SpaceX wystrzelił 22 minisatelity Starlink 22 V2

Po kilku opóźnieniach związanych z pogodą Falcon 9 z powodzeniem wystartował o 2:19 czasu wschodniego (06:19 UTC) i zszedł na południowy wschód, aby dostarczyć 22 satelity Starlink drugiej generacji, znane również jako minisatelity Starlink V2.

Te 22 satelity V2 zostały rozmieszczone nieco ponad godzinę po wystrzeleniu na orbicie o nachyleniu 43° jako część grupy 6-3. Te satelity V2 są większe niż satelity V1.5, przy czym satelity V1.5 ważą około 306 kg (675 funtów), a małe satelity V2 ważą 800 kg (1800 funtów).

Z powodu tej różnicy w wadze Falcon 9 może pomieścić tylko 22 takie satelity, ale każdy z nich oferuje znacznie większe możliwości niż jego poprzednicy. V2 mini Starlinks może wykorzystywać co najmniej czterokrotnie większą przepustowość niż V1.5 na satelitę i zapewnia lepszą manewrowość na orbicie dzięki nowym silnikom Argonne Hall.

Drugi stopień Falcona 9 kontynuuje orbitę, gdy pierwszy stopień kończy palenie wlotowe poniżej Drogi Mlecznej (Richard Angel)

Falcon 9, który ukończył tę misję, był B1076 podczas swojego piątego lotu, wcześniej obsługując CRS-26, OneWeb #16, Starlink 6-1 i Intelsat 40E/TEMPO. Około ośmiu i pół minuty po starcie bombowiec B1076 wylądował wraz z dronem „A Shortfall of Gravitas”.

Ten wzmacniacz prawdopodobnie jest rekordzistą pod względem największej masy wysłanej na orbitę dla Falcona 9 o masie 17,6 ton i nadal jest w stanie pomyślnie wylądować dronem. Gdy SpaceX zwróci ten wzmacniacz do Port Canaveral, zostanie on przewieziony do Hangaru X w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, gdzie zostanie przekształcony w boczny wzmacniacz Falcon Heavy do wystrzelenia EchoStar 24, obecnie zaplanowanego na sierpień tego roku. Wzmacniacz nie był jedynym sprawdzonym urządzeniem podczas tego startu — połówki owiewek odbywały w sumie ósmą podróż i zostaną wyciągnięte z oceanu przez statek ratunkowy „Doug”.

READ  Naukowcy twierdzą, że odkryto najstarszy las na świecie

SpaceX podjął również próbę wystrzelenia Falcona 9 z ładunkiem Iridium OneWeb z bazy sił kosmicznych Vandenberg dziś rano. Jednak odliczanie sekund T-55 zostało anulowane. Obecnie nie wiadomo, na czym polega problem, ale jeśli to możliwe, SpaceX spróbuje ponownie jutro o tej samej porze, o 6:15 czasu pacyficznego (13:15 UTC).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *