Stany Zjednoczone osiągają pułap zadłużenia, ponieważ stronnicze stanowisko podsyca obawy gospodarcze

WASHINGTON, 19 stycznia (Reuters) – W czwartek rząd USA osiągnął pułap 31,4 bln USD zadłużenia, w wyniku sporu między kontrolowaną przez Republikanów Izbą Reprezentantów a Demokratami prezydenta Joe Bidena w sprawie podniesienia pułapu, co może doprowadzić do kryzysu finansowego. Parę miesięcy.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała przywódcom Kongresu, w tym przewodniczącemu Izby Reprezentantów Kevinowi McCarthy’emu, że jej departament zaczął stosować nadzwyczajne środki zarządzania pieniędzmi, które mogą zapobiec niewypłacalności do 5 czerwca.

Republikanie, ze swoją nowo zdobytą większością w Izbie Reprezentantów, zamierzają poczekać na odpowiednie cięcia wydatków ze strony Bidena i kierowanego przez Demokratów Senatu, dopóki nie zakończą się awaryjne manewry Skarbu Państwa.

Liderzy korporacyjni i co najmniej jedna agencja ratingowa ostrzegają, że przedłużający się impas może zdestabilizować rynki i zdestabilizować i tak już chwiejną światową gospodarkę.

Yellen ostrzeżony Czerwcowa data obarczona jest „znaczną niepewnością”, ponieważ płatności i dochody rządowe to miesiące w przyszłości.

„Z całym szacunkiem wzywam Kongres do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony pełnej wiary i dobrej woli Stanów Zjednoczonych” – napisała Yellen w czwartkowym liście do przywódców Kongresu.

Ale nic nie wskazuje na to, by Republikanie lub Demokraci Bidena byli gotowi do ustąpienia.

Republikanie próbują wykorzystać swoją niewielką większość w Izbie Reprezentantów i pułap zadłużenia, aby wymusić cięcia w programach rządowych. Pomysł był badany na poprzednich etapach, ale eksperci finansowi kwestionowali jego wykonalność.

Biały Dom od razu odrzuca ten pomysł.

„Nie będzie żadnych negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia” – powtórzyła zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Olivia Dalton w Air Force One w czwartek. „Kongres musi rozwiązać tę kwestię bezwarunkowo, tak jak zrobił to trzy razy za (byłego republikańskiego prezydenta) Donalda Trumpa.

’za każdym razem’

Perspektywa gry na przewagi wzbudziła w Waszyngtonie i na Wall Street obawy związane z zaciekłą walką o pułap zadłużenia, która może być równie destrukcyjna jak przedłużająca się wojna z 2011 roku. Cięcia wydatków krajowych i wojskowych.

READ  Strategie Texas Hold'em Poker - Lepsza wydajność w grach

Moody’s Investors Service powiedział w czwartek, że ma nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte, aby uniknąć bankructwa Kongresu, ale negocjacje mogą się zakończyć, przyczyniając się do niestabilności rynku.

„Nie zamierzamy spłacać długu. Mamy możliwość zarządzania usługami i spłacania odsetek. Ale nie powinniśmy ślepo zwiększać pułapu zadłużenia” – powiedział agencji Reuters przedstawiciel Chip Roy, czołowy konserwatysta.

Roy odrzucił obawy dotyczące niestabilności rynków i ryzyka recesji.

„Tak mówią za każdym razem. To jak w zegarku” – powiedział Roy w wywiadzie. „Już zmierzamy do recesji. Pytanie brzmi, jak ona będzie wyglądać – dopóki połączenie polityki pieniężnej i polityki fiskalnej nie uratuje nas przed głupotą wydawania tak dużych pieniędzy”.

Ale liderzy korporacji wyrazili zaniepokojenie tym stanowiskiem.

„Obawiam się, że skorzystam z każdej możliwej okazji, aby nawiązać kontakt z ludźmi w Waszyngtonie i spróbować przekonać ich, że możemy być firmą i nie uważamy, że jest to coś, z czym można się bawić, „Goldman Sachs Group Inc. (GSN) — powiedział dyrektor naczelny David Solomon w czwartkowym wywiadzie.

Republikański przywódca Senatu Mitch McConnell przewidział, że pułap zadłużenia zostanie zniesiony w pierwszej połowie 2023 r. na warunkach wynegocjowanych przez Kongres i Biały Dom.

„To zawsze kontrowersyjna inicjatywa” – powiedział McConnell dziennikarzom z University of Louisville.

„Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że Ameryka nigdy nie powinna spłacać swojego długu. Nigdy tego nie zrobiła i nigdy nie będzie” – powiedział McConnell, dodając, że „podstawowa sprawa finansowania rządu stała się bardzo kontrowersyjna w mojej partii”.

W 1939 r. Kongres przyjął całkowity pułap zadłużenia jako ustawową maksymalną kwotę długu, jaką rząd może wyemitować w celu kontrolowania jego wzrostu. W praktyce środek ten nie miał takiego skutku, ponieważ Kongres wykorzystał roczny proces budżetowy – niezależny od pułapu zadłużenia – w celu ustalenia, ile pieniędzy wydać – w istocie, aby zrekompensować wcześniej zatwierdzone wydatki.

READ  Gracze wideo pozywają Microsoft w amerykańskim sądzie, aby powstrzymać przejęcie Activision

Plan republikański równoważy budżet federalny przez 10 lat, ograniczając wydatki uznaniowe do 2022 roku.

Tymczasem republikanie w Izbie Reprezentantów obiecują odrzucić rządowe rachunki finansowe lidera większości w Senacie, Chucka Schumera, podobnie jak dwupartyjny pakiet zbiorczy o wartości 1,66 biliona dolarów, przyjęty przez Kongres pod koniec zeszłego roku.

Schumer, najwyższy demokrata w Senacie, powiedział w oświadczeniu: „Kryzys polityczny związany z pułapem zadłużenia będzie miał druzgocący wpływ na lokalne gospodarki, amerykańskie rodziny i będzie niczym innym jak kryzysem gospodarczym w rękach republikanów”.

„Mamy nadzieję, że Demokraci zasiądą do stołu i będą negocjować w dobrej wierze”, powiedział republikański kongresmen Ben Kline, który kieruje konserwatywną grupą zadaniową ds. budżetu i wydatków. „Jest dużo miejsca na negocjacje, jeśli chodzi o kroki, które można podjąć, aby rozwiązać kryzys finansowy, który obserwujemy”.

Raporty Davida Morgana i Davida Laudera, dodatkowe raporty Lannah Nguyen, Jeffa Masona i Doiny Chiaku; Montaż autorstwa Scotta Malone’a, Bradleya Perretta i Chisu Nomiyamy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *