Stany Zjednoczone zakazują oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky z powodu rzekomych powiązań z Rosją

Skomentuj zdjęcie, Eugene Kaspersky, dyrektor generalny Kaspersky Lab

  • autor, Graema Bakera
  • Rola, BBC News, Waszyngton

Stany Zjednoczone ogłosiły plany zakazu sprzedaży oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky ze względu na jej rzekome powiązania z Kremlem.

Sekretarz handlu Gina Raimondo powiedziała w czwartek, że wpływ Moskwy na spółkę stwarza poważne ryzyko dla amerykańskiej infrastruktury i usług.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone zostały zmuszone do podjęcia działań ze względu na „zdolność i zamiary Rosji… gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów”.

„Kaspersky zasadniczo nie będzie mógł między innymi sprzedawać swojego oprogramowania na terenie Stanów Zjednoczonych ani dostarczać aktualizacji oprogramowania już używanego” – stwierdził Departament Handlu.

Kaspersky oświadczył, że zamierza wykorzystać „wszystkie prawnie dostępne opcje” w walce z zakazem i zaprzeczył swojemu zaangażowaniu w jakąkolwiek działalność zagrażającą bezpieczeństwu Ameryki.

Plan wykorzystuje szerokie uprawnienia przyznane przez administrację Trumpa w celu zakazania lub ograniczenia transakcji między firmami amerykańskimi a firmami technologicznymi z krajów „zagranicznego przeciwnika”, takich jak Rosja i Chiny.

Plan skutecznie zapobiegnie pobieraniu aktualizacji oprogramowania, odsprzedaży i licencjonowaniu produktów od 29 września, a nowa działalność zostanie ograniczona w ciągu 30 dni od ogłoszenia.

Sprzedawcom i dystrybutorom, którzy złamią te ograniczenia, grożą kary nałożone przez Departament Handlu.

Departament Handlu wymieni także dwie jednostki rosyjskie i jedną jednostkę firmy Kaspersky stacjonujące w Wielkiej Brytanii pod zarzutami współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Firma od dawna jest celem amerykańskich organów regulacyjnych. W 2017 roku Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakazał udostępniania swojego głównego produktu antywirusowego w sieciach federalnych, twierdząc, że jest powiązany z rosyjskim wywiadem.

Liczba dotkniętych klientów w Stanach Zjednoczonych jest klasyfikowana jako poufne dane biznesowe.

Jednak Reuters zacytował urzędnika Departamentu Handlu, który powiedział, że jest to „duża liczba” i obejmuje rządy stanowe i lokalne oraz firmy zapewniające łączność, energię i opiekę zdrowotną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *