Stany Zjednoczone i Ukraina czekają, czy Rosja dotrzyma słowa

przypisane mu…Eduardo Soteras/AFP – Getty Images

Nairobi, Kenia – Skutki wojny na Ukrainie odbiły się echem na całym świecie, zwłaszcza w Afryce, gdzie zakaz eksportu zboża z Ukrainy spowodował wzrost cen pszenicy i zaostrzył głód i głód.

Więc UrzędnicyGrupy pomocowe i importerzy pszenicy w całej Afryce z zadowoleniem przyjęli piątkowe porozumienie w sprawie zniesienia zakazu eksportu zboża na Ukrainie, gdzie wojna doprowadziła do niedoborów zbóż i gwałtownych wzrostów cen żywności na całym kontynencie afrykańskim.

„Śruby się zwężały, więc umowa powinna pomóc nam oddychać” – powiedziała Celestine Toamba, dyrektor generalny La Pasta, największego producenta mąki i makaronu w zachodnioafrykańskim kraju Kamerunu.

Umowa pośredniczona przez ONZ między Rosją a Ukrainą ma szczególne znaczenie w 14 krajach afrykańskich, Według Organizacji ds. Wyżywienia i RolnictwaPołowa importu pszenicy zależy od dwóch walczących krajów. Jeden kraj, Erytrea, jest od nich całkowicie uzależniony.

Porozumienie będzie miało ograniczony wpływ w niektórych innych częściach Afryki, ponieważ kraje zmagają się z wewnętrznymi kryzysami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi, które również przyczyniły się do wzrostu głodu i gwałtownych cen żywności, powiedział Nazanin Moshiri, analityk International Crisis Group.

Dotyczy to zwłaszcza krajów Afryki Wschodniej, gdzie najgorsza susza wystąpiła od czterech dekad Zniszczenie gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskichRzeki i studnie wyschły i Zabił setki dzieci.

a Wojna domowa w Etiopiiniepewność polityczna w Sudankonflikt i terroryzm w krajach takich jak Burkina Faso, Budżetowy A Somali Uniemożliwić rządom i agencjom humanitarnym udzielanie pomocy wielu potrzebującym.

W Kenii rosnący dług publiczny i inflacja pomogły podnieść ceny żywności, prowadząc w ostatnich tygodniach do protestów ulicznych i powszechnego gniewu w mediach społecznościowych.

W związku ze zbliżającymi się 9 sierpnia wyborami powszechnymi, prezydent Uhuru Kenyatta w tym tygodniu zawieszony Podatki od importowanej kukurydzy spowodowały gwałtowne obniżenie kosztów detalicznych mąki kukurydzianej, ważnego produktu podstawowego.

READ  Statek wycieczkowy z 800 pasażerami zarażonymi dokami Covid w Sydney

Podczas piątkowej wizyty w Kenii Samantha Power, szefowa amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego, powiedziała: ogłosić 255 milionów dolarów pomocy w nagłych wypadkach dla kraju.

Wiele krajów afrykańskich opiera się głównie na ziarnach takich jak kukurydza, sorgo, proso i ryż. Ale ci, którzy konsumują pszenicę, w ostatnich latach coraz częściej woleli kupować pszenicę z Rosji, ponieważ jest ona tańsza niż zboże z innych krajów, mówi Hugo Debuix, dyrektor Cerealis w Paryżu, handlarz zbożem, który sprzedaje do kilkudziesięciu krajów afrykańskich. .

Niektóre kraje Afryki Zachodniej, takie jak Benin, Burkina Faso, Kamerun i Wybrzeże Kości Słoniowej, są szczególnie narażone na zakłócenia w eksporcie pszenicy z Rosji. Rządy wprowadziły ceny mrożonego chleba lub mąki, aby ograniczyć wysokie ceny pszenicy, które w ciągu ostatnich dwóch lat podskoczyły z około 250 dolarów za tonę latem 2020 roku do 530 dolarów wiosną tego roku.

Złagodzenie podwyżki cen może zająć trochę czasu. Pan Tuamba z La Pasta oszacował, że będzie to „najwcześniej od dwóch do trzech miesięcy, zanim dostaniemy tańszą pszenicę”.

The Umowa podpisana w Stambule w piątek Nadchodzi ponad miesiąc po prezydenturze Unii Afrykańskiej, prezydent Senegalu Macky Sall, Podróż do Rosji Wezwanie prezydenta Władimira Putina do wydania tak potrzebnych pigułek.

Zniesienie zakazu eksportu zbóż to dobra wiadomość, ale eksperci twierdzą, że nie odnosi się to do gwałtownie rosnących cen nawozów i paliw, które były napędzane wojną na Ukrainie i wpłynęły na bezpieczeństwo żywnościowe.

W Afryce Zachodniej, gdzie sezon sadzenia większości zbóż rozpoczął się w maju i czerwcu, niedobór niedrogich nawozów spowodowany wojną może spowodować, że region straci jedną czwartą produkcji w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynika z raportu. ocena Przez regionalny blok polityczny, Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy.

W Somalii, gdzie prawie połowa z 16 milionów mieszkańców kraju boryka się z niedoborami żywności, ceny nawozów wzrosły o 75 procent od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, twierdzi Tjada de Owen McKenna, dyrektor generalny Mercy Corps.

READ  Papież Franciszek mówi, że powinien ograniczyć podróże lub rozważyć przejście na emeryturę: drzwi są otwarte

„Dzisiejsza globalna katastrofa żywnościowa przekracza 20 milionów ton zboża, które utknęło na Ukrainie”, powiedział McKenna w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Abdi Latif Daher Zgłoszone z Nairobi, Kenii i Eliane Peltier Z Dakaru w Senegalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *