Rosyjskie media państwowe: w przyszłym tygodniu w Azji Centralnej spotkają się chiński Xi i rosyjski Putin

Spodziewane spotkanie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) będzie pierwszym spotkaniem twarzą w twarz obu przywódców, którzy nawiązali bliskie stosunki od Rosyjska inwazja na Ukrainę wcześniej w tym roku.

Będzie to również pierwsza zagraniczna podróż Xi od początków pandemii koronawirusa i ma miejsce zaledwie kilka tygodni przed ważnym spotkaniem politycznym w Pekinie, gdzie oczekuje się, że zerwie z tradycją i obejmie trzecią kadencję u władzy, umacniając swoją rolę. Jako najpotężniejszy przywódca Chin od dziesięcioleci.

„Ten szczyt zapowiada się ciekawie, ponieważ będzie to pierwszy pełny szczyt od czasu pandemii”, powiedział Denisov, według TASS.

„Nie chcę mówić, że szczyty on-line nie są kompletne, ale kontakt twarzą w twarz między przywódcami to wciąż inny rodzaj dyskusji… Planujemy poważne i pełne spotkanie naszych przywódców z szczegółowy program, nad którym obecnie pracujemy z naszymi chińskimi partnerami.”

W środę trzeci przywódca Chin, Li Zhanshu, członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, został najwyższym rangą urzędnikiem, który opuścił Chiny od 2020 roku, kiedy przybył do Władywostoku na Wschodnie Forum Ekonomiczne. Li ma spotkać się z Putinem w środę, podała TASS.

Spodziewane w przyszłym tygodniu spotkanie Xi z Putinem – oraz wybór celu pierwszej zagranicznej podróży Xi – sygnalizuje znaczenie stosunków rosyjskich dla Chin, nawet w obliczu międzynarodowego uderzenia w Moskwę po wcześniejszej niesprowokowanej inwazji na Ukrainę. W tym roku.

Moskwa i Pekin stały się bliższymi partnerami w ostatnich latach, ponieważ obaj stoją w obliczu napięć z Zachodem, a Xi i Putin zadeklarowali, że oba kraje mają „bez granic” partnerstwo na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Od tego czasu Pekin odmawia potępienia agresji, zamiast tego wielokrotnie obwinia za konflikt NATO i Stany Zjednoczone.

Zapytany w środę o plany podróży Xi do Azji Środkowej w tym miesiącu, chińskie MSZ odpowiedziało, że nie może udzielić żadnych informacji.

READ  Siły rosyjskie przejmują ogromną ukraińską elektrownię atomową, pożar ugaszony

Ewentualna wizyta w Azji Środkowej jako pierwsza oficjalna wizyta Xi poza Chinami od początku 2020 r. będzie ukłonem w stronę jego dziedzictwa w umacnianiu międzynarodowej pozycji Chin podczas dekady sprawowania władzy. Podczas swojej wizyty w Kazachstanie w 2013 roku Xi ogłosił pionierską Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy odbędzie się 15 września w Samarkandzie w Uzbekistanie. Organizacja składa się z Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Pakistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Alfred Wu, adiunkt w Lee Kuan Yew School of Public Policy na National University of Singapore, powiedział, że decyzję Xi o odbyciu rzadkiej podróży zagranicznej na kilka tygodni przed XX Zjazdem Partii w Chinach można interpretować jako oznakę zaufania przywódcy i siłę. .

„Pokazuje, że większość decyzji dotyczących ustaleń kadrowych na jego trzecią kadencję prawdopodobnie została podjęta… Naprawdę nie sądzę, żeby miał jakieś domowe wyzwanie” – powiedział Wu.

Putin jest jednym z nielicznych światowych przywódców, z którymi Xi spotykał się twarzą w twarz od początku 2020 roku. Rosyjski przywódca udał się do Pekinu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w lutym tego roku i był postrzegany jako najwybitniejszy światowy przywódca, który dołączył do tego wydarzenia , który został zbojkotowany przez wiele krajów zachodnich, powołując się na rekord praw człowieka w Chinach.

Na tym spotkaniu obie strony opracowały projekt partnerstwa „Bez Granic”, publikując dokument zawierający 5000 słów, wyrażający ich wspólny sprzeciw wobec „dalszej ekspansji NATO” i zobowiązując się do „zachowania nadzwyczajnej czujności wobec negatywnego wpływu Stanów Zjednoczonych”. Strategia Indo-Pacyfiku.

Chiny nadal wypowiadały się przeciwko zachodnim sankcjom wobec Moskwy i odmawiały potępienia Rosji, Podczas gdy chińskie firmy energetyczne kupowały rosyjskie dostawy energii w rekordowe poziomy To dobrodziejstwo dla rosyjskiego biznesu w obliczu zachodnich sankcji.
Rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował we wtorek, że podpisał zgoda Aby rozpocząć przeliczanie opłat za dostawy gazu do Chin na juany i ruble zamiast na dolary, zauważył Putin w swoim przemówieniu w środę na Wschodnim Forum Ekonomicznym.

Chociaż różnice z Zachodem zbliżyły się do Rosji i Chin, uważa się, że osobiste relacje między dwoma przywódcami, w których Xi nazwał Putina swoim „najlepszym przyjacielem”, również wzmacniają dynamikę ich umacniających się relacji. na poziomie krajowym.

Chiny przechodzą do trzeciej kadencji pomimo eskalacji kryzysów
Według oficjalnych odczytów obaj przywódcy dwukrotnie rozmawiali przez telefon od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Ich ostatni telefon, który podpisał 69. urodziny XiKontynuacja tendencji obu przywódców do świętowania swoich urodzin, gdy zbiegają się one z potyczkami dyplomatycznymi.

Xi powiedział wówczas, że Chiny „są gotowe do współpracy z Rosją w celu wzmocnienia solidarności i współpracy między krajami rynków wschodzących… oraz dążenia do rozwoju ładu międzynarodowego i globalnego zarządzania w kierunku bardziej sprawiedliwym i rozsądnym”.

READ  Czy Rosja może użyć broni chemicznej na Ukrainie i jak zareaguje Zachód? | Rosja

Oczekiwany w tym miesiącu wyjazd i szczyt poboczny tylko umocni te relacje i samo w sobie wyda ważne oświadczenie na temat tego, gdzie obecny i przyszły przywódca Chin widzi lojalność swojego kraju.

W Singapurze Wu powiedział, że spodziewa się, że spotkanie pogłębi przyjaźń między Xi i Putinem oraz między Chinami i Rosją. Powiedział, że nie jest zaskoczeniem, że Xi wybrał spotkanie z Putinem, a nie przywódców ze Stanów Zjednoczonych czy Europy podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży od czasu pandemii.

„Jeśli pojedzie do Stanów Zjednoczonych lub Europy, prawdopodobnie stanie przed wieloma wyzwaniami. Kiedy pojedzie do Putina, otrzyma wszelkiego rodzaju komplementy od swojego przyjaciela, który cieszy się, że jest tak silnym człowiekiem” – powiedział Wu. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *