Sonda Return to Earth osiąga dojrzałość projektową

Nauka i eksploracja

05.07.2024
1485 Wyświetlenia
14 Lubi

Statek kosmiczny Earth Return Europejskiej Agencji Kosmicznej, pierwszy statek kosmiczny, który spotkał się z obiektem wokół innej planety i przechwycił go, osiągnął kamień milowy w postaci sprowadzenia pierwszych próbek z Marsa na Ziemię.

Dziś zakończono krytyczny przegląd projektu platformy statku kosmicznego przy udziale przemysłu europejskiego i NASA.

Formularz kwalifikacji inżynierskiej URE

Krytyczny przegląd projektu to jeden z najważniejszych etapów każdego projektu lotu kosmicznego, który ma na celu urzeczywistnienie statku kosmicznego. Krytyczny przegląd projektu rdzenia (P-CDR) potwierdził wydajność, jakość i niezawodność systemów używanych podczas tej bezprecedensowej misji na Marsa.

Earth Return Orbiter (ERO) to główny wkład ESA w kampanię Mars Sample Return – złożony zestaw misji mających na celu powrót na Ziemię próbek marsjańskich skał, gleby i atmosfery.

Europa jest gotowa na Marsa

Walidacja projektu i szczegółów technicznych stanowi formalny krok w kierunku fazy integracji.

„Przemysł europejski jest gotowy na kolejny rozdział. Solidna konstrukcja stanowi podstawę budowy, testowania i montażu sprzętu w kompletny statek kosmiczny” – mówi Tiago Loureiro, lider zespołu projektowego ERO.

Układ słoneczny dla orbitera Earth Return

Można teraz rozpocząć produkcję i testowanie komponentów statku kosmicznego, aby zapewnić postęp misji w stronę startu.

Dostawcy z 11 krajów europejskich są na pokładzie, aby zbudować części do statku kosmicznego, który ma odbyć pełną podróż w obie strony z Ziemi na Marsa.

Wyzwania

NASA ogłosiła swoje plany Aktualizacja programu zwrotu próbek firmy Mars W kwietniu ubiegłego roku przeprowadzono eksperymenty z lotami kosmicznymi o niskim stopniu złożoności, niskiego ryzyka i niskich kosztach, obejmujące innowacyjne projekty i sprawdzoną technologię umożliwiającą powrót cennych próbek z Marsa na Ziemię.

Zespoły techniczne ESA ściśle współpracowały ze swoimi odpowiednikami z NASA, aby przygotować się do przeglądu programu.

Sprowadzenie na Ziemię próbek skał marsjańskich

„Konfiguracja statku kosmicznego jest wystarczająco solidna, aby zapewnić elastyczność w zależności od ładunku i pomóc w znalezieniu rozwiązań dla nowych architektur. ESA i nasi partnerzy przemysłowi dostosowali się do nowego scenariusza, pozostając innowacyjni i zaradni, a jednocześnie pozostając niezawodnym partnerem NASA” – wyjaśnia Tiago.

„Potwierdziliśmy, że pojazd Earth Return działa zgodnie z planem, a nawet więcej, niezależnie od alternatywnych rozwiązań” – dodał.

magia

Sonda Earth Return Probe odgrywa zasadniczą rolę w dostarczaniu próbek z Marsa na Ziemię, ale zanim to zrobi, musi je znaleźć w przestrzeni kosmicznej.

Soczewka sondy z powrotem na Ziemię

Projekt ERO w zadziwiający sposób okazał się zdolny do uchwycenia kapsuły wielkości koszykówki wypełnionej próbkami pobranymi przez sondę NASA. Pojazd wytrwałości.

„Ta misja jest ucieleśnieniem europejskich możliwości technologicznych w najlepszym wydaniu” – mówi Orson Sutherland, dyrektor programu marsjańskiego w ESA. „Z oszałamiającej odległości kilkuset milionów kilometrów ziemskie zespoły ułożą choreografię do złożonego tańca orbitalnego wokół Marsa”.

Sonda Return to Earth przechwytuje próbki z Marsa

Ich wyzwanie polega na zlokalizowaniu małej kapsuły, skierowaniu jej na określoną orbitę, aby dotrzeć do punktu spotkania i pomyślnym jej przechwyceniu – a wszystko to podczas zdalnej operacji na rozległym obszarze przestrzeni kosmicznej.

Podczas pięcioletniej misji URE na Marsa i z powrotem statek kosmiczny będzie także pełnił rolę wektora komunikacji z łazikami i lądownikami na powierzchni.

Europejska doskonałość

Zespoły w Europie korzystają z już dojrzałych technologii w zakresie autonomicznej nawigacji, spotkań i dokowania, a także z doświadczeń zdobytych przez dziesięciolecia podczas takich misji, jak Robotic Transfer Vehicle i pierwsza europejska misja na Jowisza z wykorzystaniem łazika JOYS. Wiedza zdobyta podczas misji ExoMars Rosalind Franklin na Czerwoną Planetę również jest wykorzystywana w tej misji.

ERO będzie największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano do podróży międzyplanetarnych. Wkłady pochodzą z Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Belgii, Rumunii i Holandii.

Ilustracyjna infografika dotycząca powrotu sondy na Ziemię

Airbus Defence and Space Pełną odpowiedzialność za misję URE polegającą na budowie statku kosmicznego i przeprowadzeniu analizy misji ponoszą Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Thales Alenia Space Roscosmos odegra ważną rolę w montażu statku kosmicznego, opracowaniu systemu komunikacji i dostawie modułu umieszczania na orbicie ze swojej fabryki w Turynie we Włoszech.

READ  Strzelec A*: Pierwszy obraz czarnej dziury Drogi Mlecznej na obrazach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *