Szczyt Pokojowy na Ukrainie: Przywódcy spotykają się w Szwajcarii, a Rosja jest nieobecna

AUBURGEN, Szwajcaria (AP) – Dziesiątki światowych przywódców zebrało się w sobotę w szwajcarskim kurorcie, aby omówić, jak zaprowadzić pokój na rozdartej wojną Ukrainie, choć wszelkie nadzieje na prawdziwy przełom zniweczyła nieobecność Rosji.

Po ponad dwóch latach wojny bojownicy Trzymajcie się z daleka Jak zawsze, gdy Kijów przestrzega swoich żądań, aby Rosja opuściła wszystkie zajęte przez siebie terytoria ukraińskie, Moskwa kontynuuje miażdżącą ofensywę, która przejęła już kontrolę nad dużymi obszarami wschodniej i południowej Ukrainy.

Pomimo nieobecności Rosji na konferencji W kurorcie Bürgenstock Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podziwiając Jezioro Czterech Kantonów, zauważył, że jednym z kryteriów powodzenia wydarzenia było „przywrócenie światu idei, że wspólne wysiłki mogą powstrzymać wojnę i zaprowadzić sprawiedliwy pokój”.

Uczestnicy musieli znaleźć trudną równowagę, a wielu krytykowało Rosję za naruszenie prawa międzynarodowego, jednocześnie zabezpieczając swoje stanowiska, aby pozostawić Moskwie otwarte drzwi do przyłączenia się do przyszłych rozmów pokojowych, które pewnego dnia mogą zakończyć konflikt.

„Są przedstawiciele Ameryki Łacińskiej, Afryki, Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i Pacyfiku, Ameryki Północnej oraz przywódcy religijni” – powiedział Zełenski. „Teraz nie ma tu Rosji. Dlaczego? Bo gdyby Rosja była zainteresowana pokojem, nie byłoby wojny”.

„Musimy wspólnie zdecydować, co oznacza sprawiedliwy pokój dla świata i jak można go osiągnąć w naprawdę trwały sposób” – powiedział. Dodał: „Na pierwszym szczycie pokojowym musimy ustalić, jak osiągnąć sprawiedliwy pokój, abyśmy na drugim szczycie mogli naprawdę zakończyć wojnę”.

Na czele około połowy ze 100 delegacji stanęli szefowie państw i rządów. Analitycy twierdzą, że frekwencja będzie kluczowym wskaźnikiem zasięgu wpływu Ukrainy i jej potężnych zachodnich popleczników na szerszą społeczność międzynarodową.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin starał się podać w wątpliwość szwajcarsko-ukraińską inicjatywę zorganizowania konferencji. Obecne były także takie kraje, jak Indie, Turcja i Arabia Saudyjska, które utrzymują, czasem lukratywne, stosunki z Moskwą – w przeciwieństwie do mocarstw zachodnich, które w związku z wojną nałożyły na Rosję sankcje.

READ  Izrael poinformował Stany Zjednoczone o planie ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej przed możliwą operacją w Rafah

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, powiedział na konferencji, że wiarygodne rozmowy pokojowe będą wymagały udziału Rosji i „trudnego rozwiązania”.

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan przyznał, że brakuje zaufania między Rosją a Ukrainą, mówiąc: „Każda strona uważa kroki drugiej (w płynnych propozycjach) za przedłużenie szerszych wysiłków wojennych”.

Dodał: „Wasze Ekscelencje, muszę również zaznaczyć, że ten szczyt mógłby być bardziej skoncentrowany na wynikach, gdyby na sali była obecna druga strona konfliktu – Rosja”.

Wiceprezydent USA Kamala Harrisreprezentujący Stany Zjednoczone, podczas gdy prezydent Joe Biden uczestniczył w kampanii zbierania funduszy w Kalifornii Pełne wsparcie amerykańskie Ogłoszono dla Ukrainy Nowa pomoc USA o wartości 1,5 miliarda dolarów Do szeregu projektów, takich jak infrastruktura energetyczna i bezpieczeństwo cywilne.

Chiny, Kto wspiera Rosję, dołączyło do kilkudziesięciu krajów, które wzięły udział w wydarzeniu. Pekin stwierdził, że jakikolwiek proces pokojowy będzie wymagał udziału Rosji i Ukrainy, i poruszył tę kwestię Jej własne pomysły na pokój.

W zeszłym miesiącu w ramach odrębnej inicjatywy Chiny i Brazylia zgodziły się na sześć „wspólnych porozumień” w celu osiągnięcia politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i zwróciły się do innych krajów o odegranie roli w promowaniu rozmów pokojowych, które odbędą się „w odpowiednim czasie” zarówno z Rosją, jak i Brazylią. Ukraina zaniepokojona.

Spór w sprawie Ukrainy ma swoje korzenie w bezpieczeństwie Europy – najkrwawszym konflikcie na kontynencie od czasów II wojny światowej – oraz w geopolityce głównych mocarstw.

Przedstawiciele wywiadu USA twierdzą, że Chiny zwiększyły sprzedaż do Rosji obrabiarek, mikroelektroniki i innych technologii, których Moskwa używa do produkcji rakiet, czołgów, samolotów i innej broni napędzającej swoje wysiłki wojenne.

„Jasne jest, że Chin tu nie ma i zakładam, że ich tu nie ma, ponieważ Putin poprosił je, aby nie przyjeżdżały, a oni zmusili Putina” – powiedział Jake Sullivan, starszy doradca Bidena ds. polityki zagranicznej. „I myślę, że to mówi coś o stanowisku Chin w sprawie wojny Rosji na Ukrainie”.

READ  Skrajnie prawicowi przeciwnicy Francji protestują, gdy kampania wyborcza wkracza w ostatni tydzień

Zarówno Harris, jak i Sullivan przyznali, że nie wszyscy uczestnicy byli zgodni co do ostatecznego osiągnięcia porozumienia pokojowego.

Siły rosyjskie kontrolują prawie jedną czwartą Ukrainy osiągnął zdobycze terytorialne W ostatnich miesiącach. Kiedy zeszłego lata rozpoczęły się rozmowy o szczycie pokojowym zorganizowanym przez Szwajcarię, siły ukraińskie odbiły niedawno duże obszary terytorium, zwłaszcza w pobliżu południowego miasta Chersoń i północnego miasta Charków.

Konferencja skupia się na trzech punktach porządku obrad – postrzeganych jako najmniej kontrowersyjne elementy 10-punktowej „formuły pokojowej” Zełenskiego: bezpieczeństwo nuklearne, w tym w okupowanej przez Rosję elektrowni Zaporoże; Możliwa wymiana jeńców wojennych; i globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Wojna przerwała transport żywności i nawozów przez Morze Czarne.

Plan Zełenskiego przewidywał także wycofanie sił rosyjskich z okupowanych terytoriów Ukrainy, zaprzestanie działań wojennych i przywrócenie pierwotnych granic Ukrainy z Rosją, w tym wycofanie się Rosji z okupowanego Półwyspu Krymskiego. Ponieważ Ukraina znajduje się obecnie w defensywie, nadzieje te wydają się coraz bardziej odległe.

Putin chce, aby wszelkie porozumienie pokojowe opierało się na wynegocjowanym na początku wojny projekcie porozumienia, które zawierałoby postanowienia dotyczące neutralności Ukrainy i ograniczeń dla jej sił zbrojnych, opóźniając jednocześnie rozmowy w sprawie terytoriów okupowanych przez Rosję. Wieloletnie dążenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO rozgniewało Moskwę.

Chce, aby Ukraina zrezygnowała z prób przystąpienia do NATO i wycofała swoje siły z obszarów nielegalnie zaanektowanych przez Rosję w 2022 roku.

„Sytuacja na polu bitwy zmieniła się dramatycznie” – powiedział Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Russia Eurasia Center, zauważając, że chociaż Rosja „nie może szybko osiągnąć swoich maksymalnych celów środkami militarnymi”, na polu bitwy nabiera tempa.

Podczas gdy światowi przywódcy dyskutowali o drodze do pokoju w Szwajcarii, pole bitwy na Ukrainie nadal trwało, gdzie w piątkowy i sobotni wieczór w wyniku bombardowań zginęło co najmniej trzech cywilów, a 15 innych zostało rannych – podali urzędnicy regionalni.

READ  Rosja bada doniesienia medialne o obecności brytyjskich sił specjalnych SAS na Ukrainie

Tymczasem Wiaczesław Gładkow, gubernator południowego obwodu Biełgorodu w Rosji, w poście w mediach społecznościowych oskarżył Ukrainę o zamach bombowy, który w piątek miał miejsce w pięciopiętrowym apartamentowcu w mieście Szczebykino, w wyniku czego zginęło pięć osób. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Kijowa.

___

Ken Moritsugu w Pekinie i Joanna Kozłowska w Londynie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *