Salesforce stoi przed perspektywą odejścia klientów z platformy po Veevie

Marc Benioff ze Stanów Zjednoczonych, prezes i dyrektor generalny Salesforce.com, wygłasza przemówienie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, 22 stycznia 2020 r.

Fabrice Coverini | AFP | Obrazy Getty’ego

Znawcy Salesforce, aż po współzałożyciela i dyrektora generalnego Marca Benioffa, mogą odetchnąć w tym tygodniu nieco łatwiej po tym, jak firma zajmująca się oprogramowaniem biznesowym odnotowała znacznie wyższe zyski i wskazówki, niż oczekiwali analitycy, co spotkało się z aplauzem na Wall Street.

Ale wyzwania pozostają.

Podobnie jak inni twórcy oprogramowania chmurowego, których akcje gwałtownie spadły z powodu rosnących stóp procentowych, Salesforce bardziej niż kiedykolwiek koncentruje się na zyskach. Może to utrudnić firmie tworzenie technologii, które pozwolą stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom, takim jak przekształcenie wieloletniego partnera w konkurenta.

Taką dynamikę stosuje firma Veeva Systems, która sprzedaje oprogramowanie organizacjom zajmującym się naukami przyrodniczymi. Veeva również rośnie, a akcje wzrosły o 4% w czwartek po tym, jak firma była silniejsza niż oczekiwano Zyski kwartalne.

Veeva zbudowała swoje podstawowe oprogramowanie na platformie do tworzenia aplikacji Salesforce, ale zakończy się to w 2025 roku. Istnieje ryzyko, że inne firmy zbudowane na Salesforce mogą zostać zainspirowane do pójścia w ślady Veevy.

„Gdybym był Salesforce, byłbym zaniepokojony długoterminowymi konsekwencjami tego” – powiedział Rishi Galloria, analityk RBC Capital Markets z równoważnymi ocenami kupna zarówno dla Salesforce, jak i Veeva. Salesforce nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Galloria wskazała na producenta oprogramowania bankowego Ncino, którego dyrektor generalny, Pierre Noddy, powiedział w 2021 roku, że jest to największa firma zbudowana przez Salesforce po Veevie.

Salesforce i Veeva są ze sobą blisko spokrewnieni. Peter Gassner, założyciel i dyrektor generalny firmy Veeva, zarządzał platformą Salesforce przed założeniem firmy Veeva w 2007 roku. „Peter był wybitnym dyrektorem generalnym” — powiedział Benioff. cytowany jako powiedzenie W 2017 roku, gdy obie firmy pogłębiły swoją współpracę. Prezes Veeva, Gordon Ritter z Emergence Capital, Zainwestowałem w Salesforce przez wsparcie Veeva.

READ  Według LinkedIn to umiejętność miękka nr 1, której potrzebujesz, aby znaleźć pracę już teraz

Umowa między obiema firmami stanowi, że Veeva jest powiązana z płatnościami z Salesforce, w przypadku gdy klienci Veeva korzystają z platformy Salesforce – oraz Koszty wzrosły Ponieważ coraz więcej ludzi staje się zależnych od Veeva. Natomiast Salesforce nie wejdzie do niszy i rynku regulowanego Veeva.

Tego rodzaju układ mógł dobrze działać, gdy Veeva była startupem. Ale stała się dochodową firmą programistyczną notowaną na giełdzie, z rocznymi przychodami w wysokości 2 miliardów dolarów i kapitalizacją rynkową w wysokości 28 miliardów dolarów. FIFA zgromadziła około 7 milionów dolarów opłat należnych Salesforce w październiku, według a Zgłoszenie regulacyjne.

Po tym, jak Veeva ogłosiła wiadomości wraz z wynikami finansowymi w grudniu, Gassner i inni dyrektorzy spędzili czas, odpowiadając na różne pytania analityków dotyczące zmiany podczas telekonferencji. „Myślę, że jest to generalnie pozytywna rzecz dla klientów” – powiedział Gassner. „To upraszcza ich krajobraz”.

Veeva, która płaci Amazon Web Services za usługi hostingowe, przeniesie swoje oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami na swoją platformę Vault. Plan ma na celu dostarczenie narzędzi, które pomogą klientom w przejściu, choć mają na to czas do września 2030 r. dzięki pięcioletniemu okresowi likwidacji określonemu w umowie.

Veeva zaprezentuje swoje oprogramowanie przy użyciu Vault na Business Summit w Bostonie w maju, powiedział Paul Chua, wiceprezes ds. strategii w Veeva, podczas środowej rozmowy telefonicznej z analitykami.

Galloria powiedział, że nie sądzi, aby Salesforce był w stanie skutecznie konkurować z Veevą po wygaśnięciu umowy w 2025 roku. Nacisk Salesforce na dywidendę, który pojawił się, gdy inwestorzy aktywiści zadali pytania dotyczące równowagi wzrostu i marż Salesforce, może nie pomóc. Powiedział. „Jednak nawet wcześniej Salesforce nie pokazał nam swojej zdolności do organicznego rozwoju chmury przemysłowej”.

Pod przywództwem Benioffa Salesforce w dużej mierze napędzał swój wzrost poprzez przejęcia, a był czas, kiedy Gassner mógł wrócić do Salesforce. Demo Salesforce’a Wyciekł w 2016 roku Veeva została wpisana na swoją listę „potencjalnych celów przejęcia”.

READ  Inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do 10%, ponieważ ceny energii spadły

Dziś wydaje się to mało prawdopodobne. Gassner kieruje Veeva do przejścia z Salesforce, aw środę Benioff powiedział, że zarząd Salesforce rozwiązał swój komitet fuzji i przejęć.

On ogląda: Nikt nie spodziewał się marży Salesforce na poziomie 27%, mówi Greg Moskovitz z Mizuho

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *