Siły rosyjskie przejmują ogromną ukraińską elektrownię atomową, pożar ugaszony

  • Ciężkie walki na obszarze wokół ogromnej elektrowni jądrowej
  • Brak oznak wysokiego promieniowania – US Energy Sec
  • USA i Wielka Brytania uderzają oligarchów kolejnymi sankcjami

Lwów, Ukraina (Reuters) – Rosyjskie siły przejęły kontrolę nad największą elektrownią jądrową w Europie, poinformowały w piątek ukraińskie władze po tym, jak budynek na terenie kompleksu zapalił się podczas ciężkich walk z ukraińskimi obrońcami.

Obawy przed możliwą katastrofą nuklearną w fabryce Zaporoża wywołały alarm w stolicach świata, zanim władze ogłosiły, że pożar w budynku zidentyfikowanym jako ośrodek szkoleniowy został ugaszony.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​nic nie wskazuje na wysoki poziom promieniowania w elektrowni, która zapewnia ponad jedną piątą całkowitej produkcji energii elektrycznej na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Urzędnik państwowego przedsiębiorstwa, które zarządza czterema elektrowniami atomowymi na Ukrainie, powiedział, że nie było już walk, pożary ugaszono, a Zaporoże działa normalnie.

„Personel (elektrowni jądrowej) jest obecny w swoich miejscach pracy, aby zapewnić normalną pracę elektrowni.”

Wcześniej wideo z fabryki, zweryfikowane przez Reuters, pokazywało płonący budynek i grad nadlatujących pocisków, zanim wielka kula wosku rozświetliła niebo, eksplodując obok parkingu i kłębiąc się w całym kompleksie.

„Europejczycy, proszę obudźcie się. Powiedzcie politykom, że siły rosyjskie strzelają do elektrowni atomowej na Ukrainie” – powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo.

Zełenski powiedział, że rosyjskie czołgi wystrzeliły na elektrownie jądrowe, chociaż nie ma dowodów na to, że zostały trafione.

Burmistrz pobliskiego miasta Energodar, około 550 km na południowy wschód od Kijowa, powiedział, że ciężkie walki i „ciągłe bombardowanie wroga” spowodowały straty w okolicy, nie podając szczegółów.

Uważa się, że tysiące ludzi zostało zabitych lub rannych, a ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy od 24 lutego, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin przypuścił największy atak na kraj europejski od czasów II wojny światowej.

READ  Liczba bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od pięciu miesięcy pomimo wysiłków Fed, by spowolnić rynek pracy

Wczesne doniesienia o pożarze i walkach w elektrowni spowodowały wzrost rynków finansowych w Azji, a akcje gwałtownie spadły, a ceny ropy wzrosły jeszcze bardziej.

„Rynki są zaniepokojone opadem nuklearnym. Ryzyko polega na tym, że popełniono błąd w obliczeniach lub nadmierną reakcję i że wojna się przedłuża” – powiedział Vasu Menon, dyrektor wykonawczy ds. strategii inwestycyjnej w OCBC Bank.

Rosja przejęła już nieczynną fabrykę w Czarnobylu na północ od Kijowa, która po stopieniu w 1986 r. rozrzucała odpady radioaktywne w dużej części Europy. Zakład w Zaporożu jest inny i bezpieczniejszy, twierdzą analitycy.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiali z Zełenskim, aby uzyskać aktualne informacje na temat sytuacji w zakładzie.

„Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego, wzywając Rosję do zaprzestania działań wojskowych w regionie i umożliwienia strażakom i ratownikom medycznym dostępu do tego miejsca” – powiedział Biały Dom.

Johnson powiedział, że siły rosyjskie powinny natychmiast zakończyć ofensywę i zgodził się z Zełenskim, że zawieszenie broni jest kluczowe.

Downing Street powiedział: „Premier powiedział, że lekkomyślne działania prezydenta Putina mogą teraz bezpośrednio zagrozić bezpieczeństwu całej Europy”.

Główny rzecznik japońskiego rządu określił rosyjski atak na elektrownię jako „barbarzyński i niedopuszczalny”, a rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że jego rząd wezwał „wszystkie strony do zachowania powściągliwości, unikania eskalacji i zapewnienia bezpieczeństwa powiązanych obiektów jądrowych”.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” sytuacją w elektrowni jądrowej i że ukraińskie władze zapewniły Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że „niezbędny” sprzęt nie został naruszony.

READ  Blinken udaje się do Pekinu, mając nadzieję, że rozwieje obawy przed oddzieleniem relacji między USA a Chinami

Eskalacja protestów i sankcji

Negocjatorzy z Rosji i Ukrainy uzgodnili w czwartek, że potrzebne są korytarze humanitarne, aby pomóc cywilom w ucieczce i dostarczyć lekarstwa i żywność na obszary, na których walki są najcięższe.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że możliwe jest również tymczasowe zaprzestanie działań wojennych w wybranych lokalizacjach.

Podolak był cytowany przez państwową agencję informacyjną Belta, mówiąc, że negocjatorzy spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu.

Tylko jedno ukraińskie miasto, południowy port Chersoń, zostało zdobyte przez siły rosyjskie od rozpoczęcia inwazji 24 lutego, ale siły rosyjskie nadal oblegają i atakują inne miasta.

Wielka Brytania poinformowała w piątek w komunikacie wywiadowczym, że południowo-wschodnie miasto portowe Mariupol otoczyło siły rosyjskie i zostało poddane intensywnym atakom.

„Maripol nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy, ale prawdopodobnie będzie otoczony przez siły rosyjskie” – poinformowało Ministerstwo Obrony. „Infrastruktura cywilna miasta została poddana intensywnym rosyjskim strajkom” – dodał.

Północno-wschodnie miasto Charków jest atakowane od początku inwazji, ale obrońcy praw człowieka wciąż bronią się w mocno zbombardowanym mieście. Putin określił działania Rosji na Ukrainie jako „operację specjalną”, której celem nie jest okupacja terytorium, ale obalenie demokratycznie wybranego rządu, zniszczenie zdolności militarnych sąsiadów i aresztowanie tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej. Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w czwartek, że potwierdziło, że w pierwszym tygodniu konfliktu zginęło 249 cywilów, a 553 zostało rannych.

Chociaż nie doszło do żadnego poważnego ataku na Kijów, stolica została zbombardowana, a siły rosyjskie wykorzystały niszczycielską siłę ognia, aby przełamać opór w odległym mieście Borodinka.

W Waszyngtonie przedstawiciel obrony USA powiedział, że siły rosyjskie wciąż znajdują się 25 km od centrum Kijowa.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek sankcje wobec większej liczby rosyjskich oligarchów, w następstwie środków Unii Europejskiej, które eskalowały presję na Kreml.

READ  Kreml jest „obleśny”, a Putin to dezinformacja i „placebo”

Więcej firm, w tym Alphabet Inc (GOOGL.O) Google, gigant obuwniczy Nike i szwedzki producent mebli IKEA zamknęli lub ograniczyli swoją działalność w Rosji, ponieważ ograniczenia w handlu i dostawach zwiększyły presję polityczną. Czytaj więcej

Rosyjski działacz na rzecz praw człowieka i były mistrz świata w szachach Garry Kasparow wezwał kraje zachodnie do usunięcia Rosji z globalnej agencji policyjnej Interpol i nałożenia na Ukrainę strefy zakazu lotów.

„Rosja musi powrócić do epoki kamienia łupanego, aby zapewnić, że przemysł naftowy i gazowy oraz wszelkie inne wrażliwe gałęzie przemysłu niezbędne do przetrwania reżimu nie będą mogły funkcjonować bez zachodniego wsparcia technologicznego” – powiedział Kasparow.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Pavla Politiuka, Natalii Zenets i Aleksandra Vasovicha na Ukrainie, Davida Leungrena w Ottawie, inne biura Reuters; Napisane przez Costasa Pettasa i Lincolna Fest; Montaż przez Stephena Coatesa i Simona Camerona Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *