Zjednoczone Emiraty Arabskie zawieszają wielomiliardowy kontrakt zbrojeniowy z powodu rosnącej frustracji z powodu konfliktu między USA a Chinami

Urzędnik z Emiratów powiedział CNN, że Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały Stany Zjednoczone o zawieszeniu rozmów w sprawie zakupu F-35. „Wymogi techniczne, suwerenne kontrole operacyjne i analiza kosztów/korzyści doprowadziły do ​​ponownej oceny”.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone pracują nad porozumieniem, które dotyczy wzajemnego bezpieczeństwa i warunków bezpieczeństwa dla przejęcia” – dodał urzędnik. „Stany Zjednoczone są preferowanym dostawcą zaawansowanych wymagań bezpieczeństwa dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dyskusje na temat F-35 mogą zostać wznowione w przyszłości”.

Departament Stanu powiedział, że Biały Dom był „mocno” zaangażowany w porozumienie, które jest postrzegane jako kamień węgielny porozumienia z sierpnia 2020 r. mającego na celu normalizację stosunków dyplomatycznych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem. Sprzedaż – która obejmie wyrafinowaną broń amerykańską, która nie została jeszcze przekazana światu arabskiemu – od tego czasu znajduje się na skraju konfliktu, a amerykańscy politycy zgłaszają obawy dotyczące umowy.

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w celu rozwiązania problemów obu krajów. „Partnerstwo USA ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest bardziej strategiczne i bardziej złożone niż jakakolwiek sprzedaż broni” – powiedział reporterom Kirby. „Ze względu na wymagania prawne i politykę zawsze będziemy kłaść nacisk na różne wymagania użytkowników końcowych. To norma”.

„Ponadto te wymagania użytkowników końcowych i bezpieczeństwo amerykańskiego sprzętu bezpieczeństwa mają charakter globalny, podlegają negocjacjom i nie są specyficzne dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – dodał.

Przełomowa umowa ma miejsce dzień po tym, jak izraelski premier Naphtali Bennett spotkał się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich z księciem koronnym Abu Zabi Mohammedem bin Saeedem, prawdziwym przywódcą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego przywódcy w Zatoce.

„Chociaż nadal prowadzimy konsultacje, aby zapewnić jasne, wzajemne zrozumienie, jak niedawno potwierdziliśmy na targach lotniczych w Dubaju, kierownictwo Biden-Harris jest zaangażowane w proponowaną sprzedaż samolotów F-35, MQ-9B i amunicji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedział rzecznik.

READ  Bezos zatrzasnął wezwanie Bidena do obniżenia cen na stacjach benzynowych

Chińska firma Huawei Technologies Co. Rząd USA wielokrotnie wzywał Zjednoczone Emiraty Arabskie do rezygnacji z sieci telekomunikacyjnej i powiedział, że technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ich systemów uzbrojenia.

„F-35 jest klejnotem koronnym Stanów Zjednoczonych i naszych sił powietrznych, dzięki czemu możemy chronić bezpieczeństwo techniczne wszystkich naszych sojuszników” – powiedziała CNN Mira Resnick, zastępca sekretarza stanu USA ds. bezpieczeństwa regionalnego. Becky Anderson w zeszłym tygodniu odpowiedziała na pytanie, czy ZEA powinny wybierać między Huawei a F-35.

„Są to rozmowy, które przeprowadziliśmy z Emirates na temat wyborów, które mogą teraz podjąć, aby zapewnić, że mogą być częścią programu F-35” – dodał Resnick.

Jednak urzędnicy ZEA są sceptycznie nastawieni do twierdzeń USA o możliwym naruszeniu bezpieczeństwa i wyrazili zaniepokojenie uwikłaniem w „nową zimną wojnę” między czołowym partnerem handlowym a jego kluczowym sojusznikiem strategicznym. „Niepokoi nas ostra konkurencja (między Chinami a Stanami Zjednoczonymi) i ta cienka granica między nową zimną wojną” – powiedział w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie Anwar Karkash, czołowy doradca dyplomatyczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. . „Ponieważ, jako małe państwo, myślę, że odczujemy to negatywnie, ale nie będzie to miało potencjału, aby w jakikolwiek sposób pozytywnie wpłynąć na tę konkurencję”.

Spośród tych notatek, Karkaszum Potwierdzone raporty Zjednoczone Emiraty Arabskie zamknęły chiński obiekt, podejrzewając, że jest on wykorzystywany do celów wojskowych i nie zgadzały się z amerykańską charakterystyką bazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. „W opinii Zjednoczonych Emiratów Arabskich tych konkretnych obiektów nie można w żaden sposób uznać za obiekty wojskowe” – powiedział Karkash. „Jednak Stany Zjednoczone miały swoje obawy i przestaliśmy pracować nad tymi obiektami w świetle tych amerykańskich obaw”.

„Ale nasze stanowisko jest takie samo. Te obiekty nie są tak naprawdę obiektami wojskowymi” – dodał. – Ale znowu, miałeś obawy swojego głównego partnera. Myślę, że ignorowanie obaw partnera jest głupotą.

READ  Toblerone wyjmuje Matterhorn z opakowania ze względu na „szwajcarskie” przepisy

Rzecznik Pentagonu Kirby powiedział, że jutro ma odwiedzić Pentagon delegacja wojskowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chociaż to spotkanie nie powinno dotyczyć sprzedaży F-35, na pewno nadejdzie, powiedział.

„To spotkanie nie miało na celu rozmowy o sprzedaży sprzętu wojskowego” – powiedział. „Zaprojektowano go, aby porozmawiać o szerszym zakresie naszych relacji w zakresie bezpieczeństwa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Mam jednak nadzieję, że to okazja do porozmawiania z nimi o ich obawach. Sprzedaż”.

Mustafa Salem i Celine Alcaldi zgłosili się z Abu Zabi. Jennifer Hansler i Oren Lieberman zgłosili się z Waszyngtonu. Tamara Kiplawi pisała z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *