Rosja zaprzecza staraniom Ukrainy w brytyjskim Bakhmucie o wysłanie pocisków manewrujących | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosja zaprzeczyła jakoby siły ukraińskie dokonały przełomu w krwawej bitwie o Bachmuta, podczas gdy Wielka Brytania jako pierwsza dostarczyła Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Ukraina od miesięcy prosiła swoich zachodnich sojuszników o pociski dalekiego zasięgu, ale otrzymywała tylko broń krótkiego zasięgu, ponieważ jej zwolennicy obawiają się, że bardziej zaawansowana broń może zostać użyta do uderzenia w cele na terytorium Rosji i dalszej eskalacji konfliktu.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w czwartek, że pociski manewrujące Storm Shadow – które mają zasięg ponad 250 km (150 mil) w porównaniu do dostarczanych przez USA HIMARS około 80 km (50 mil) – zostaną wysłane na Ukrainę.

„Nie będziemy stać z boku, gdy Rosja zabija cywilów” – powiedział Wallace członkom parlamentu, ogłaszając, że rakiety Storm Shadow są oferowane Kijowowi.

Wallace powiedział, że pociski manewrujące są wysyłane do użytku na terytorium Ukrainy, co oznacza, że ​​otrzymał zapewnienie z Kijowa, że ​​nie zostaną one użyte do uderzenia w cele w Rosji.

Kreml powiedział wcześniej, że dostarczenie przez Wielką Brytanię takich pocisków będzie wymagało „odpowiedniej reakcji ze strony naszego wojska”.

W czwartek Ministerstwo Obrony Rosji zostało zmuszone do zdementowania doniesień o postępach sił ukraińskich w wielomiesięcznej walce o Bachmuta.

„Indywidualne wypowiedzi na Telegramie dotyczące„ przełomu ”w kilku punktach na linii frontu nie odpowiadają rzeczywistości” – napisano w oświadczeniu resortu.

Prorosyjscy blogerzy wojskowi wskazują, że długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się po cichu, podczas gdy szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział w tym tygodniu, że siły rosyjskie wycofały się z niektórych rejonów Bachmutu, a siły ukraińskie posuwają się na północ i południe kraju. Miasto, jednocześnie powiedział też, że to początek ataku.

W filmie opublikowanym we wtorek w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram Prigożyn powiedział, że siły rosyjskie uciekają ze swoich pozycji w Bakhmut z powodu „głupoty” ich dowódców.

READ  „Martwe nastolatki = trenerki NATO” – twierdzą rosyjscy propagandyści

„Dzisiaj robi się wszystko, żeby linia frontu się załamała” – powiedział.

W oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie odparły kilka ukraińskich ataków w ciągu dnia, dodając, że trwająca bitwa toczyła się pod Malinówką we wschodnim obwodzie donieckim i brała w niej udział lotnictwo i artyleria. Dodał, że siły rosyjskie „kontynuują wyzwalanie zachodnich części” Bachmuta.

Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, powiedział, że reakcje Prigożyna i rosyjskiego Ministerstwa Obrony na posunięcia Ukrainy w Bachmucie „odzwierciedlają rosnącą panikę w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej” w związku z długo oczekiwaną ukraińską kontrofensywą.

Rozmieszczenie niskiej jakości sił rosyjskich na flankach wokół Bachmuta wskazuje na to rosyjskie Ministerstwo Obrony [Ministry of Defence] W dużej mierze porzucił cel okrążenia tam dużej liczby sił ukraińskich.

Zełenski: Mentalnie jesteśmy gotowi

Wśród spekulacji, że ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej czasu, zanim operacja przeciwko Rosji będzie mogła się rozpocząć.

„Jesteśmy psychicznie gotowi…” – powiedział Zełenski w rozmowie z BBC. „Jeśli chodzi o wyposażenie, nie wszystko jeszcze dotarło” – powiedział.

„z [what we have] Możemy iść do przodu i odnieść sukces. Ale tracimy wielu ludzi. Myślę, że to jest nie do przyjęcia. Więc musimy poczekać. „Wciąż potrzebujemy więcej czasu” – cytowano go w czwartek.

Patrick Bury, starszy wykładowca bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Bath w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie był zaskoczony komentarzami Zełenskiego.

„Jeśli jesteś Zełenskim”, powiedział, „rób wszystko, co możesz, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz” przed rozpoczęciem ofensywy.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

„Z drugiej strony nie byłbym wcale zaskoczony, gdyby zaczęło się to w ciągu najbliższych kilku tygodni, w zależności od błota. …od zeszłego tygodnia wciąż było to jedno z najbardziej mokrych źródeł, jakie tam mieli w latach…

Ukraiński analityk wojskowy Ołeksandr Musienko powiedział, że sojusznicy Kijowa muszą zrozumieć, że kontratak „nie może doprowadzić do całkowitej ewakuacji wojsk rosyjskich i ostatecznej klęski Rosji na wszystkich okupowanych terenach”.

„Musimy być gotowi na to, że wojna będzie trwała do przyszłego roku – lub może się zakończyć w tym roku” – powiedział Musienko ukraińskiemu Radiu NV.

„Wszystko zależy od tego, jak potoczą się bitwy. Nie możemy zagwarantować, jak rozwinie się kontratak.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *