Tajwan odrzuca chińskie „nielegalne, nieodpowiedzialne” ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem

  • Rozpoczęły się chińskie ćwiczenia wojskowe, w tym żywy ogień
  • Podejrzane drony latające nad wyspami Tajwanu
  • Tajwan twierdzi, że włamano się na kilka rządowych stron internetowych
  • Chiny twierdzą, że to sprawa wewnętrzna

TAIPEI, 4 sierpnia (Reuters) – Chiny rozpoczęły w czwartek bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem w sześciu obszarach otaczających Tajwan, dzień po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na samorządnej wyspie, którą Pekin uważa za swoją suwerenność. Terytorium.

Po zaplanowanym rozpoczęciu o 04:00 GMT chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że ćwiczenia rozpoczną się i zakończą w niedzielę o 04:00 GMT. Powiedział, że obejmuje to bezpośrednie ostrzał wód i przestrzeni powietrznej otaczającej Tajwan. Czytaj więcej

Tajwańscy urzędnicy powiedzieli, że ćwiczenia naruszają zasady ONZ, wkraczają w przestrzeń terytorialną Tajwanu i stanowią bezpośrednie wyzwanie dla wolnej żeglugi powietrznej i morskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rządząca na Tajwanie Demokratyczna Partia Postępowa powiedziała, że ​​Chiny przeprowadzają ćwiczenia wzdłuż ruchliwych międzynarodowych dróg wodnych i powietrznych, które są „nieodpowiedzialnym i nielegalnym zachowaniem”.

Mapa przedstawiająca sześć lokalizacji, w których Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe.

Rzecznik gabinetu Tajwanu stanowczo potępił ćwiczenia, dodając, że strony internetowe Ministerstwa Obrony, MSZ i Kancelarii Prezydenta zostały zaatakowane przez hakerów.

W środę wieczorem, kilka godzin po wyjeździe Pelosi do Korei Południowej, niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały nad obszarem Wysp Kinmen u wybrzeży Tajwanu, poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Czytaj więcej

Generał dywizji Chang Zone, śpiewany z dowództwa wojskowego Kinmen, powiedział agencji Reuters, że drony przybyły w parach i dwukrotnie poleciały w rejon Kinmen około godziny 21:00 (1300 GMT) w środę. i 22:00

„Natychmiast rzuciliśmy iskrami, aby ich odpędzić po udzieleniu ostrzeżeń. Potem zawrócili. Weszli do naszego zastrzeżonego obszaru i dlatego ich rozproszyliśmy” – powiedział.

Chiny, które uznają Tajwan za swoje terytorium i zastrzegają sobie prawo do jego okupacji siłą, powiedziały w czwartek, że różnice między nimi a samorządną wyspą są sprawą wewnętrzną. Czytaj więcej

READ  Ławki narodowe są wolne po Mets, fasoli Francisco Lindor

Chińskie Biuro ds. Tajwanu z siedzibą w Pekinie powiedziało: „Nasza kara za niepodległość pro-Tajwanu, siły zewnętrzne jest sprawiedliwa i legalna.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi nazwał wizytę Pelosi na Tajwanie „szalonym, lekkomyślnym i wysoce irracjonalnym” działaniem USA, podała państwowa telewizja CCTV.

Przemawiając na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Azji Południowo-Wschodniej w Phnom Penh w Kambodży, Wang powiedział, że Chiny podjęły wielkie wysiłki dyplomatyczne, aby uniknąć kryzysu, ale nigdy nie pozwolą, aby zaszkodziły swoim podstawowym interesom.

Ministrowie spraw zagranicznych ostrzegli wcześniej w oświadczeniu, że niestabilność spowodowana napięciami w Cieśninie Tajwańskiej może prowadzić do „błędnych obliczeń, poważnego konfliktu, otwartych konfliktów i nieprzewidywalnych wyników wśród głównych mocarstw”. Czytaj więcej

„Towarzysz Pelosi”

Co niezwykłe, ćwiczenia w sześciu obszarach wokół Tajwanu zostały ogłoszone na początku tego tygodnia z mapą lokalizacyjną rozprowadzoną przez oficjalną chińską agencję informacyjną Xinhua – pokazującą potrzebę, aby niektórzy analitycy i naukowcy grali przed publicznością krajową i zagraniczną. Czytaj więcej

W czwartek osiem najpopularniejszych pozycji w chińskim serwisie Weibo podobnym do Twittera było związanych z Tajwanem, przy czym większość wyrażała poparcie dla ćwiczeń lub gniewu na Pelosi.

„Zjednoczmy ojczyznę”, napisało kilku użytkowników.

W Pekinie obszar wokół ambasady USA był w czwartek niezwykle ciasny, podobnie jak przez cały tydzień. Nie było żadnych znaczących protestów ani wezwań do bojkotu amerykańskich produktów.

„Myślę, że to (wizyta Pelosiego) to dobra rzecz”, powiedział mężczyzna o nazwisku Zhao w centralnej dzielnicy biznesowej stolicy. „Daje nam to możliwość okrążenia Tajwanu, a następnie wykorzystamy tę okazję, by zająć Tajwan siłą. Myślę, że zawdzięczamy towarzyszowi Pelosiemu”.

Pelosi, najbardziej znana amerykańska gość na Tajwanie od 25 lat, pochwaliła demokrację i zobowiązała się do solidarności ze Stanami Zjednoczonymi podczas jej krótkiego postoju, mówiąc, że gniew Chin nie może powstrzymać światowych przywódców przed podróżowaniem tam.

READ  Angel Reese opuści LSU i przystąpi do draftu do WNBA

Chiny wezwały ambasadora USA w Pekinie i zawiesiły import wielu produktów rolnych z Tajwanu, aby zaprotestować przeciwko jego wizycie.

„Nasza delegacja przybyła na Tajwan, aby jasno powiedzieć, że nie opuścimy Tajwanu” – powiedział Pelosi prezydentowi Tajwanu Tsai Ing-wenowi, który, jak podejrzewa Pekin, dąży do formalnej niepodległości – czerwona linia dla Chin. Czytaj więcej

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, solidarność Ameryki z Tajwanem jest ważna i to właśnie tu dzisiaj wnosimy”.

Stany Zjednoczone i Grupa Siedmiu ministrów spraw zagranicznych ostrzegły Chiny przed wykorzystywaniem wizyty Pelosi jako pretekstu do działań zbrojnych przeciwko Tajwanowi.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział wcześniej w tym tygodniu, że Pelosi ma prawo odwiedzić Tajwan, jednocześnie podkreślając, że podróż nie narusza suwerenności Chin ani długoletniej polityki Stanów Zjednoczonych „jednych Chin”.

Stany Zjednoczone nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są zobowiązane przez prawo USA do zapewnienia środków samoobrony.

Chiny postrzegają wizyty amerykańskich urzędników na Tajwanie jako uspokajający sygnał dla obozu niepodległościowego na wyspie. Tajwan odrzuca roszczenia Chin do suwerenności, mówiąc, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o przyszłości wyspy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raportowanie Yimou Lee; Dodatkowe raporty Tony’ego Munro; Napisane przez Raju Gopalakrishnana; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *