Sonda słoneczna NASA po raz pierwszy „dotyka” słońca, zanurzona w niezbadanej atmosferze | NASA

A NASA Statek kosmiczny oficjalnie „dotknął” słońca, zatapiając się w atmosferze słonecznej zwanej koroną.

Naukowcy poinformowali o tym we wtorek podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Sonda Parker Solar faktycznie przeleciała przez koronę w kwietniu, ósme najbliższe podejście do Słońca. Naukowcy powiedzieli, że odzyskanie danych zajmie kilka miesięcy, a następnie kilka kolejnych miesięcy, aby je potwierdzić.

Noor Rauffi, naukowiec z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, określił tę wiadomość jako „atrakcyjne podniecenie”.

Ponieważ słońce nie ma stałej powierzchni, korona jest tam, gdzie jest aktywna; Bliższe przyjrzenie się temu polu magnetycznemu pomoże naukowcom lepiej zrozumieć rozbłyski słoneczne, które mogą zakłócać życie na Ziemi.

Wystrzelony w 2018 roku, Parker znajdował się 8 mil (13 mln km) od centrum Słońca, kiedy po raz pierwszy przekroczył odłączoną, losową granicę między atmosferą słoneczną a wychodzącym wiatrem słonecznym. Według naukowców statek kosmiczny zatonął co najmniej trzy razy w koronie i poza nią.

„Pierwszy i najbardziej dramatyczny czas, w którym byliśmy w dół, około pięciu godzin… teraz możesz pomyśleć o pięciu godzinach, to nie jest takie duże” – powiedział dziennikarzom Justin Caspar z University of Michigan. Zauważył jednak, że Parker poruszał się tak szybko, że w tym czasie rozrywał się z prędkością 100 kilometrów na sekundę i pokonywał ogromną odległość.

Według Rowafi korona wydawała się być bardziej zakurzona niż oczekiwano. Powiedział, że przyszłe rejsy koronalne pomogą naukowcom lepiej zrozumieć pochodzenie wiatru słonecznego oraz sposób, w jaki nagrzewa się i przyspiesza w kosmosie.

Wstępne raporty sugerują, że Parker zatonął w koronie podczas dziewiątego zbliżenia w sierpniu, ale naukowcy powiedzieli, że potrzebne są dalsze analizy. W zeszłym miesiącu zajęło dziesiąte zbliżenie.

Do swojej ostatniej orbity w 2025 roku Parker będzie zbliżał się do Słońca i zagłębiał się głębiej w koronę.

Najnowsze odkrycia zostały również opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.

READ  Protest Biblioteki San Diego przeciwko Pride Books wywołuje sprzeciw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *