Sequoia oddziela ramiona Chin i Indii od amerykańskiego statku-matki

Kredyty obrazkowe: Jamesa O’Neilla / Getty Images

Sequoia planuje podzielić się na trzy podmioty – Sequoia Capital w USA i Europie, Peak XV Partners w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej oraz Hongshan w Chinach – przy czym dobrze znana firma oddziela swoje jednostki azjatyckie od macierzystego statku, poruszając się po coraz bardziej złożonym krajobraz geopolityczny.

Podział – który wejdzie w życie w marcu przyszłego roku – pojawia się w obliczu rosnących napięć geopolitycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, dwiema największymi gospodarkami świata. Z drugiej strony, w ubiegłym roku jednostka w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej napotkała pewne problemy z optymalizacją i zarządzaniem w swoich spółkach portfelowych.

W liście do swoich komandytariuszy Sequoia zbagatelizowała swój podział. „Prowadzenie zdecentralizowanej globalnej działalności inwestycyjnej staje się coraz bardziej skomplikowane” – napisali w poście na blogu regionalni liderzy firmy Roelof Botha, Neil Shen i Shailendra Singh.

„To sprawiło, że korzystanie ze scentralizowanych funkcji zaplecza było bardziej wadą niż zaletą. Ponadto, w miarę jak portfolio każdego podmiotu rozszerzało się o firmy, które stały się światowymi liderami, obserwowaliśmy rosnące zamieszanie na rynku z powodu wspólnej marki Sequoia jak również niespójność portfela między podmiotami”.

Ciekawe będzie zobaczyć, jak silne pozostają niezależne regionalne jednostki azjatyckie bez brandingu i pamięci podręcznej Sequoia. Mimo to decyzja Sequoia może skłonić konkurencyjne firmy projektowe do pójścia w ich ślady wystarczająco szybko – lub przynajmniej poważnej oceny możliwości.

Nagłe ogłoszenie następuje po coraz trudniejszym okresie dla amerykańskich funduszy venture capital inwestujących w Chinach. To była administracja Bidena pracować nad oprogramowaniem Aby ograniczyć napływ dolarów amerykańskich do Chin, Sequoia przez dwie dekady odgrywała ogromną rolę w napędzaniu krajowego sektora internetu konsumenckiego.

Strategia jest postrzegana jako sposób na utrudnianie Chinom rozwoju technologii ważnych dla bezpieczeństwa narodowego, takich jak sztuczna inteligencja, komputery kwantowe i półprzewodniki. Na szczycie G7 pod koniec kwietnia był to prezydent Biden Szukaj wsparcia u sprzymierzonych narodów Aby wesprzeć jego plany ograniczenia inwestycji zagranicznych w Chinach.

READ  Kierowcy z Manhattanu są wściekli na opłaty za zatory, mające na celu zmniejszenie korków

Sequoia Capital China już znacznie zwolniła tempo w Chinach. Firma zebrała aż 9 miliardów dolarów w lipcu ubiegłego roku, ale zawarła tylko 62 transakcje między trzecim kwartałem 2022 roku a drugim kwartałem 2023 roku, w porównaniu do 177 transakcji między trzecim kwartałem 2021 roku a drugim kwartałem 2022 roku. Crunchbase.

Sequoia Capital China prawdopodobnie przyjmie bardziej ostrożne podejście do inwestowania w Chinach w obliczu zmieniającego się krajobrazu politycznego i gospodarczego. Istnieją inne czynniki, które spowalniają jego działanie. Większość funduszy venture capital w dolarach amerykańskich ograniczyła swoje inwestycje, odkąd trzy lata temu kraj ten rozpoczął masową represję regulacyjną w branży internetu konsumenckiego. Kapitał podwyższonego ryzyka na całym świecie jest również bardziej konserwatywny w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego.

Dopiero okaże się, jak polityka administracji Bidena wpłynie na inwestycje kapitału wysokiego ryzyka w Chinach. Dzięki nowej marce i niezależnym operacjom HongShan stanie przed wyzwaniem konkurowania z krajowymi firmami venture capital w Chinach w nowej erze, w której wzrost w sektorze technologicznym będzie sprzyjał głębokiej technologii internetowej konsumentów.

Peak XV Partners, który pod swoją dawną marką zebrał 9,2 miliarda dolarów w 13 funduszach i zainwestował w ponad 400 start-upów w regionie, będzie chciał wykorzystać około 2,5 miliarda dolarów, które zebrał w zeszłym roku, Indie i SEA — powiedziała jednostka.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *