Schultz leci do Moskwy, aby uniknąć wojny

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz wygłasza oświadczenie przed spotkaniem z przywódcami trzech państw bałtyckich, prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, premier Estonii Kają Kallas i premierem Łotwy Krisjanisem Karenzem w Kancelarii Kancelarii w Berlinie, Niemcy, 10 lutego 2022 r. Christoph Gato /Zbierz przez Reuters/Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Wycieczka odbywa się po poniedziałkowej wizycie na Ukrainie
  • Shultz powiedział w Kijowie, że jest gotów nałożyć daleko idące sankcje
  • Gazociąg Nord Stream 2 w centrum uwagi z Rosji

BERLIN (Reuters) – Niemiecki kanclerz Olaf Schulz udaje się we wtorek do Moskwy, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem z misją wysokiego ryzyka mającą na celu zapobieżenie wojnie, ostrzegając największego partnera handlowego Rosji w Europie przed daleko idącymi sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę.

Jednodniowa podróż Schulza, po wizycie w Kijowie w poniedziałek, jest częścią szalonej zachodniej dyplomacji, która ma na celu powstrzymanie potencjalnego ataku ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą. Czytaj więcej

Kanclerz powiedział, że przekaże wiadomość z Zachodu, że są otwarci na dialog na temat problemów bezpieczeństwa Rosji, ale nałoży sankcje, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jesteśmy gotowi nałożyć daleko idące i skuteczne sankcje w koordynacji z naszymi sojusznikami” – powiedział w poniedziałek w Kijowie przed powrotem do Berlina.

Ostrzeżenia przed sankcjami mogą być silniejsze ze strony Niemiec, głównego partnera handlowego Rosji w Europie i największego konsumenta rosyjskiego gazu ziemnego – choć może to również ograniczyć pole manewru Schulza.

Zaznaczył w zeszłym miesiącu, że „wszystko powinno być omówione w przypadku interwencji wojskowej” zapytany o gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który ma na celu doprowadzenie większej ilości rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej, z pominięciem Ukrainy, tradycyjnego kraju tranzytowego. Czytaj więcej

READ  COP27 oferuje przełom w funduszu klimatycznym kosztem postępów w emisjach

Ale nie obiecał zakończyć Nord Stream 2 ani nawet nazwać go w związku z sankcjami, w przeciwieństwie do prezydenta USA Joe Bidena, który powiedział w zeszły poniedziałek, że rurociąg zatrzyma się, jeśli Rosja najedzie. Czytaj więcej

Rosja zaprzecza planowaniu inwazji, oskarżając Zachód, który wysłał falę urzędników do Moskwy i Kijowa o histerię.

Spory koalicyjne

Schultz, który objął urząd w grudniu, spotkał się z krytyką za brak widoczności podczas kryzysu, w przeciwieństwie do przywództwa Angeli Merkel podczas aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. Prezydent Francji Emmanuel Macron objął przewodnictwo w Europie, odwiedzając Moskwę tydzień temu i dzwoniąc do Putina regularnie.

Merkel i Putin potrafili mówić swoimi językami. Została jego główną rozmówczynią w Europie podczas 16 lat jego władzy. Będzie to pierwsze spotkanie Schultza z Putinem jako doradcą, choć spotykał go na wcześniejszych wysokich stanowiskach.

„Merkel miała tę szczególną relację z Putinem – myślę, że to szanował – i od dawna budują swoją relację” – powiedziała Jana Puglierin, dyrektor berlińskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. „Dla Schulze będzie to bardziej skomplikowane”.

Rząd Schulza jest oskarżany o dawanie mieszanych sygnałów o kryzysie, z rozbieżnościami między trzema partiami tworzącymi koalicję, a także wewnątrz rządzącej socjaldemokracji.

A mała koalicyjna Partia Zielonych, do której należy ministerstwo spraw zagranicznych, chce zrezygnować z Nord Stream 2. Były doradca SPD Gerhard Schroeder, który po odejściu ze stanowiska w 2005 roku objął stanowisko w rosyjskim gigancie energetycznym Gazprom, nadal na to naciska.

Puglierin powiedział, że tradycyjne pragnienie SPD bliskiego zaangażowania z Rosją może być atutem w rozmowach z Putinem. „Ale Schultz nie może sobie pozwolić na bycie najsłabszym ogniwem zachodniego sojuszu” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zasugerował Putinowi w poniedziałek, że Moskwa kontynuuje działania dyplomatyczne w celu uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu. Czytaj więcej

(Raportowanie Sarah Marsh) Montaż przez Alison Williams

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *