SpaceX ma problemy z pierwszym ze swoich ulepszonych satelitów Starlink V2

WASHINGTON — Pierwsza grupa większych satelitów Starlink drugiej generacji napotyka problemy, które mogą wymagać od SpaceX deorbitacji przynajmniej niektórych z nich.

22 marca ćwierkaćDyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, powiedział, że były „pewne problemy” z konstelacją satelitów Starlink wystrzeloną 27 lutego, potwierdzając spekulacje branżowe z ostatnich kilku dni na podstawie zmieniających się orbit statku kosmicznego.

„Wiele nowych technologii w Starlink V2, więc zgodnie z oczekiwaniami napotykamy pewne problemy” – napisał. „Niektóre fotele zostaną zdeorbitowane, a inne zostaną dokładnie przetestowane, zanim zostaną podniesione wysoko nad stację kosmiczną”.

21 satelitów, zwanych łącznie Grupa 6-1zaczął podnosić swoje orbity dwa dni po tym, jak został umieszczony na orbitach na wysokości około 370 km. Jednak satelity przestały orbitować po kilku dniach, utrzymując swoje orbity na wysokości około 380 kilometrów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na orbicie o wysokości od 415 do 420 kilometrów.

Począwszy od około 15 marca, jego wyż orbitalny zaczął się zmniejszać w różnym tempie: najbardziej stopniowo, ale co najmniej dwa są znacznie bardziej strome, spadając do około 365 km. Wszystkie 21 pozostało na orbicie, ale to niezwykłe zachowanie wywołało spekulacje o problemach z satelitami.

Tweet Muska był pierwszym komentarzem od niego lub SpaceX, który potwierdził, że wystąpiły problemy z satelitami, chociaż ani on, ani firma nie wyjaśnili, jakie to są problemy.

Satelity grupy 6-1 są pierwszymi z tego, co SpaceX nazywa „V2 Mini” wersjami satelitów Starlink. Jest znacznie większy niż pierwsza generacja satelitów Starlink wystrzelonych przez SpaceX, do tej pory ponad 4000.

Statek kosmiczny ma ulepszone anteny z układem fazowym i wykorzystuje częstotliwości pasma elektronów łączących, które zapewniają każdemu satelitowi czterokrotnie większą pojemność niż poprzedni statek kosmiczny. Mają także nowe, wysokowydajne elektryczne silniki napędowe, które w celu obniżenia kosztów wykorzystują paliwo argonowe zamiast kryptonu.

READ  Naukowcy odkrywają „niespodziankę”, która zmienia ich rozumienie wszechświata

SpaceX nie ujawnił szczegółów na temat satelitów V2 Mini, ale projekt o nazwie „F9-2” w dokumentach, które firma złożyła w Federalnej Komisji Łączności w ramach aplikacji konstelacji drugiej generacji, opisuje 800-kilogramowy statek kosmiczny i parę 12,8-metrowe panele słoneczne. Satelity pierwszej generacji ważą około 300 kilogramów i mają jedną gromadę o długości ośmiu metrów.

Jak sama nazwa wskazuje, statek kosmiczny V2 Mini to miniaturowe wersje ostatnich satelitów V2 Starlink, które będą ważyć około 2000 kilogramów każdy z 20-metrowymi panelami słonecznymi. Ten statek kosmiczny zostanie wystrzelony na statku kosmicznym SpaceX, podczas gdy V2 Mini jest wystarczająco mały, aby wystartować na rakietach Falcon 9.

FCC częściowo zatwierdziła konstelację Starlink drugiej generacji SpaceX, czyli Gen2, w grudniu, umożliwiając firmie wystrzelenie 7500 z proponowanych 30 000 satelitów na orbity od 525 do 535 kilometrów. Od tego czasu SpaceX wystrzelił cztery partie satelitów „Cluster 5” na orbity Gen2 autoryzowane przez FCC, ale wydają się one faktycznie identyczne z poprzednimi satelitami Starlink.

Kolejna partia 5 ma zostać wystrzelona już 24 marca z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Druga partia satelitów V2 Mini, klaster 6-2, ma zostać wystrzelona nie później niż 30 marca, również z Cape Canaveral, ale nie jest pewne, czy problemy z satelitami V2 Mini na orbicie opóźnią ten start.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *