe 9 maja – jeden z głównych elementów obchodów Dnia Zwycięstwa w całej Rosji – po raz pierwszy od lat – podały rosyjskie media.

Urzędnicy prowincji obwiniali nieokreślone „obawy dotyczące bezpieczeństwa” lub niejasno odnosili się do „obecnej sytuacji” dotyczącej ograniczeń i odwołań. Nie było jasne, czy ich decyzje były podejmowane w porozumieniu z Kremlem.

W zeszłym tygodniu Rosją – która nie była świadkiem rzezi, jakiej doświadczyła Ukraina podczas inwazji – wstrząsnęły niejasne oficjalne doniesienia. Dwa ukraińskie drony wleciały pod osłoną nocy do serca Moskwy i dotarły na Kreml, zanim zostały zestrzelone.

Media i lokalni urzędnicy obwinili ukraińskie wojsko o sporadyczne ataki dronami, zwłaszcza na magazyny ropy w pobliżu granic obu krajów. Urzędnicy w Kijowie odmawiają komentarza w sprawie takich zarzutów.

Obawy przed możliwym ukraińskim atakiem wydawały się realne, choć wiece trwały nadal w największych miastach Rosji, Moskwie i Sankt Petersburgu. Ale użycie dronów zostało zakazane w obu miastach przed D-Day.

W Petersburgu, często nazywanym „Wenecją Północy” ze względu na sieć rzek i kanałów, skutery wodne są zakazane w niektórych częściach miasta do środy. W stolicy Rosji usługi car-sharingu zostały tymczasowo zakazane w centrum miasta — kierowcy nie będą mogli tam rozpocząć ani zakończyć jazdy — w związku z przygotowaniami do tradycyjnej parady na Placu Czerwonym.

Początkowo spodziewano się, że tylko jeden zagraniczny przywódca weźmie udział w tegorocznej moskiewskiej paradzie – prezydent Kirgistanu Sadir Zabrow, który przybył w poniedziałek i spotkał się z Putinem na rozmowy. Był to dodatkowy gość zagraniczny w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy żaden przywódca nie udał się w powszechną dyplomatyczną izolację Putina z powodu wojny. Kreml powiedział wówczas, że nikogo nie zaprasza, bo to nie jest „pełne wspomnienie”.

READ  Korea Północna przygotowuje system wystrzeliwania rakiet, którego celem są skupiska ludności w Korei Południowej

Ale urzędnicy ogłosili w poniedziałek, że prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew i prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon dołączą do Putina i Zabarowa podczas uroczystości, a także premier Armenii Nikol Paszynian i przywódca Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew.

Białoruskie media poinformowały w poniedziałek wieczorem, że prezydent kraju Aleksander Łukaszenko przybył do Moskwy na defiladę wojskową. Jej obecność jest o tyle ważna, że ​​na Białorusi stacjonują wojska i broń używana na Ukrainie, a Putin zapowiedział w marcu, że tam będzie stacjonować taktyczna broń nuklearna.

Paszynian i Tokajew byli zaskakującymi wyborami na liście gości, którzy w przeszłości odbiegali od linii Putina. Kazachstan i Armenia, choć są sojusznikami Rosji, nie poparły publicznie wojny na Ukrainie. W rzeczywistości Tokajew rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kilka razy w trakcie inwazji.

Tokajew powiedział też Putinowi zeszłego lata, że ​​Kazachstan nie uzna okupowanych przez Rosję ukraińskich regionów Doniecka i Ługańska za niepodległe państwa.

Armenia jest członkiem zdominowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, ale Paszynian zlekceważył Moskwę na początku tego roku, odmawiając organizacji ćwiczeń wojskowych sojuszu.

9 maja jest zwykle świętem państwowym również na Ukrainie, ale nie w tym roku, z powodu wojny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że wysłał do parlamentu ustawę proponującą ustanowienie dnia pamięci i zwycięstwa nad nazizmem w drugiej wojnie światowej 8 maja oraz Dnia Europy 9 maja, oddalających Kijów od Moskwy.

Zełenski zrównał cele Rosji na Ukrainie z celami nazistów. „Niestety, zło powróciło” – powiedział Zełenski za pośrednictwem Telegramu. „Chociaż teraz jest kolejnym agresorem, cel jest ten sam – zniewolić lub zniszczyć”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma udać się we wtorek do Kijowa, aby wspólnie z Zełenskim świętować Dzień Europy.

Tymczasem ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 35 irańskich dronów nad Kijowem podczas ostatniego nocnego ataku Rosji, ponieważ ataki sił Kremla na Ukrainie zabiły czterech cywilów, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.

READ  Eksperci twierdzą, że radioaktywna kapsułka znaleziona w Australii może być śmiertelna przy dłuższym narażeniu

Według Serhija Popko, szefa administracji wojskowej miasta Kijowa, pięć osób zostało rannych w stolicy przez spadające szczątki drona. Alerty nalotu brzmiały przez ponad trzy godziny w nocy.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w poście na Telegramie, że szczątki drona uderzyły w dwupiętrowy budynek mieszkalny w zachodniej dzielnicy Kijowa Światoszyński, podczas gdy inne szczątki uderzyły w zaparkowany w pobliżu samochód, podpalając go.

Rosja stanęła w obliczu sankcji ekonomicznych i ograniczeń w swoich łańcuchach dostaw za całkowitą inwazję na Ukrainę W lutym 2022 r. Moskwa rutynowo zwracała się do irańskich UAV „Shahid”. w celu zwiększenia jego siły ognia.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjskie bombardowania 127 celów w północnej, południowej i wschodniej części Ukrainy spowodowały śmierć trzech cywilów. Władze poinformowały, że rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu wystrzeliły do ​​ośmiu pocisków manewrujących w kierunku Odessy na południu Ukrainy. Jedna osoba zginęła, a trzy inne zostały ranne.

Rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że niektóre z sowieckich pocisków manewrujących wystrzelonych w rejon Odessy uległy samozniszczeniu lub wpadły do ​​morza, zanim dotarły do ​​celu.

W międzyczasie władze rosyjskie rozpoczęły ewakuację mieszkańców Tokmak, miasta w regionie Zaporoża na południowej linii frontu, w kierunku wybrzeża Morza Czarnego, według ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Dodano, że pracownicy władz lokalnych wyznaczeni przez Kreml, a także dzieci i pracownicy edukacji zostaną przewiezieni do Berdiańska, okupowanego przez Rosję miasta portowego, położonego około 100 kilometrów (60 mil) na południowy wschód.

W piątek mianowany przez Rosję gubernator obwodu zaporoskiego zarządził ewakuację ludności cywilnej z 18 tamtejszych osiedli, w tym z sąsiadującego z elektrownią atomową Enerhudaru.

Od miesięcy narastają spekulacje na temat terminu i celu spodziewanej wiosennej ofensywy Ukrainy, a niektórzy analitycy twierdzą, że Kijów może spróbować uderzyć na południe od Zaporoża, aby podzielić siły rosyjskie i zerwać połączenie lądowe Moskwy z okupowanym Krymem.

READ  Wojna na Ukrainie: Bitwa o stabilność Bachmut - Przywódca Ukrainy

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *