Stabilność ropy w obawach o recesję gospodarczą przeczy pozytywnym chińskim sygnałom

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy ustabilizowały się w poniedziałek, ponieważ utrzymująca się luźna polityka monetarna Chin spotkała się z obawami, że rosnąca inflacja i koszty energii mogą popchnąć światową gospodarkę w recesję.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 17 centów, czyli 0,2%, do 91,80 USD za baryłkę do 09:15 GMT, odbiwszy się od 6,4 procentowego spadku w zeszłym tygodniu. Cena ropy US West Texas Intermediate wyniosła 85,67 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 6 centów, czyli 0,1%, po spadku o 7,6% w zeszłym tygodniu.

Chiński bank centralny uruchomił średnioterminowe pożyczki w ramach polityki pieniężnej zapadające w poniedziałek, przy jednoczesnym utrzymaniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie przez drugi miesiąc, co jest sygnałem, że bank centralny będzie nadal prowadził luźną politykę pieniężną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wysoki rangą urzędnik Narodowej Administracji Energii powiedział w poniedziałek, że Pekin znacznie zwiększy krajowe możliwości dostaw energii i wzmocni kontrolę ryzyka w przypadku towarów, w tym węgla, ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej.

Inny urzędnik państwowy powiedział na konferencji prasowej w Pekinie, że Chiny zwiększą swoje rezerwy na główne towary.

Analityczka CMC Markets, Tina Teng, powiedziała, że ​​ropa znalazła wsparcie dzięki połączeniu różnych czynników, w tym wypowiedzi chińskiego prezydenta Xi Jinpinga na konferencji partyjnej, która uspokoiła politykę akomodacyjną gospodarki, co jest pozytywnym znakiem dla perspektyw popytu.

Oczekuje się, że Chiny opublikują w tym tygodniu dane handlowe i gospodarcze, przy czym wzrost PKB w trzecim kwartale prawdopodobnie odbije się w stosunku do poprzedniego kwartału, ale 2022 może być najgorszym rokiem dla Chin od prawie pół wieku.

Tymczasem mocniejszy dolar i podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA ograniczyły wzrosty cen.

Prezes Louis Federal Reserve Bank, James Bullard, powiedział w piątek, że inflacja stała się „złośliwa” i trudna do zatrzymania, uzasadniając dalsze „załadowywanie wstępne” większymi wzrostami cen o trzy czwarte punktu procentowego.

READ  Benzyna po raz pierwszy kosztuje średnio 5 USD za galon

Gita Gopinath, wysoki rangą urzędnik w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, powiedziała w poniedziałek, że inflacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje uparta, a wzrost w krajach Unii Europejskiej spadnie do pół procenta.

Dostawy ropy mają pozostać napięte po tym, jak OPEC i jego sojusznicy, tacy jak Rosja, zobowiązali się 5 października do zmniejszenia produkcji o 2 miliony baryłek dziennie, jako wojna na słowa między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi, de facto liderem Organizacji krajów eksportujących ropę naftową może zwiastować większą zmienność.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Mohi Narayan w New Delhi i Florence Tan w Singapurze. Montaż przez Jerry’ego Doyle’a i Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *