Stonehenge nie zostało w widoczny sposób uszkodzone przez protestacyjną farbę. Jest czysty i gotowy na wejście na pokład zamachu stanu

Londyn (AFP) – Ruiny Stonehenge Która przetrwała tysiące lat, wydaje się nienaruszona klimatem Demonstranci zostali aresztowani aby spryskać go pomarańczową farbą – powiedział w czwartek urzędnik.

Nick Merriman, dyrektor naczelny English Heritage, powiedział, że pracownicy oczyścili kamienie i prawie 4500-letni pomnik pozostał nienaruszony.

„Trudno to zrozumieć i jesteśmy głęboko zasmuceni” – Merriman powiedziała BBC Radio 4. „To wandalizm jednego z najsłynniejszych pomników na świecie”.

Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO został ponownie otwarty i miał gościć tysiące ludzi Biesiadnicy świętują przesilenie letnieNajdłuższy dzień w roku na półkuli północnej, wczesny piątek.

Reporterka AP Karen Shammas donosi o protestach w rejonie Stonehenge przed uroczystościami zamachu stanu.

Stonehenge budowano na smaganej wiatrem równinie w południowej Anglii etapami, które rozpoczęły się 5000 lat temu. Jego pochodzenie i przeznaczenie pozostają nieco tajemnicze, chociaż kamienny krąg odpowiada wschodowi słońca podczas przesilenia letniego i zachodowi słońca podczas przesilenia zimowego, przyciągając rzesze spirytystów, kapłanów i czcicieli słońca.

73-letni mężczyzna i 21-letnia kobieta zostali w czwartek wypuszczeni za kaucją po zatrzymaniu poprzedniego dnia pod zarzutem wyrządzenia szkody o charakterze przestępczym, zniszczenia zabytkowego pomnika i zniechęcenia osoby do prowadzenia zgodnej z prawem działalności.

W środę za ten czyn wzięła odpowiedzialność grupa działaczy na rzecz zmian klimatycznych Just Stop Oil i opublikowała film przedstawiający mężczyznę zidentyfikowanego jako Rajan Naidu strzelającego pomarańczową mgłą z gaśnicy w stronę pionowego kopca.

Słychać było, jak ludzie zgromadzeni na miejscu krzyczeli „stop”, a jedna z osób interweniowała, podbiegając do Naidu i chwytając go za ramię. Gdy mężczyzna próbował odciągnąć go od pomnika, inny mężczyzna przyłączył się do walki i wyszarpnął farbę.

Druga demonstrantka, 21-letnia Niamh Lynch, zanim została zatrzymana, rzuciła trzema kamieniami.

Just Stop Oil twierdzi, że farba jest zrobiona ze skrobi kukurydzianej i rozpuszcza się w deszczu.

READ  Biden do Muira o zawieszeniu przez Putina traktatu nuklearnego z USA: „wielki błąd” i „bardzo nieodpowiedzialne”

Merriman powiedziała, że ​​eksperci oczyścili kamienie z pomarańczowego proszku, ponieważ obawiali się, jak zareaguje on z wodą.

Ten chwyt reklamowy był jednym z długiej serii aktów wandalizmu dokonanych przez Just Stop Oil, mających na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny. Protesty ustały Wydarzenia sportowepoplamione Słynne dzieła sztuki I Spowodowało to utrudnienia w ruchu. Działania te doprowadziły do ​​​​skazań, kar więzienia i powszechnej krytyki.

Premier Rishi Sunak szybko potępił demonstrację w Stonehenge, nazywając ją „haniebnym aktem wandalizmu”. Jego główny przeciwnik w przyszłomiesięcznych wyborach, przywódca laburzystów Keir Starmer, określił tę grupę jako „żałosną” i stwierdził, że szkody są „obsceniczne”.

Grupa uderzyła ponownie w piątek, przyznając się do oprysków Specjalna farba lotnicza Na lotnisku pod Londynem. Dwie kobiety zostały aresztowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *