Rozprzestrzenianie się zwolnień w sektorze technologicznym Microsoft oferuje 10 tys. miejsc pracy

Microsoft zwalnia 10 000 pracowników, czyli około 5% swojej siły roboczej, aby dołączyć do innych firm technologicznych Co ograniczyło ekspansję ery epidemii.

Firma poinformowała w środę w zgłoszeniu regulacyjnym, że zwolnienia były odpowiedzią na „warunki makroekonomiczne i zmieniające się priorytety klientów”.

Gigant oprogramowania z Redmond w stanie Waszyngton powiedział, że wprowadzi również zmiany w swoim portfolio sprzętu i skonsoliduje lokalizacje wynajmowanych biur.

Microsoft likwiduje znacznie mniej miejsc pracy niż dodał podczas pandemii COVID-19, ponieważ odpowiada na gwałtowny wzrost popytu. oprogramowania w miejscu pracy i usług przetwarzania w chmurze przy tak wielu ludziach pracujących i uczących się z domu.

„Duża część tego to po prostu przerost zatrudnienia” – powiedział Joshua White, profesor finansów na Uniwersytecie Vanderbilt.

Zatrudnienie Microsoftu powiększyło się o około 36% w ciągu dwóch lat podatkowych następujących po wybuchu pandemii, ze 163 000 pracowników pod koniec czerwca 2020 r. do 221 000 w czerwcu 2022 r.

Zwolnienia stanowią „mniej niż 5 procent naszej całkowitej bazy pracowników, z pewnym ogłoszeniem mającym miejsce dzisiaj”, powiedział dyrektor generalny Satya Nadella w e-mailu do pracowników.

„Chociaż eliminujemy role w niektórych obszarach, będziemy nadal zatrudniać w kluczowych strategicznych obszarach” – powiedział Nadella. Podkreślił, jak ważne jest zbudowanie „nowej platformy obliczeniowej” z wykorzystaniem postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Powiedział, że klienci, którzy przyspieszyli swoje wydatki cyfrowe podczas pandemii, próbują teraz „zoptymalizować swoje wydatki cyfrowe, aby robić więcej za mniej”.

„Widzimy również, że organizacje z każdej branży i regionu zachowują ostrożność, ponieważ niektóre części świata znajdują się w recesji, a inne ją przewidują” – napisał Nadella.

Inne firmy technologiczne również redukują zatrudnienie w obawie przed spowolnieniem gospodarczym.

Amazon i producent oprogramowania biznesowego Salesforce na początku tego miesiąca ogłosili masowe redukcje miejsc pracy, ponieważ ograniczyli listę płac, która gwałtownie wzrosła podczas zamknięcia spowodowanego pandemią.

READ  Kontrakty terminowe Dow rosną, ponieważ rynek czeka na ogromną podwyżkę stóp Fed

Amazon powiedział, że zwolni około 18 000 miejsc pracy i zaczął powiadamiać pracowników, których to dotyczy, w środę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Kostaryce, a także w innych regionach, zgodnie z e-mailami od kierownictwa. Redukcje zatrudnienia, które rozpoczęły się w listopadzie, są największą serią zwolnień w historii Seattle, choć stanowią jedynie ułamek globalnej siły roboczej, która liczy 1,5 miliona.

Meta, firma macierzysta Facebooka, zwalnia 11 000 osób, czyli około 13% siły roboczej. A Elon Musk, nowy dyrektor generalny Twittera, zwolnił pracowników firmy.

Nadella nie odniósł się bezpośrednio do zwolnień w środę, kiedy pojawił się na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego W tym tygodniu odbywa się w Davos w Szwajcarii.

Zapytany przez założyciela forum, Klausa Schwaba, co zwolnienia technologiczne oznaczają dla modelu biznesowego branży, Nadella powiedział, że firmy, które prosperowały podczas pandemii COVID-19, teraz widzą, że popyt „normalizuje się”.

„Szczerze mówiąc, my w branży technologicznej również musimy być wydajni, prawda?” — powiedział Nadella. „Nie chodzi o to, żeby ktoś inny robił więcej za mniej. Będziemy musieli zrobić więcej za mniej. Będziemy więc musieli pokazać, że dzięki naszej technologii zwiększyliśmy naszą produktywność”.

Microsoft odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące tego, gdzie będą koncentrować się zwolnienia i zamykanie biur. Firma wysłała w środę zawiadomienie do rekruterów w stanie Waszyngton, że zwolni 878 pracowników w swoich biurach w Redmond i pobliskich miastach Bellevue i Issaquah.

W czerwcu zatrudniała 122 000 pracowników w Stanach Zjednoczonych i 99 000 w innych krajach.

White, profesor Vanderbilt, powiedział, że wszystkie branże chcą obniżyć koszty, zanim nadejdzie ewentualna recesja, ale firmy technologiczne mogą być szczególnie wrażliwe na szybki wzrost stóp procentowych, narzędzie, które zostało użyte. mocno w ostatnich miesiącach przez Rezerwę Federalną w walce z inflacją.

„Uderza to w firmy technologiczne nieco mocniej niż w branże lub podstawowe produkty konsumenckie, ponieważ duża część wartości Microsoftu dotyczy projektów, których przepływy pieniężne nie zostaną zrealizowane przez kilka lat” – powiedział.

READ  Wysokie przychody i zyski w pierwszym kwartale, podnoszące prognozę na cały rok

Wśród projektów, które ostatnio zwróciły uwagę, jest inwestycja Microsoftu w swojego partnera w start-upie OpenAI z San Francisco, twórcy narzędzia do pisania ChatGPT. oraz inne systemy sztucznej inteligencji, które mogą generować czytelny dla komputera tekst, obrazy i kod.

Microsoft, który jest właścicielem działu gier Xbox, stoi w obliczu niepewności regulacyjnej W Stanach Zjednoczonych i Europie opóźnia planowane przejęcie firmy Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów, która w ubiegłym roku zatrudniała około 9800 pracowników.

____

Pisarz biznesowy AP, Kelvin Chan, przyczynił się do powstania tej historii z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *