Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje wobec rosyjskich oligarchów, mówiąc, że Putin je egzekwuje

Obejmują one sankcje wobec rzecznika Kremla.

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek nowe sankcje wobec członków rosyjskiej elity, w tym rzecznika prezydenta Rosji Władimira Putina, i poinformowały, że 19 oligarchów i ich krewnych oraz 47 bliskich współpracowników nie będzie mogło podróżować do Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom twierdzi, że celami są rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, Aliszer Usmanow.

Niemcy już przejęły statek kosmiczny Osmano, a łódź Białego Domu i prywatny odrzutowiec Osmano – podobno jeden z największych prywatnych samolotów w Rosji – zostaną objęte zakazem użytkowania w Stanach Zjednoczonych i Stanach Zjednoczonych.

„Są to ważne kroki, które wpłyną na ludzi wokół prezydenta Putina” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Prezydent Joe Biden poruszył ostatnie działania USA przeciwko Rosji na czwartym posiedzeniu gabinetu swojej administracji, mówiąc, że działania już podjęte przez jego administrację i jej sojuszników będą miały „głęboki wpływ”.

Rosyjska oligarchia „porządkuje swoje kieszenie z pieniędzy Rosjan, podczas gdy Ukraina i jej obywatele ukrywają się w tunelach przed rakietami wystrzeliwanymi na oślep z rosyjskich miast” – powiedział Biden.

W komunikacie prasowym Departament Skarbu nasilił presję na Rosję, aby „pozwoliła wielu rosyjskim elitom i członkom ich rodzin zidentyfikować pewne aktywa tych osób jako skonfiskowane i zezwolić na rozpowszechnianie fałszywych informacji prowadzonych przez rosyjski wywiad”.

READ  Mówi się, że siedziba Twittera w San Francisco jest epicentrum Total Scent

Uznane elity zapewniały bezpośrednie i pośrednie wsparcie rządowi rosyjskiemu poprzez swoje imperia handlowe, bogactwo i inne zasoby. „Pomoc tych osób, członków ich rodzin i innych kluczowych elit pozwala prezydentowi Władimirowi Putinowi kontynuować trwającą niesprowokowaną agresję na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Opisała Osmanowa jako jednego z najbogatszych miliarderów w Rosji, posiadającego ogromne aktywa w wielu sektorach gospodarki Federacji Rosyjskiej i na arenie międzynarodowej.

„Kremlowskie więzy Usmanowa wzbogacają go i umożliwiają prowadzenie luksusowego stylu życia. Jako świadectwo jego bogactwa, Usmanow jest znany jako jedna z największych na świecie superłodzi. Będzie to kosztować miliony”.

Uważa się, że samolot Osmano, Airbus A340-300, kosztuje od 350 do 500 milionów dolarów.

Krótko po przybyciu w czwartek do Brukseli na całodniowe spotkanie z sojusznikami z NATO, G-7 i UE, sekretarz stanu Anthony Blinken wraz z innymi sojusznikami rozważał nowe przeszkody.

„Działania te jasno pokazują osobom i organizacjom wspierającym rażącą wojnę Rosji z Ukrainą, że nie ma się gdzie ukryć” – powiedział w oświadczeniu.

W raporcie stwierdzono również, że Departament Stanu nakładał znaczne koszty na rosyjskie agencje bezpieczeństwa, zezwalając na to 22 firmom związanym z bezpieczeństwem. „Te sankcje są wymierzone w firmy, które budują i produkują samoloty bojowe, pojazdy piechoty, systemy walki elektronicznej, pociski i bezzałogowe statki powietrzne dla rosyjskiego wojska. Sankcje te uderzają w samo serce machiny wojennej Putina” – powiedział.

Conor Finnegan z ABC News przyczynił się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *