Tesla anuluje plany dotyczące tanich samochodów w obliczu ostrej konkurencji ze strony chińskich samochodów elektrycznych

Napisane przez Hyunjoo Jina, Norihiko Shirozo i Bena Klaymana

(Reuters) – Tesla Inc anulowała długo obiecywany tani samochód, na którym inwestorzy polegali, aby zapewnić jej rozwój w kierunku producenta samochodów na rynek masowy, według trzech źródeł zaznajomionych ze sprawą i pism firmowych, do których Reuters dotarł.

Źródła podają, że producent samochodów będzie w dalszym ciągu opracowywać autonomiczną robotaxi na tej samej platformie dla małych pojazdów.

Decyzja ta oznacza porzucenie długoterminowego celu, który dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, często określał jako swoją podstawową misję: niedrogie samochody elektryczne dla mas. Jego pierwszy „plan generalny” dla firmy z 2006 roku przewidywał najpierw produkcję luksusowych modeli, a następnie przeznaczenie zysków na sfinansowanie „taniego samochodu rodzinnego”.

Akcje Tesli spadły o 6% w godzinach porannych po raporcie Reutersa.

Od tego czasu Musk wielokrotnie obiecywał inwestorom i konsumentom taki samochód. W styczniu ubiegłego roku Musk powiedział inwestorom, że Tesla planuje rozpocząć produkcję niedrogiego modelu w swojej fabryce w Teksasie w drugiej połowie 2025 r., po opublikowaniu ekskluzywnego raportu Reutersa szczegółowo opisującego te plany.

Obecnie najtańszy model Tesli, sedan Model 3, kosztuje w Stanach Zjednoczonych około 39 000 dolarów. Ceny nieistniejącego już samochodu podstawowego, czasami określanego jako Model 2, miały zaczynać się od około 25 000 dolarów.

Tesla nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

To wyraźne odwrócenie sytuacji następuje w czasie, gdy Tesla staje w obliczu ostrej konkurencji na całym świecie ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych, którzy zalewają rynek samochodami o cenie do 10 000 dolarów. Plan autonomicznej roboty-taksówki, którego wdrożenie może zająć więcej czasu, stanowi trudniejsze wyzwanie inżynieryjne i większe ryzyko regulacyjne.

Dwa źródła podały, że o decyzji Tesli o anulowaniu Modelu 2 dowiedziały się na spotkaniu, w którym wzięło udział kilkudziesięciu pracowników, z których jedno powiedziało, że spotkanie odbyło się pod koniec lutego.

„Zaleceniem Elona jest korzystanie z w pełni zautomatyzowanej taksówki” – powiedziała ta osoba.

Trzecie źródło potwierdziło anulowanie i stwierdziło, że nowe plany zakładają produkcję robotaksji, ale w znacznie mniejszych ilościach, niż oczekiwano w przypadku Modelu 2.

Kilka wiadomości firmy na temat tej decyzji, które sprawdziło Reuters, obejmowało list z 1 marca od anonimowego kierownika programu dotyczącego niedrogiego samochodu, w którym omawiał z personelem inżynieryjnym koniec projektu i doradzał mu, aby zaprzestał namawiania dostawców do „anulowania programu”.

Czwarta osoba zaznajomiona z planami Tesli wyraziła optymizm co do decyzji o odejściu od strategii tanich samochodów na rzecz robotyki – sektora, który Musk postrzega jako przyszłość mobilności. Źródło ostrzegło, że plany dotyczące produktów Tesli mogą ponownie ulec zmianie w zależności od warunków ekonomicznych.

READ  Apple i Goldman oferują amerykańskie konto oszczędnościowe z rocznym oprocentowaniem 4,15%.

Zarabianie na pojazdach klasy podstawowej jest wyzwaniem dla każdego producenta samochodów. Jednak opóźnienie Tesli w realizacji samochodu, który Musk kiedyś nazywał swoim marzeniem, utrudniło zadanie, ponieważ obecnie samochód ten musi stawić czoła znacznie większej konkurencji w tym przedziale cenowym.

Podczas gdy Tesla spędziła lata na opracowywaniu eksperymentalnego Cybertrucka, drogiego elektrycznego pickupa, chińscy producenci samochodów pospieszyli do produkcji niedrogich pojazdów elektrycznych, zdobywając udział w rynku, uzyskując korzyści skali i oferując konsumentom okazyjne ceny, z którymi borykali się inni producenci samochodów. .

Podczas gdy chińskie samochody elektryczne rzucają wyzwanie dominacji Tesli, Musk zajmuje się swoim rozległym imperium, które obejmuje producenta rakiet SpaceX, twórcę chipów mózgowych Neuralink i giganta mediów społecznościowych X, którego Musk przejął w 2022 r. Platforma wcześniej nazywana Twitterem podupadła. Pod niekonsekwentnym zarządzaniem Muska straciła większość swojej wartości, ponieważ firma straciła przychody i reklamodawców.

Plany dotyczące niedrogiej Tesli są postrzegane jako klucz do osiągnięcia stratosferycznych ambicji Muska w zakresie wzrostu sprzedaży. Musk powiedział w 2020 r., że Tesla aspiruje do sprzedaży 20 milionów samochodów do 2030 r., czyli dwukrotnie więcej niż sprzedaje obecnie największy na świecie producent samochodów, Toyota. Ponieważ Model 2 nie żyje, nie jest jasne, w jaki sposób się tam dostanie.

Prognoza na samochód za 25 000 dolarów zwiększyła skromniejsze, ale wciąż ambitne oczekiwania analityków z Wall Street dotyczące sprzedaży Tesli. Prognozy te, zgodnie z dokumentem dotyczącym relacji inwestorskich Tesli, przewidują wzrost sprzedaży samochodów do 4,2 miliona do 2028 roku z 1,8 miliona w roku ubiegłym.

Musk wahał się już wcześniej nad tym projektem. W opublikowanej w zeszłym roku biografii przedsiębiorcy Walter Isaacson poinformował, że w 2022 roku Musk „wstrzymał” plany dotyczące samochodów elektrycznych klasy podstawowej, argumentując, że robotaxi Tesli sprawi, że samochód stanie się nieistotny. W książce napisano, że doradcy Muska namawiali go, aby kontynuował tę drogę.

„Zatrzymaj wszystkie dodatkowe czynności”

Według dwóch źródeł i komunikatów firmy zweryfikowanych przez Reuters, Tesla podczas rozmów z dostawcami nazwała projekt niedrogiego samochodu NV91 wewnętrznie, a zewnętrznie H422.

W listach anonimowego kierownika programu Tesli do pracowników odwoływano się do tych kryptonimów, omawiając zakończenie projektu. „Dostawcy muszą zaprzestać wszelkich dalszych działań związanych z H422/NV91” – napisano w jednym z pism wysłanych 1 marca.

READ  Europejski Bank Centralny obiecuje kolejne podwyżki stóp po bezprecedensowej podwyżce

Źródła podały, że nie znają wszystkich powodów decyzji o wstrzymaniu projektu.

W innym piśmie z dnia 1 marca dyrektor podziękował pracownikom inżynieryjnym za ich wysiłki i nalegał, aby udokumentowali zdobytą wiedzę.

„Chciałbym podziękować wszystkim za całą ich ciężką pracę i poświęcenie, aby wykroczyć poza granice i wdrożyć możliwie najlepszy projekt przy rygorystycznych ograniczeniach, z którymi musieliśmy pracować” – czytamy w wiadomości. „Nie chcemy, aby cała nasza ciężka praca poszła na marne, dlatego ważne jest, abyśmy łączyli i odpowiednio dokumentowali wszystko”.

Z komunikatów wynikało odwołanie spotkań związanych z projektem niedrogiego samochodu. Obydwa źródła podały, że niektórzy inżynierowie zostali przeniesieni.

Harmonogram i model biznesowy Tesli w zakresie robotyki pozostają niejasne. Musk publicznie przepowiedział przyszłość mobilności, w której autonomiczne taksówki mogą ostatecznie stać się bardziej popularnym środkiem transportu niż samochody kierowane przez ludzi. Powiedział, że Tesla, najcenniejszy producent samochodów na świecie, byłaby „warta zero” bez osiągnięcia pełnych możliwości samodzielnego prowadzenia pojazdu.

Obecnie samochody autonomiczne zostały zatwierdzone przez amerykańskie i chińskie agencje regulacyjne jedynie do użytku eksperymentalnego w bardzo ograniczonym zakresie na drogach publicznych.

Tesla musi jeszcze udowodnić, że jest w stanie wyprodukować samochód autonomiczny, mimo że Musk od lat przewidywał, że jest to tuż za rogiem, a prognoza ta była częściowo poparta wysoką wyceną Tesli. Producentowi samochodów grożą procesy sądowe i dochodzenia w sprawie wypadków z udziałem systemów wspomagających kierowcę autonomicznych i systemów w pełni autonomicznych, które nie są w pełni autonomiczne. Tesla obwinia za te wypadki nieuważnych kierowców.

Problemy z autopilotem Tesli należą do szeregu kwestii, które zostały poddane analizie. Producentowi samochodów grozi kolejne dochodzenie w sprawie szacunkowego zasięgu jego samochodów, które wszczęto po tym, jak w zeszłym roku agencja Reuters doniosła, że ​​Tesla sfałszowała mierniki zasięgu w swoich samochodach, aby prognozy były optymistyczne. W grudniu agencja Reuters podała, że ​​producent samochodów obwinia „nadużycie kierowcy” za chroniczne awarie elementów zawieszenia i układu kierowniczego, o których od dawna wiadomo było, że są wadliwe.

Według sondaży i ekspertów wizerunek Tesli jako innowatora przyjaznego dla klimatu również ucierpiał, ponieważ zwrócenie się Muska w stronę prawicowej polityki i polaryzujące wypowiedzi publiczne zniechęciły niektórych potencjalnych nabywców Tesli.

Producent samochodów odnotował we wtorek 8% spadek dostaw rok do roku, po tym jak jego główny chiński rywal, BYD, odnotował wzrost o 13%. Po tej wiadomości akcje Tesli spadły o 5%, pogłębiając spadek o ponad 40% od lipca ubiegłego roku, co oznacza utratę wartości rynkowej o około 400 miliardów dolarów.

READ  Leonardo del Vecchio: Śmierć włoskiego miliardera i właściciela Ray-Ban

Jednak kapitalizacja rynkowa Tesli wynosząca 545 miliardów dolarów jest wyższa niż łączna wartość trzech najcenniejszych producentów samochodów, Toyoty, Porsche i Mercedes-Benz. Wartość akcji Tesli od dawna opiera się na przyszłych oczekiwaniach dotyczących sprzedaży na rynku masowym i samochodów autonomicznych, a nie na bieżącej sprzedaży i zyskach.

późno

Anulowanie projektu niedrogiego samochodu następuje w czasie, gdy Tesla i inni uznani producenci samochodów są zszokowani powolnym wzrostem popytu na samochody elektryczne w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz intensywną konkurencją w Chinach.

Według szacunków firmy, gdyby Tesla kontynuowała produkcję taniego samochodu, trafiłby on na rynek dopiero w drugiej połowie 2025 roku. Jednak segment podstawowych samochodów elektrycznych jest już przepełniony atrakcyjnymi modelami BYD i kilku innych chińskich marek.

Tesla pozostaje w tyle w tym sektorze, częściowo z powodu kluczowej decyzji podjętej przez Muska. W 2020 roku, po wprowadzeniu na rynek udanego crossovera Model Y, Tesla skupiła się na wysoce eksperymentalnym Cybertrucku, a nie na niedrogim pojeździe.

Musk ujawnił prototyp kanciastej ciężarówki pokrytej stalą nierdzewną w 2019 roku i przewidywał cenę wywoławczą na poziomie około 40 000 dolarów. Pojazd wreszcie przybył w zeszłym roku, ale najtańsza wersja ciężarówki będzie dostępna dopiero w 2025 roku, a jej cena będzie wynosić około 61 000 dolarów.

Firma borykała się również z problemami produkcyjnymi, zwłaszcza związanymi z wiodącą technologią akumulatorów zastosowaną w ciężarówkach. Musk ma nadzieję sprzedać samochód w dużych ilościach, ale jesienią ubiegłego roku ostrzegł inwestorów przed „ogromnymi wyzwaniami” związanymi ze zwiększeniem produkcji i zapewnieniem rentowności samochodu.

„Wykopaliśmy sobie grób e-ciężarówką” – powiedział.

W tym samym okresie firma BYD odnotowała wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach, z około 130 000 samochodów do ponad 1,5 miliona samochodów, i nie obejmuje to dynamicznie rozwijającego się biznesu samochodów hybrydowych ani szybko rosnącego eksportu.

BYD oferuje już mnóstwo modeli z niskiej i średniej półki, w tym Seagull Hatchback za mniej niż 10 000 dolarów. Chiński producent samochodów planuje teraz eksport tego samochodu za ponad dwukrotnie wyższą cenę, ale wciąż jest to niższa od docelowej ceny taniego samochodu, który Tesla planowała produkować.

(Ta historia została poprawiona, aby skorygować informacje o cenach Cybertrucka)

(Reportaż: Hyunjoo Jin z San Francisco, Norihiko Shirozo z Austin i Ben Klayman z Detroit. Redakcja: Marla Dickerson i Brian Thevenot.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *