Lodowiec alpejski odrywa się, zabijając co najmniej 6 turystów

Rzym — W niedzielne popołudnie duży fragment alpejskiego lodowca oderwał się i z rykiem zjechał w dół zbocza góry we Włoszech, rzucając lód, śnieg i skały na turystów na popularnej trasie prowadzącej na szczyt, zabijając co najmniej sześć osób i raniąc osiem.

Około 10 osób może zaginąć, powiedział urzędnik obrony cywilnej Gianpaolo Potacin przez internetowe wydanie włoskiego dziennika Corriere della Sera. Ale Potasin powiedział później telewizji państwowej, że nie było jeszcze możliwe podanie stałego numeru.

Lodowiec w paśmie górskim Marmolada jest największym z Dolomitów w północno-wschodnich Włoszech i jest miejscem, gdzie zimą jeździ się na nartach. Ale w ostatnich latach lodowiec szybko topnieje.

Eksperci z włoskiego państwowego ośrodka badawczego CNR, w którym mieści się Instytut Nauk Polarnych, twierdzą, że lodowiec nie będzie istniał przez następne 25-30 lat, a większość już zniknęła. Basen Morza Śródziemnego, dzielony przez południową Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, został zidentyfikowany przez ekspertów ONZ jako „gorący punkt zmian klimatycznych”, który może prowadzić między innymi do fal upałów i niedoborów wody.

Od niedzielnego wieczoru urzędnicy nadal pracowali nad ustaleniem, ilu wspinaczy było w okolicy, gdy uderzyła lawina, powiedział Walter Milan, rzecznik Narodowej Służby Ratownictwa Alpejskiego, który podał liczbę zgonów i obrażeń.

Ekipy ratownicze sprawdzały tablice rejestracyjne na parkingu w ramach kontroli, aby ustalić, ile osób może nie być uwzględnionych, proces, który może potrwać kilka godzin, Milan powiedział w rozmowie z Associated Press przez telefon.

„Widzieliśmy martwych (ludzi) i ogromny lód, skały” – powiedział wyczerpany ratownik Luigi Pelicetti włoskiej telewizji państwowej.

Milan powiedział, że narodowość lub wiek zmarłych nie były od razu dostępne. Z ośmiu osób przyjętych do szpitala, dwie są w stanie krytycznym, poinformowali urzędnicy.

Szybko poruszająca się lawina „spadła z rykiem, słyszalnym z dużej odległości”, powiedział lokalny portal medialny ildolomiti.it.

READ  Huragan w rejonie Nowego Orleanu: Po tym, jak huragan zabije jedną osobę i pozbawi elektryczności tysiące, załogi przenoszą się do zdewastowanych dzielnic.

Wcześniej National Alpine and Cave Rescue Squad napisał na Twitterze, że co najmniej pięć helikopterów i ratownictwo było zaangażowanych w przeszukanie dotkniętego obszaru szczytu Marmolada. piess.

Poszukiwania większej liczby ofiar lub osób zaginionych zostały tymczasowo wstrzymane, podczas gdy ratownicy oceniają ryzyko oderwania się lodowca, powiedział telewizji państwowej Walter Keinelli, który prowadził akcję ratunkową z psem poszukiwawczym.

Ratownicy powiedzieli, że lód nadal się osuwa. Wieczorem zaczęło lekko padać.

Służba dyspozytorska SUEM z siedzibą w pobliskim regionie Veneto poinformowała, że ​​18 osób powyżej obszaru lawin zostanie ewakuowanych przez ratowników alpejskich.

Ale Milan powiedział, że niektórzy ludzie na stokach są w stanie samodzielnie zjechać, korzystając z kolejki linowej na szczycie.

SUEM powiedział, że lawina polegała na „zrzucaniu śniegu, lodu i skał”. Wydzielony obszar nazywany jest serakiem lub szczytem śnieżnym.

Na wysokości 3300 metrów (około 11 000 stóp) Marmalada jest najwyższym szczytem we wschodnich Dolomitach, oferując spektakularne widoki na inne szczyty alpejskie.

Alpine Rescue Service poinformowało w tweecie, że obszar ten został przerwany w pobliżu Punta Rocca (Rock Point) „na trasie, którą zwykle prowadzi się na szczyt”.

Nie było od razu jasne, co spowodowało oderwanie się lodu i zjechanie w dół zbocza szczytu. Czynnikiem może być jednak poważna fala upałów we Włoszech od końca czerwca.

„Temperatury w dzisiejszych czasach wyraźnie wpłynęły na częściowe zapadanie się lodowca”, powiedział w rozmowie z Sky TG24 Maurizio Fugatti, szef prowincji Trento, która graniczy z Marmoladą.

Ale Mediolan upierał się, że temperatura, która w ostatnich dniach wzrosła powyżej 10 C (50 F), niezwykle wysoka w szczycie Marmolady, była możliwym czynnikiem niedzielnej tragedii.

„W grę wchodzi wiele czynników” – powiedział Milan. Lawiny są generalnie nieprzewidywalne, a wpływ ciepła na lodowiec jest „nadal niemożliwy do przewidzenia”, powiedział.

READ  Sędzia Trump ma czas do piątku na wyjaśnienie, dlaczego potrzebny jest specjalny mistrz do dokumentów Mar-a-Lago

W osobnych komentarzach dla włoskiej telewizji państwowej Milan nazwał ostatnie temperatury „zbyt gorącymi” jak na szczyt. – Najwyraźniej to coś niezwykłego.

Według służb ratowniczych ranni zostali przewiezieni do kilku szpitali w regionach Trentino-Alto Adige i Veneto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *