SpaceX wystrzeliwuje satelitę GPS nowej generacji

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

SpaceX wystrzelił na orbitę nowego satelitę Global Positioning System (GPS) w imieniu armii USA w środę, kontynuując wysiłki na rzecz wzmocnienia konstelacji satelitów do globalnego pozycjonowania i nawigacji z obsługą smartfonów. Aplikacjeoperacje wojenne i nie tylko.

Satelita GPS został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 o godzinie 7:24 czasu wschodniego z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie.

SpaceX później potwierdził, że satelita został rozmieszczony ćwierkać Wyświetla wideo z danej chwili.

Misja wyniosła szósty statek kosmiczny z nowej generacji satelitów GPS, zwany GPS III, na orbitę około 12 550 mil (20 200 km) nad powierzchnią Ziemi, gdzie obecnie działa ponad 30 satelitów GPS. Obraca się wokół planety mniej więcej raz na 12 godzin i stale nadaje sygnały radiowe, aby określić dokładną lokalizację obiektów na Ziemi. Następna generacja satelitów GPS III, wyprodukowana przez Lockheed Martinzmodernizuje ten system, planując budowę do 32 satelitów, w tym sześciu wystrzelonych od 2019 roku.

Choć usługi GPS są rutynowo wykorzystywane przez smartfony, Lockheed Martin zaznacza na swojej stronie internetowej, że służą one również celom militarnym.

„Przestrzeń stała się bardziej kontrowersyjnym środowiskiem – z bardziej konkurencyjnymi przeciwnikami” – czytamy na stronie internetowej firmy. Nasi bojownicy potrzebują udoskonalonych zdolności, aby przeciwdziałać ewoluującym zagrożeniom. Potrzeba ponownego skupienia się na GPS jako „systemie wojennym” nigdy nie była bardziej oczywista”.

Satelity GPS poprzedniej generacji zaczęły działać pod koniec lat 90.

Po tym, jak Falcon 9 wystartował z Przylądka Canaveral i zużył większość paliwa, pierwszy stopień – duża dolna sekcja, która zapewnia początkowy ciąg podczas startu – odłączył się od drugiego stopnia rakiety i satelity i powrócił do precyzyjnego punktu lądowania na platformie w morze. To rutynowy manewr SpaceX, który regularnie odzyskuje i ponownie wykorzystuje swoje rakiety w celu obniżenia kosztów.

READ  W Hiszpanii odkryto skamieniałości żółwia morskiego wielkości samochodu z epoki dinozaurów

Środowa rakieta wspomagająca pierwszego stopnia, która została wcześniej wystrzelona, ​​została wykorzystana w misji SpaceX Crew-5, która przeniosła czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w październik 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *