Saudyjski minister energetyki mówi, że OPEC usunie politykę z decyzji dotyczących ropy

Saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman bin Abdulaziz Al Saud przemawia podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP26), w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 10 listopada 2021 r.

Ewa Hermann | Reuters

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej powiedział we wtorek, że OPEC+ utrzyma politykę z dala od procesu decyzyjnego w interesie „interesu publicznego” stabilnych cen energii.

Rządy i organizacje międzynarodowe na całym świecie nałożyły sankcje karne i zerwały więzi gospodarcze z Rosją po jej inwazji na Ukrainę, ale OPEC – międzyrządowa organizacja 13 krajów eksportujących ropę – nie wydaje się być gotowa do podjęcia działań przeciwko Rosji, kluczowemu partnerowi w szerszy sojusz OPEC+ i sam jest eksporterem.

Przemawiając we wtorek dla CNBC, saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman bin Abdulaziz Al Saud powiedział, że samo istnienie organizacji zależy od oddzielenia jej misji stabilizacji cen ropy od innych czynników geopolitycznych, nawet w przypadku powszechnie potępianej inwazji.

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zagłosowały za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wzywającą Rosję do rezygnacji z inwazji i wycofania wszystkich sił, a książę Abdulaziz powiedział, że istnieją inne fora, na których królestwo może wyrazić swoją opinię na temat działań Rosji , co jest zgodne z odpowiedzią globalną.

„Jeśli chodzi o OPEC+ – zamierzam skorzystać z tego przywileju, mówiąc, że jestem w nim od 35 lat i wiem, jak udało nam się oddzielić nasze różnice polityczne od tego, co jest dla większego dobra nas wszystkich” – powiedział książę Abdulaziz we wtorek w wywiadzie dla Hadley Gamble w CNN.C podczas Światowego Szczytu Rządu w Dubaju.

„Ta kultura przeniknęła do OPEC+, więc kiedy wchodzimy do sali konferencyjnej OPEC lub do budynku OPEC, wszyscy zostawiają swoją politykę za drzwiami zewnętrznymi tego budynku i ta kultura była z nami”.

READ  rynek odbił się w górę, co teraz robić; Akcje AI rosną późno w strefie wykupienia | Codzienny inwestor biznesowy

Minister energii wskazał, że OPEC i OPEC+, które powstały po uzgodnieniu umów o cięciach produkcji z krajami spoza OPEC, w tym z Rosją, przez całą swoją historię zajmowały się różnymi krajami zaangażowanymi w konflikty lub agresywne działania, w tym Irakiem i Iranem.

Dodał: „Powodem, dla którego udało nam się utrzymać OPEC+, jest to, że omawiamy te sprawy, te kwestie, w całkowicie zdystansowanym stylu, w którym skupiamy się bardziej na dobru wspólnym, niezależnie od polityki”.

Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Al Mazrouei powtórzył oświadczenia księcia Abdulaziza, który podkreślił również, że organizacja kontynuuje działalność, podczas gdy jej członkowie są w stanie wojny, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Dodał, że jego jedyną misją jest „stabilizacja rynku”.

„Naszym celem jest uspokojenie rynku i próba znalezienia jak największych wolumenów, a jeśli poprosimy kogoś o odejście, podnosimy ceny” – powiedział.

„Wtedy robimy coś, co jest sprzeczne z tym, czego chcą konsumenci, nad czym płaczą konsumenci w wielu krajach na całym świecie, których prawdopodobnie nie stać na ceny tam, gdzie ceny mogą iść”.

Al-Mazrouei powiedział, że kraje mogą jednostronnie odmówić zakupu rosyjskiej ropy, ale wydalenie członków organizacji byłoby sprzeczne z jej zasadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *