Stanom Zjednoczonym wolno teraz przejmować rosyjskie aktywa państwowe. Jak to działa?

Waszyngton (AFP) – Większe Stany Zjednoczone Pakiet pomocowy dla Ukrainy Inni sojusznicy podpisali w środę przez prezydenta Joe Bidena również pozwalają na to administracji Zajęcie rosyjskiego majątku państwowego Istniejące w USA i wykorzystywane na rzecz Kijowa.

Może to oznaczać kolejne 5 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy pochodzącej z już zamrożonych udziałów rosyjskiego banku centralnego w Stanach Zjednoczonych. Przepadki zostaną zrealizowane na podstawie przepisów ustawy Repo, w skrócie Ustawa o odbudowie dobrobytu gospodarczego i szans dla Ukraińców, Co zostało uwzględnione w projekcie ustawy pomocowej.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone przejęły aktywa bez zgody pozostałych członków G7 i Unii Europejskiej.

Jaka jest różnica między zamrożeniem a zajęciem?

Na początku inwazji Moskwy na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich sojusznicy natychmiast zamrozili rosyjski majątek zagraniczny o wartości 300 miliardów dolarów. Pieniądze te pozostały niewykorzystane – głównie w krajach UE – w miarę trwania wojny. Ale prawie 5 miliardów dolarów jest w Stanach Zjednoczonych

Zamrożone aktywa są wyłączone i Moskwa nie może uzyskać do nich dostępu, ale nadal stanowią własność Rosji. Chociaż rządy na ogół mogą bez trudności zamrozić mienie, przekształcenie tego mienia w skonfiskowane aktywa, które można sprzedać Ukrainie, wymaga dodatkowego poziomu procedur sądowych, w tym podstawy prawnej i orzeczenia sądowego.

Od ponad roku urzędnicy z wielu krajów debatują nad legalnością konfiskaty pieniędzy i wysyłania ich na Ukrainę.

Jak szybko mogłoby się to wydarzyć?

Nowe amerykańskie prawo wymaga od Prezydenta i Departamentu Skarbu rozpoczęcia ustalania lokalizacji rosyjskich aktywów w USA w ciągu 90 dni i złożenia raportu Kongresowi w ciągu 180 dni. Miesiąc po tym okresie prezydent będzie mógł „zająć, skonfiskować, przenieść lub w inny sposób posiadać” wszelkie aktywa suwerennego państwa rosyjskiego, w tym wszelkie odsetki, na obszarze jurysdykcji USA.

Stany Zjednoczone chcą jednak nadal konsultować się z globalnymi sojusznikami i współpracować, co prawdopodobnie spowolni ten proces.

READ  Podarowany przez Ukrainę granatnik uderza w szefa polskiej policji | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę, że kwestia ta będzie ważnym tematem podczas spotkania przywódców G7 we Włoszech w czerwcu przyszłego roku, dodając, że „ideałem byłoby, abyśmy wszyscy działali razem”.

Co Stany Zjednoczone mogą zrobić z tymi pieniędzmi?

Biden ma swobodę decydowania o tym, jak wydać pieniądze dla Ukrainy, ale przed podjęciem działań musi skonsultować się z innymi członkami G7.

Ustawodawstwo stanowi, że „wszelkie wysiłki Stanów Zjednoczonych mające na celu przejęcie i ponowne wykorzystanie rosyjskiego suwerennego majątku” muszą być podejmowane wspólnie z międzynarodowymi sojusznikami, w tym z G7, 27-narodową Unią Europejską i innymi krajami w ramach skoordynowanych wysiłków.

Decydenci, w tym sekretarz skarbu Janet Yellen, stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone podjęły działania bez wsparcia sojuszników z G7.

„Kongres zrobił ważny krok w tych wysiłkach, uchwalając ustawę Repo, a ja w nadchodzących tygodniach będę kontynuować szeroko zakrojone dyskusje z naszymi partnerami z G7 w sprawie wspólnej ścieżki naprzód” – powiedziała Yellen po przyjęciu ustawy.

Czy Europa przejmie także rosyjskie aktywa?

Unia Europejska zaczęła już rezerwować nadzwyczajne zyski generowane przez zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego. Związek szacuje, że odsetki od tych pieniędzy mogłyby zaoszczędzić około 3 miliardów euro (3,3 miliarda dolarów) rocznie.

„Rosjanie nie będą zbyt zadowoleni. Kwota pieniędzy, 3 miliardy dolarów rocznie, nie jest czymś wyjątkowym, ale nie jest bez znaczenia”. Powiedział reporterom w marcu.

Niektórzy europejscy przywódcy wyrazili jednak wahania co do kontynuowania planu formalnego przejęcia rosyjskich aktywów w Europie.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde Miało to miejsce podczas wydarzenia zorganizowanego przez Radę Stosunków Zagranicznych Na początku tego miesiąca powiedział, że zajęcie rosyjskich aktywów „jest czymś, co należy rozważyć bardzo ostrożnie” i może „zacząć naruszać międzynarodowy porządek prawny”.

READ  Bank Światowy zawiesza wszystkie programy w Rosji i Białorusi

Jakie jest ryzyko?

Krytycy ustawy repo twierdzą, że wykorzystanie globalnych finansów jako broni przeciwko Rosji może zaszkodzić pozycji dolara amerykańskiego jako dominującej waluty świata.

Zajęcie aktywów Rosji mogłoby skłonić kraje takie jak Chiny – największy posiadacz amerykańskich obligacji skarbowych – do uznania, że ​​utrzymywanie swoich rezerw w dolarach amerykańskich nie jest bezpieczne.

the Heritage Foundation skrytykowała konserwatystów Przejmowanie rosyjskich aktywów między innymi w celu osłabienia globalnego systemu finansowego denominowanego w dolarach, twierdząc, że „narazi to i tak już kruchą gospodarkę na niezamierzone konsekwencje i ryzyko, na które Stany Zjednoczone nie były przygotowane”.

Władze rosyjskie ostrzegały, że nowe prawo osłabi światowy system finansowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *