Sędzia pyta administrację Bidena, czy saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman powinien korzystać z immunitetu od procesów cywilnych

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Administracja Bidena ma czas do 1 sierpnia, aby powiedzieć, czy uważa, że ​​saudyjski książę Mohammed bin Salman powinien być wolny od pozwu cywilnego wniesionego przeciwko niemu w Stanach Zjednoczonych przez Khadiję Cengiz, narzeczoną zamordowanego w 2018 roku dziennikarza Jamala Khashoggiego.

Czyngis i demokracja w świecie arabskim teraz, organizacja praw człowieka założona przez Khashoggi przed jego śmiercią, Złóż pozew w 2020 r. przeciwko księciu koronnemu I dziesiątki oskarżonych. W pozwie zarzuca się, że Khashoggi był torturowany, zamordowany i poćwiartowany na polecenie następcy tronu, którego inicjały często określane są jako Mohammed bin Salman.

Książę koronny i dwóch innych oskarżonych złożyli wnioski o oddalenie pozwu Cengiz, twierdząc, że sądowi brakowało zarówno jurysdykcji materialnej, jak i personalnej. Książę koronny wcześniej odmówił wydania rozkazu zabicia Khashoggiego, a saudyjscy urzędnicy oskarżyli o zabójstwo dziennikarza „nieuczciwych agentów”.

The CIA zakończyła się w 2018 r. To, że Mahomet zarządził morderstwo Khashoggi, przeczy uporowi Arabii Saudyjskiej, że książę koronny nie miał wcześniej wiedzy o spisku.

Amerykański sędzia okręgowy John Bates powiedział w wydanym w piątek postanowieniu, że rząd USA może złożyć oświadczenie dotyczące między innymi „zastosowania immunitetu głowy państwa w tej sprawie”. Administracja Bidena mogłaby też ogłosić, że takiego oświadczenia nie złoży. Jeśli Stany Zjednoczone zadeklarują swoje interesy, Mahomet i pozostali oskarżeni będą mieli czas do 16 sierpnia na odpowiedź, orzekł Bates.

Prawnicy Mahometa argumentowali, że następca tronu w Stanach Zjednoczonych cieszy się suwerennym immunitetem w procesach cywilnych. Ojciec Mahometa, król Salman, jest królem Arabii Saudyjskiej, chociaż książę koronny jest powszechnie postrzegany jako codzienny władca królestwa.

We wniosku o oddalenie pozwu złożonego w zeszłym roku prawnicy Mehmeta argumentowali, że następca tronu „jest odporny nie tylko na jego najbliższą rodzinę z królem, ale także na jego „wysokie stanowisko”. sądy wcześniej odrzuciły zarzuty, że „faktyczne” przywództwo, z racji bycia księciem koronnym, otrzymuje immunitet.

READ  Zhengzhou: Ponad 200 samochodów ma ogromne zaległości w Chinach

Departament Stanu zazwyczaj konsultuje się z innymi agencjami rządowymi USA przed wydaniem zalecenia dotyczącego immunitetu Departamentowi Sprawiedliwości, którego formalny wniosek jest zwykle wiążący dla sądu federalnego. Analitycy prawni twierdzą, że decyzja może zapaść tak szybko, jak głowa państwa lub zająć miesiące lub lata, w zależności od okoliczności i złożoności sprawy.

„Byłoby niewłaściwe z punktu widzenia prawa i polityki, gdyby sąd przyznał MBS immunitet, skutecznie zapewniając bezkarność za tę ohydną zbrodnię” – powiedziała w wiadomości tekstowej Sarah Leah Whitson, dyrektor wykonawczy DAWN.

Postanowienie sędziego federalnego trafia do prezydenta Biden Planuje podróż do Arabii Saudyjskiej jeszcze w tym miesiącu Po raz pierwszy w czasie jego prezydentury podróż, która zaniepokoiła nawet niektórych Demokratów i oskarżyła Bidena. Zmienność obietnicy Aby Arabia Saudyjska stała się „pariasem” po morderstwie Khashoggiego.

2 października 2018 r. saudyjscy agenci zabili felietonistę Washington Post Jamala Khashoggiego w konsulacie saudyjskim w Stambule. Co zostało osiągnięte w następstwie? (Wideo: Joyce Lee, Thomas Legro, Dalton Bennett, John Parks/The Washington Post)

Ambasada Arabii Saudyjskiej Promuj następną wizytę Jako taki, który „wzmocni historyczne i strategiczne partnerstwo między Królestwem Arabii Saudyjskiej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, ponieważ oba kraje dążą do pogłębienia i wzmocnienia istniejących obszarów współpracy oraz położyć podwaliny pod przyszłość tego strategicznego partnerstwa”.

Khashoggi był Zabity 2 października 2018 r. po wizycie w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule Zdobycie dokumentów pozwalających na poślubienie Czyngisa. W miesiącach poprzedzających tę wizytę pisał artykuły dla „Washington Post”. poważnie krytyczny Książę koronny, który skutecznie rządzi Arabią Saudyjską i przeprowadził brutalną rozprawę z rywalami i przeciwnikami.

O zabójstwie i rozczłonkowaniu dziennikarza po raz pierwszy ujawnił rząd turecki. Zabójstwo wywołało falę międzynarodowej alienacji i wezwania do ostracyzmu przywódców saudyjskich.

a Oddzielna próba ścigania morderstwa KhashoggiW Turcji zakończył się on niedawno po tym, jak rząd tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zakończył proces pod zarzutem członków saudyjskiego zespołu, który zabił dziennikarza w konsulacie królestwa w Stambule. Podejrzani, wszyscy w Arabii Saudyjskiej, byli sądzeni zaocznie.

READ  Ropa w USA zyskuje na wartości, a ropa Brent rekompensuje straty produkcyjne spowodowane plotkami OPEC+

Zawieszenie procesu przez Turcję w kwietniu ubiegłego roku zbiegło się w czasie z próbą przywrócenia przez rząd Erdogana stosunków z królestwem, które zostały zerwane po zabójstwie Khashoggiego.

„Będziemy szukać sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych” – powiedziała wtedy Cengiz, odnosząc się do tureckiej decyzji i jej amerykańskiego pozwu.

Spencer S. przyczynił się. Hsu i Nick Miroff w tym raporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *