Tesla zgłasza rekordowe kwartalne dostawy, ale nie uwzględnia szacunków

  • Rzadko zdarza się, aby Tesla oferowała mniej niż produkuje
  • Akcje Tesli w 2022 roku miały najgorszy rok od wejścia na giełdę

2 stycznia (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) W poniedziałek poinformował o rekordowej produkcji i dostawach pojazdów elektrycznych w czwartym kwartale, ale brakowało szacunków Wall Street, obarczonych problemami logistycznymi, spowolnieniem popytu, rosnącymi stopami procentowymi i obawami przed recesją.

Według danych Refinitiv, najcenniejszy na świecie producent samochodów dostarczył 405 278 pojazdów w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, w porównaniu do prognozy Wall Street na poziomie 431 117.

W tym samym okresie ubiegłego roku firma dostarczyła 308 600 pojazdów.

Tesla dostarczyła 388 131 kompaktowych sedanów Model 3 i SUV-ów Model Y w porównaniu do 17 147 pojazdów Model X i Model S.

W sumie Tesla wyprodukowała 439 701 samochodów w czwartym kwartale.

Grafika Reutera

W miarę utrzymywania się wąskich gardeł logistycznych – problem, nad którym dyrektor generalny Elon Musk powiedział w październiku, że pracuje – dostawy produkcyjne Tesli w czwartym kwartale spadły o około 34 000 pojazdów.

W trzecim kwartale w dostawach firmy brakowało około 22 000 sztuk w stosunku do produkcji.

Dostarczono mniej samochodów, co jest rzadkością dla producenta samochodów, który w poprzednich kwartałach dostarczał mniej więcej podobną liczbę wyprodukowanych samochodów.

Wśród innych przeszkód dla Tesli analitycy wymienili słaby popyt na największym na świecie rynku motoryzacyjnym w Chinach, a także ostrą konkurencję ze strony starszych producentów samochodów, takich jak Ford Motor Co. (FN)General Motors (GM.N) oraz startupy, takie jak Rivian Automotive (Rewno) i Lucid Group (LCID.O).

Zgodnie z raportem Reutera, opartym na wewnętrznym przeglądzie harmonogramu, Tesla planuje wprowadzić skrócony harmonogram produkcji w styczniu w swojej fabryce w Szanghaju, przedłużając zmniejszoną produkcję, którą rozpoczął w tym miesiącu, na przyszły rok.

Akcje Tesli, które nie były notowane w poniedziałek ze względu na święto Nowego Roku, spadły o 65% w 2022 r., najgorszym roku od wejścia na giełdę w 2010 r. Analitycy i akcjonariusze detaliczni obawiają się, że problemy z popytem wynikające z niepewnej gospodarki będą miały wpływ na sytuację firmy Celem jest wzrost dostaw o 50% rocznie.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po tym, jak Nasdaq ogłosił najlepszy dzień od lipca

„To był rozczarowujący wynik i byki nie będą zadowolone” – powiedział Daniel Ives, analityk Wedbush Securities.

Tesla powiedział w osobnym oświadczeniu, że planuje zorganizować Dzień Inwestora 1 marca i transmitować to wydarzenie na żywo ze swojej Gigafactory w Teksasie, gdzie omówi długoterminowe plany ekspansji i alokacji kapitału.

Producent samochodów zasugerował również platformę „Generacji 3”, aby pokazać inwestorom podczas Dnia Inwestora. Musk powiedział w październiku, że Tesla pracuje nad „samochodem nowej generacji”, który byłby tańszy i mniejszy niż samochody Model 3 i Model Y.

(Ta historia została przepisana, aby usunąć linię zmiany daty w Nowym Jorku)

Dodatkowe raporty Akash Sriram i Paranjot Kaur w Bengaluru; Dodatkowe raporty autorstwa Akanksha Khushi; Montaż autorstwa Sriraja Kaluvelli, Matthew Lewisa, Howarda Gulera i Barbary Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *