Tesla rozstrzyga pozew dotyczący dyskryminacji rasowej

Pracownicy montują samochody na linii w fabryce Tesli we Fremont. David Buteau (zdjęcie: David Buteau/Corbis za pośrednictwem Getty Images)

David Buteau | Wiadomości Corbisa | Obrazy Getty’ego

Producent pojazdów elektrycznych Tesli Rozstrzygnęła pozew dotyczący dyskryminacji rasowej, w którym federalna ława przysięgłych przyznała wcześniej Owenowi Diazowi, czarnoskóremu mężczyźnie, który w 2015 roku pracował jako operator windy w fabryce we Fremont w Kalifornii, 3,2 miliona dolarów odszkodowania.

„Strony osiągnęły polubowne rozwiązanie sporu” – powiedział CNBC e-mailem prawnik Lawrence Organ z California Civil Rights Law Group, który reprezentował Diaza. „Warunki ugody są poufne i nie będziemy komentować”.

Ta sama firma reprezentuje obecnych i byłych pracowników Tesli w proponowanym pozwu zbiorowym zatytułowanym Marcus Vaughn v. Tesla Inc., twierdząc, że u producenta samochodów nadal dochodzi do dyskryminacji rasowej i molestowania czarnych pracowników. Diaz nie jest częścią tego pozwu.

„Owen Diaz potrzebował ogromnej odwagi, aby przeciwstawić się firmie wielkości Tesli” – powiedział Organ przez telefon w piątek CNBC. „Przepisy dotyczące praw obywatelskich działają tylko wtedy, gdy ludzie są skłonni podjąć tego rodzaju ryzyko”. Chociaż rozdział dotyczący sporów sądowych w swojej książce „Życie się skończyło, przed Teslą jeszcze dużo pracy”.

„Kiedy rozpoczynałem tę sprawę, zasugerowałem, że takie zachowanie ustanie, jeśli Elon Musk złoży oświadczenie i zobowiąże się wobec swoich pracowników, że jest to niedopuszczalne” – powiedział. „I nie słyszeliśmy, że po siedmiu latach postępowań sądowych, dziewięciu „liczby rządzące”, a następnie „siedem liczb rządzących”. Dlaczego to zachowanie się nie kończy? To nie ma dla mnie sensu. Tesla ma być fabryką przyszłości. Ale to zachowanie pochodzi z przeszłości Jima Crowa. „

Amerykańska Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia również złożyła pozew przeciwko Tesli, oskarżając producenta samochodów o naruszenie „prawa federalnego poprzez tolerowanie powszechnego i uporczywego molestowania rasowego swoich czarnych pracowników oraz narażanie niektórych z tych pracowników na odwet za przeciwstawienie się molestowaniu”.

READ  Zakłócenia AI sięgają głęboko dzięki Chegg Plunge, IBM Hiring Halt i Samsung Chatbot Ban

Tesla nazwał zarzuty EECO „fałszywą narracją, która ignoruje osiągnięcia Tesli w zakresie równych szans w zatrudnieniu”.

Sprawa Diaza

Jak wcześniej informowało CNBC, Diaz zeznał przed sądem federalnym w San Francisco, że jego koledzy z Tesli regularnie używali epitetów rasistowskich, aby zdyskredytować jego i innych czarnych pracowników, przez co poczuł się fizycznie niebezpieczny w fabryce i kazali mu „wracać do Afryki”. .” „Zostawił rasistowskie graffiti w łazienkach.

Powiedział, że koledzy Diaza z Tesli również zostawili rasistowskie graffiti w jego miejscu pracy. Rysunek był prostym nawiązaniem do Jaskiniowca Enki, kreskówki z lat 50. XX wieku, której głównym bohaterem jest czarny chłopiec z dużymi ustami, ubrany w przepaskę biodrową, kolczyki i kość we włosach.

Podczas procesów Diaz opowiadał, że zachęcał syna do pracy w Tesli, ale później żałował, że został skierowany, ponieważ jego syn również był narażony na wrogie rasowo miejsce pracy.

W swoim pierwszym procesie przed ławą przysięgłych Diaz otrzymał znacznie wyższy wyrok, obejmujący odszkodowanie karne, w wysokości 137 milionów dolarów po tym, jak on i jego prawnicy przekonali ławę przysięgłych, że padł ofiarą poważnej dyskryminacji rasowej i że firma nie podjęła wszelkich uzasadnionych kroków, aby położyć kres i zapobiec dalszym prawom obywatelskim naruszenia.

Diaz i Tesla wystąpili o ponowny proces w celu ustalenia odszkodowania po tym, jak sędzia William H. Orrick obniżył kwotę przyznaną przez ławę przysięgłych do 15 milionów dolarów. Diaz ponownie zwyciężył i otrzymał werdykt w wysokości 3,2 miliona dolarów.

Elon Musk na X

Do ugody z Diazem dochodzi w momencie, gdy dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, spotyka się z powszechną krytyką za sposób, w jaki podchodzi do mowy nienawiści na X, dawniej Twitterze, którego jest właścicielem i którym zarządza jako dyrektor ds. technicznych.

tak jak Niedawno poinformowało o tym NBC NewsMusk podzielił się w tym miesiącu w X niezweryfikowanymi twierdzeniami o kanibalizmie na Haiti, udostępniając posty dyskredytujące haitańskich imigrantów jako prawdopodobnych kanibali.

Postępowa organizacja informacyjna MotherJones również o tym wspomniała Że „miliarder z branży technologicznej przesyła dalej tweety do zwolenników wybitnych naukowców zajmujących się rasą na swojej platformie” i „rozpowszechnia dezinformację na temat inteligencji i fizjologii mniejszości rasowych”.

Tesla, która nie ma tradycyjnego biura public relations w Ameryce Północnej, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *