Tesla spędza weekend na obniżaniu cen samochodów i programów FSD

(Bloomberg) — Tesla Inc. spędziła weekend na obniżaniu cen swoich modeli w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych w związku ze spadającą sprzedażą i nadmiernymi zapasami.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Pod koniec soboty firma pod przewodnictwem Elona Muska obniżyła także cenę oprogramowania wspomagającego kierowcę, które nazywa FSD, czyli Full Self-Driving, o jedną trzecią do 8 000 dolarów w Stanach Zjednoczonych. To było 12 000 dolarów.

Obietnica w pełni autonomicznego pojazdu od dawna jest kluczowym czynnikiem przy wysokiej wycenie Tesli. W ostatnich tygodniach Tesla wprowadziła nowe wersje oprogramowania FSD, a Musk zapowiedział zaprezentowanie niestandardowego robotaxi 8 sierpnia.

Na stronie internetowej Tesli podano, że przy zakupie nowego samochodu klienci otrzymają 30-dniowy okres próbny umożliwiający pełne samodzielne prowadzenie pojazdu. „Obecnie włączone funkcje wymagają aktywnego nadzoru kierowcy i nie zapewniają autonomiczności pojazdu” – czytamy na stronie.

Wcześniej w weekend Tesla obniżyła ceny w Chinach i Stanach Zjednoczonych, czyli na dwóch głównych rynkach, a także w Europie po rozczarowujących wynikach sprzedaży w pierwszym kwartale, które przyczyniły się do wzrostu zapasów.

W Chinach Tesla obniżyła ceny w całym swoim asortymencie, a cena ulepszonego Modelu 3 spadła do 231 900 juanów (32 000 dolarów) z 245 900 juanów wcześniej. Model Y został przeceniony z 263 900 juanów do 249 900 juanów, czyli około 34 500 dolarów.

W USA najtańsza wersja Modelu Y kosztuje obecnie 42 990 dolarów, co oznacza, że ​​cena początkowa SUV-a ponownie osiągnęła najniższy poziom w historii. Tesla przeceniła także pozostałe dwie droższe wersje Modelu Y o 2000 dolarów i obniżyła cenę modelu

Cięcia kończą szalony tydzień dla producenta samochodów z Austin. Zaczęło się od tego, że Musk w notatce skierowanej do ponad 140 000 pracowników firmy ogłosił, że w skali globalnej zredukuje liczbę pracowników o ponad 10%. Odeszło także dwóch menedżerów wyższego szczebla.

READ  Fundusze ETF na Bitcoin – czyż nie jest to katalizator, o którym większość ludzi myśli, że będzie w 2024 roku?

Przeczytaj więcej: Najlepsi menedżerowie Tesli odchodzą w związku z globalną redukcją stanowisk pracy

W środę Tesla oświadczyła w swoim oświadczeniu dla pełnomocnika, że ​​zwróci się do akcjonariuszy o ponowne głosowanie w sprawie pakietu odszkodowań dla Muska o wartości 56 miliardów dolarów, który w styczniu został unieważniony przez sąd w Delaware.

W piątek firma wezwała do serwisu prawie 3900 pickupów Cybertruck w celu naprawy lub wymiany pedałów przyspieszenia, które mogą się przesunąć i spowodować niezamierzone przyspieszenie pojazdu, zwiększając ryzyko wypadku.

Musk przełożył także planowaną podróż do Indii, gdzie miał spotkać się z premierem Narendrą Modim, mówiąc, że ma do czynienia z „ciężkimi zobowiązaniami” w Tesli.

Przeczytaj więcej: Musk odkłada wizytę w Indiach ze względu na duże zobowiązania Tesli

Tesla ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał 23 kwietnia. Akcje spółki spadły w tym roku o ponad 40% w związku z obawami dotyczącymi spadku sprzedaży, nasilenia konkurencji w Chinach i ryzykownego planu Muska zmierzającego w kierunku autonomii.

Producent samochodów odnotował pierwszy od początku pandemii spadek sprzedaży rok do roku, dostarczając w pierwszym kwartale 386 810 pojazdów, czyli znacznie poniżej szacunków analityków.

Jak wynika z obliczeń Bloomberga opartych na danych Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych, w Chinach udział Tesli w rynku w ostatnim kwartale 2023 roku spadł do około 6,7% z 10,5% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Bloomberg poinformował, że producent samochodów niedawno ograniczył harmonogramy produkcji w swojej fabryce w Szanghaju. Dostawy z fabryki w Szanghaju, która produkuje pojazdy elektryczne na rynek Chin i na eksport do innych części Azji, Europy i Kanady, spadły w pierwszych dwóch miesiącach w porównaniu z rokiem poprzednim, mimo że wzrosła ogólna sprzedaż pojazdów osobowych w Chinach.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *